'Pano' woensdag over verkrachtingsdrugs

dinsdag 1 maart 2022

'Ik heb totaal geen idee wat er met mij is gebeurd. Iemand heeft buiten mijn bewustzijn mijn lichaam gebruikt en ik kan niet omschrijven hoe dat voelt'. Aan het woord is Sarah (schuilnaam), die ervan overtuigd is dat er bij het uitgaan iets in haar drankje is gedaan.

En ze is niet alleen: elke week is er in ons land één aangifte van verkrachting met drugs. Met een slachtoffer dat zich nauwelijks iets herinnert.


'Pano' toont wat 'spiking' inhoudt: hoe gebeurt het en wat zijn de gevolgen voor het slachtoffer? Voor toxicoloog Jan Tytgat is GHB de 'perfecte verkrachtingsdrug': 'Een paar druppeltjes volstaan al, zodanig dat de gebruiker het niet proeft en niet merkt. Vandaar het gevaar. En in die periode capteer je als het ware niks meer.'

Het spiken maakt verkrachtingszaken alleen maar complexer. Want als een slachtoffer niets meer weet, wat moet het dan gaan aangeven? Dat wordt duidelijk in het verhaal van Margo en haar zus Toke: 'Ik had alles gezien en Margo wist van niks. Op dat moment dacht ik: eigenlijk interesseert het mij niet wat mijn zus ervan vindt. Ik wil naar de politie voor mezelf, maar ook voor mijn zus.'

'Pano' onderzoekt hoe kan worden bewezen wat slachtoffers overkomen is. In de 'Zorgcentra na seksueel geweld' is alles afgestemd op het welzijn van het slachtoffer én het verzamelen van DNA-materiaal. Voor slachtoffers die ergens anders worden opgevangen, loopt het vaak heel anders af.

Professor seksueel geweld Ines Keygnaert: 'Politie en parket moeten natuurlijk kijken naar het bewijs dat er is en dat is vaak veel moeilijker wanneer er spiking is geweest, afhankelijk van waar iemand die eerste zorg heeft gekregen en of er een forensisch onderzoek is gedaan. En dan komen zij vaak wel tot de conclusie dat het bewijs onvoldoende is.'

Reportage: Liesbeth Indeherberge en Emilie Légère
Eindredactie: Pascal Seynhaeve en Sara Van Boxstael
Een programma van VRT NWS voor Eén

'Pano: Verkrachtingsdrugs verborgen', woensdag 2 maart om 21.25 uur op Eén.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play Actie logo

Wanneer Billy Beane manager wordt van de Oakland A's, een honkbalteam met geldproblemen, gebruikt hij een wel heel onorthodoxe manier om resultaten te halen. Samen met zijn assistent Peter Brand gebruikt hij een compleet door de computer gegenereerde analyse om zijn spelers te vinden en zo een team samen te stellen voor de World Series. Ondanks verzet van de oude garde, de media en de fans slaagt Beane erin om het honkbalteam tot een succes te maken.

'Moneyball', film uit 2011 met oa. Brad Pitt, om 20.35 uur op Play Actie.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 19:50
    WinWin
    20:17
    Joker+ en Lotto
  • 20:00
    VRT NWS Terzake
    20:30
    Het weer
  • 20:00
    Sporza: UEFA Champions League Vrouwen
    20:40
    VRT NWS journaal met VGT
  • 20:05
    Familie
    20:40
    Blind getrouwd
  • 19:10
    Blind Getrouwd UK
    20:35
    65
  • 20:10
    The Big Bang Theory
    20:35
    Fool's Gold
  • 19:40
    Caught on Dashcam
    20:35
    The Man With the Iron Fists
  • 18:50
    Homemade Christmas
    20:35
    Ghosts of Christmas Past
  • 20:00
    'Allo 'Allo!
  • 20:00
    De Tafel van Tine
    21:15
    Knokke Tof
  • 19:40
    Superman & Lois
    20:35
    Black Adam
  • 19:35
    World's Most Dangerous Prisoners
  • 19:40
    Het Roer Om
    20:35
    Blind Gekocht NL
  • 19:40
    Snapped
    20:30
    Snapped: Killer Couples
  • 20:00
    Z-Nieuws
    20:11
    Z-Beurs
  • 20:00
    Sunset Boulevard
    20:55
    Lauwers reisrubriek
  • 20:10
    Wordt aangekondigd
    20:15
    Vietnjam, met Quyên
  • 20:05
    Murdoch Mysteries
    21:00
    Ms. X
  • 19:45
    Grey's Anatomy
  • 20:00
    NOS Journaal 20.00 uur
    20:35
    Zussen
  • 19:55
    Per Seconde Wijzer
    20:30
    Drugsdelta
  • 19:25
    De verloskundigen
    20:25
    Zoals het komt: 100 dagen in de gehandicaptenzorg