'Pano' woensdag over verkrachtingsdrugs

dinsdag 1 maart 2022

'Ik heb totaal geen idee wat er met mij is gebeurd. Iemand heeft buiten mijn bewustzijn mijn lichaam gebruikt en ik kan niet omschrijven hoe dat voelt'. Aan het woord is Sarah (schuilnaam), die ervan overtuigd is dat er bij het uitgaan iets in haar drankje is gedaan.

En ze is niet alleen: elke week is er in ons land één aangifte van verkrachting met drugs. Met een slachtoffer dat zich nauwelijks iets herinnert.


'Pano' toont wat 'spiking' inhoudt: hoe gebeurt het en wat zijn de gevolgen voor het slachtoffer? Voor toxicoloog Jan Tytgat is GHB de 'perfecte verkrachtingsdrug': 'Een paar druppeltjes volstaan al, zodanig dat de gebruiker het niet proeft en niet merkt. Vandaar het gevaar. En in die periode capteer je als het ware niks meer.'

Het spiken maakt verkrachtingszaken alleen maar complexer. Want als een slachtoffer niets meer weet, wat moet het dan gaan aangeven? Dat wordt duidelijk in het verhaal van Margo en haar zus Toke: 'Ik had alles gezien en Margo wist van niks. Op dat moment dacht ik: eigenlijk interesseert het mij niet wat mijn zus ervan vindt. Ik wil naar de politie voor mezelf, maar ook voor mijn zus.'

'Pano' onderzoekt hoe kan worden bewezen wat slachtoffers overkomen is. In de 'Zorgcentra na seksueel geweld' is alles afgestemd op het welzijn van het slachtoffer én het verzamelen van DNA-materiaal. Voor slachtoffers die ergens anders worden opgevangen, loopt het vaak heel anders af.

Professor seksueel geweld Ines Keygnaert: 'Politie en parket moeten natuurlijk kijken naar het bewijs dat er is en dat is vaak veel moeilijker wanneer er spiking is geweest, afhankelijk van waar iemand die eerste zorg heeft gekregen en of er een forensisch onderzoek is gedaan. En dan komen zij vaak wel tot de conclusie dat het bewijs onvoldoende is.'

Reportage: Liesbeth Indeherberge en Emilie Légère
Eindredactie: Pascal Seynhaeve en Sara Van Boxstael
Een programma van VRT NWS voor Eén

'Pano: Verkrachtingsdrugs verborgen', woensdag 2 maart om 21.25 uur op Eén.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Kotmadam Sarafian' - Fauve (VTM)

De derde maand op kot begint heftig. Fauve en Léandro hebben knallende ruzie. Bij Maxim loopt het beter en hij leert iemand kennen. Eléa heeft als enige al examens, terwijl Stefan een film maakt. De griep is in het land en doet ook op kot de ronde.

'Kotmadam Sarafian', om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 17:10
    Undercover
    18:01
    Het weer (vooravond)
  • 17:20
    Earth
    18:15
    War, Donald Trump and Us
  • 17:55
    Karrewiet
    18:05
    GameKeepers
  • 17:00
    Blind getrouwd
    18:20
    Florentina
  • 16:30
    Blind Getrouwd UK
    18:15
    UEFA Champions League
  • 17:15
    9-1-1
    18:15
    How I Met Your Mother
  • 17:35
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 17:15
    ER
    19:05
    24
  • 17:50
    Slisse & Cesar
    18:50
    De keuken van Sofie
  • 17:10
    Huizenjagers
    18:10
    Bockie Gaat Naar School
  • 17:55
    FBI: Most Wanted
    19:40
    Superman & Lois
  • 17:45
    The Neighborhood
    18:40
    Storage Wars
  • 17:35
    MasterChef UK
    18:10
    Love It or List It UK
  • 17:40
    Britain's Killer Teens
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 17:50
    De perfecte vloerbekleding
    18:55
    Seventies To Seven
  • 18:00
    De Dagschotel
    18:15
    Open Vuur
  • 17:05
    Death in Paradise
    19:10
    Father Brown
  • 17:55
    Below Deck Down Under
    18:50
    Grey's Anatomy
  • 18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
    18:15
    NOS Sportjournaal
  • 18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
    18:15
    NOS Journaal Regio
  • 18:00
    Checkpoint
    18:25
    De Faker op vakantie