'Pano' onderzoekt: Generatie vape

Meer en meer jongeren vapen. En ze beginnen daar op steeds jongere leeftijd mee. Wegwerpvapes zijn verboden in ons land sinds 1 januari. Maar het blijkt geen enkel probleem om er aan te geraken: via nachtwinkels, via online-webshops of kennissen. Jonge dealers vertellen ons hoe dat gaat.
Die toename heeft gevolgen. In scholen merken ze dat elke dag. Dat toont een rondvraag van 'Pano' aan bij 223 middelbare scholen in Vlaanderen en Brussel: 'We zien een stijging', zeggen directeurs ons. 'Zelfs al bij jongere leerlingen, van in de eerste graad'. De meeste scholen ervaren dat als een probleem.
'Pano' krijgt bijna 200 vapes in handen die scholen in beslag hebben genomen. We laten die testen in een gerenommeerd labo in Engeland. Op nicotine-inhoud, zware metalen en de aanwezigheid van schadelijke stoffen in de dampen. De resultaten zijn ontluisterend.
En dat is niet alles. Scholen merken ook dat er geregeld leerlingen verdwaasd in de klas zitten. Af en toe moeten er zelfs met een ambulance afgevoerd worden. Vaak blijkt het om cannabisvapes te gaan. Of dat denken de jongeren zelf toch. Want er is ook een veel schadelijker variant in omloop, blijkt uit ons onderzoek.
Dat verontrust niet alleen de scholen, maar ook experten. Zoals kankeronderzoeker Filip Lardon, die al jaren strijdt tegen sigaretten en vapes: 'Straks gaan hier ongelukken mee gebeuren, hé.'
Of Eva Van Braeckel, longarts in het UZGent: 'Die vapes zijn wolven in schaapsvacht. We mogen bevreesd zijn dat dat voor jongeren onherstelbare schade aanricht voor hun leven.'
Reportagemakers: Lara Richir, Victor Van Driessche en Katrien Kubben
Eindredactie: Wim Van Waesberghe en Pascal Seynaeve
'Pano', woensdag 23 april om 20.50 uur op VRT 1, VRT MAX en via de VRT NWS-app.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Verstoppertje op het hoogste niveau: kijk de eerste beelden van het RTL 4-programma 'The House of Hide & Seek'
- Anita Witzier en Joris Linssen niet meer exclusief bij KRO-NCRV
- 24Kitchen lost de eerste trailer van 'Meesterlijk Ijs' met Miljuschka en Robèrt van Beckhoven
- Ontdek de trailer van het nieuwe seizoen van 'Amsterdam Centraal 24/7'
- 'The Bicycle Race': BN’ers in heldhaftige strijd door India
- Weg uit de criminaliteit in nieuwe documentaire 'Credible Messengers Amsterdam'
- Ton Koopman verrijkt jubileumjaar met uitvoering van Händels Athalia
- Dit zie je zondag in 'Over Mijn Lijk'
- 'Nachtdieren USA' doorkruist North Carolina & West Virginia
- 'Voege Vogels' is zondag op bezoek in Waterland
- Radio 1-luisteraars maken opnieuw statement voor vrede: 'Imagine' van John Lennon op nummer 1 in 'Radio 1 Classics 1000'
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- Henkjan Smits valt in bij 'FM op 5'
- DINO wint MNM Start to dj 2026
Multimedia SPOTLIGHT
-
Kijk binnenkort het nieuwe seizoen van 'Amsterdam Centraal 24/7' -
Het verjaardagsfeest van Kiki loopt volledig uit de hand -
Ex-coaches grijpen de macht in 'The Voice' -
Laura Tesoro zet haar twee kanonnen tegenover elkaar in 'The Voice' -
Netflix deelt officiële trailer van nieuwe actiethriller 'Man on Fire'
-
'Welkom in de praktijk van dokter Lemmelijn' -
'MasterChef'-jury krijgt het aan de stok met Ruben Van Gucht -
Netflix dropt trailer van tweede seizoen 'Haantjes' -
'True Crime Belgium' over de Bende van horen, zien en zwijgen -
Marco Borsato negende gast in 'Sergio in Italië' -
Deze 'Mol'-kandidaat moet na de derde aflevering naar huis -
Eerste 'Blind Gekocht'-koppel zorgt meteen voor verwarring -
Is deze 'kleine Bambi' de hiphoprevelatie van 'SYTYCD'? -
Kijk nu de trailer van 'Half Man' op HBO Max -
Emotionele Natassia past haar trouwjurk -
Het gaat stuiven in 'Thuis'! -
'Hakken over de Sloot' seizoen 2 is terug op Prime Video -
'Malcolm in the Middle: Life's Still Unfair' nieuw op Disney+ -
Bekim uit 'De Trein' krijgt oproep over gewapende man in station -
Dit zie je deze week in 'Hacked' op Streamz -
Ezra brengt zijn 94-jarige steunpilaar mee op het podium in 'SYTYCD' -
Matteo Simoni te gast in eerste 'A-typisch' op Streamz -
Jade Mintjens in 'Sergio in Italië' over de afwijziging die haar carrière lanceerde -
Zwangere Guy eerlijk over zijn strijd met alcohol in 'Sergio in Italië' -
Netflix deelt releasedatum van 'Avatar: The Last Airbender S2' -
Ontdek de nieuwe trailer van 'Star Wars: Maul – Shadow Lord' bij Disney+ -
Zoë blaast de jury omver in 'So You Think You Can Dance' -
'Meat Timon' is zondag nieuw op najm! -
De strijd barst opnieuw los in 'The Floor' -
TAGMAG-ster Amber gaat op zoek naar de liefde in nieuw seizoen van 'LoveMe'
Kijktip van de dag

De familie keert terug naar Frankrijk, waar de renovatie van het kasteel eindelijk in een hogere versnelling gaat. De binnenwerken zijn gestart en dat geeft iedereen weer goede moed. Terwijl op het kasteel de hamers en het beton in het rond vliegen, ontbreekt een vertrouwd gezicht: Junior moet thuis revalideren na een nieuwe knieoperatie. Ook Elara krijgt met tegenslag te maken en belandt bij een Franse arts. Maar er valt ook wat te vieren. Iluna wordt 21 en de familie wil er een onvergetelijke dag van maken. Onvergetelijk is zeker ook het kanovaren. Eddy en Christa blijken allesbehalve natuurtalenten op het water, met hilarische momenten tot gevolg.
'Château Planckaert', om 20.05 uur op VRT 1.



































