'Pano' woensdag over verkrachtingsdrugs

dinsdag 1 maart 2022

'Ik heb totaal geen idee wat er met mij is gebeurd. Iemand heeft buiten mijn bewustzijn mijn lichaam gebruikt en ik kan niet omschrijven hoe dat voelt'. Aan het woord is Sarah (schuilnaam), die ervan overtuigd is dat er bij het uitgaan iets in haar drankje is gedaan.

En ze is niet alleen: elke week is er in ons land één aangifte van verkrachting met drugs. Met een slachtoffer dat zich nauwelijks iets herinnert.


'Pano' toont wat 'spiking' inhoudt: hoe gebeurt het en wat zijn de gevolgen voor het slachtoffer? Voor toxicoloog Jan Tytgat is GHB de 'perfecte verkrachtingsdrug': 'Een paar druppeltjes volstaan al, zodanig dat de gebruiker het niet proeft en niet merkt. Vandaar het gevaar. En in die periode capteer je als het ware niks meer.'

Het spiken maakt verkrachtingszaken alleen maar complexer. Want als een slachtoffer niets meer weet, wat moet het dan gaan aangeven? Dat wordt duidelijk in het verhaal van Margo en haar zus Toke: 'Ik had alles gezien en Margo wist van niks. Op dat moment dacht ik: eigenlijk interesseert het mij niet wat mijn zus ervan vindt. Ik wil naar de politie voor mezelf, maar ook voor mijn zus.'

'Pano' onderzoekt hoe kan worden bewezen wat slachtoffers overkomen is. In de 'Zorgcentra na seksueel geweld' is alles afgestemd op het welzijn van het slachtoffer én het verzamelen van DNA-materiaal. Voor slachtoffers die ergens anders worden opgevangen, loopt het vaak heel anders af.

Professor seksueel geweld Ines Keygnaert: 'Politie en parket moeten natuurlijk kijken naar het bewijs dat er is en dat is vaak veel moeilijker wanneer er spiking is geweest, afhankelijk van waar iemand die eerste zorg heeft gekregen en of er een forensisch onderzoek is gedaan. En dan komen zij vaak wel tot de conclusie dat het bewijs onvoldoende is.'

Reportage: Liesbeth Indeherberge en Emilie Légère
Eindredactie: Pascal Seynhaeve en Sara Van Boxstael
Een programma van VRT NWS voor Eén

'Pano: Verkrachtingsdrugs verborgen', woensdag 2 maart om 21.25 uur op Eén.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'De Rugzak' seizoen 2 met Jonatan Medart

Met nog twee dagen te gaan toont de Andes zich van zijn hardste kant. De groep klautert over rotsblokken richting de gletsjer en bereikt op 5.200 meter het ijskoude hoogtekamp. Om 3.00 uur 's nachts, bij -15°C, start de ultieme klim: een ijshelling van 45 graden, elke stap een test van focus en kracht. Daarna lijkt de weg vrij, maar de berg blijft genadeloos. Uitputting en ijle lucht wegen door terwijl elke adem hen dichter bij de 5.752 meter hoge top brengt.

'De Rugzak', om 20.50 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 22:35
    De Columbus
    23:30
    Keno
  • 22:46
    Het weer (middag)
    22:55
    De popcast
  • 22:25
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 21:50
    Helden van Hier: De MUG
    22:55
    Telefacts
  • 20:35
    UEFA Champions League
    23:15
    UEFA Champions League samenvattingen
  • 22:45
    Magnum P.I.
    23:40
    Narcos
  • 22:25
    Columbo
    00:05
    Xena: Warrior Princess
  • 22:50
    ER
    00:25
    Buffy the Vampire Slayer
  • 22:20
    Baywatch
    23:10
    Nonkel Jef
  • 22:15
    Konvooi
    23:35
    Dealen Met Coke
  • 22:25
    Friends
    23:25
    New Girl
  • 22:15
    NCIS: Los Angeles
    23:15
    The Winter King
  • 22:40
    Huizenjagers
    23:40
    A Place in the Sun
  • 22:25
    Cold Case
    23:20
    C.S.I. New York
  • 22:52
    Z-Beurs
    23:05
    Trends Doc
  • 22:31
    Het appartement
    22:55
    Sorry Music Classics
  • 22:15
    De Chalet aan de Semois
    23:00
    Winterse Kost
  • 22:05
    Blue Lights
    23:15
    Unforgotten
  • 22:25
    NCIS: New Orleans
    23:20
    The Kardashians
  • 21:55
    NOS Olympische Winterspelen Studio Olimpico
    23:00
    Pauw & De Wit
  • 22:35
    Hofstad & Land
    23:05
    Nederland van binnen
  • 21:50
    NPO Doc: Zwangere Guy - Dansen op de vulkaan
    22:55
    PowNed of View