'Pano' onderzoekt: Generatie vape

dinsdag 22 april 2025
Foto: © VRT NWS 2023

Meer en meer jongeren vapen. En ze beginnen daar op steeds jongere leeftijd mee. Wegwerpvapes zijn verboden in ons land sinds 1 januari. Maar het blijkt geen enkel probleem om er aan te geraken: via nachtwinkels, via online-webshops of kennissen. Jonge dealers vertellen ons hoe dat gaat.

Die toename heeft gevolgen. In scholen merken ze dat elke dag. Dat toont een rondvraag van 'Pano' aan bij 223 middelbare scholen in Vlaanderen en Brussel: 'We zien een stijging', zeggen directeurs ons. 'Zelfs al bij jongere leerlingen, van in de eerste graad'. De meeste scholen ervaren dat als een probleem.


'Pano' krijgt bijna 200 vapes in handen die scholen in beslag hebben genomen. We laten die testen in een gerenommeerd labo in Engeland. Op nicotine-inhoud, zware metalen en de aanwezigheid van schadelijke stoffen in de dampen. De resultaten zijn ontluisterend.

En dat is niet alles. Scholen merken ook dat er geregeld leerlingen verdwaasd in de klas zitten. Af en toe moeten er zelfs met een ambulance afgevoerd worden. Vaak blijkt het om cannabisvapes te gaan. Of dat denken de jongeren zelf toch. Want er is ook een veel schadelijker variant in omloop, blijkt uit ons onderzoek.

Dat verontrust niet alleen de scholen, maar ook experten. Zoals kankeronderzoeker Filip Lardon, die al jaren strijdt tegen sigaretten en vapes: 'Straks gaan hier ongelukken mee gebeuren, hé.'

Of Eva Van Braeckel, longarts in het UZGent: 'Die vapes zijn wolven in schaapsvacht. We mogen bevreesd zijn dat dat voor jongeren onherstelbare schade aanricht voor hun leven.'

Reportagemakers: Lara Richir, Victor Van Driessche en Katrien Kubben
Eindredactie: Wim Van Waesberghe en Pascal Seynaeve

'Pano', woensdag 23 april om 20.50 uur op VRT 1, VRT MAX en via de VRT NWS-app.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Mysteriejagers' (VRT 1)

De mysteriejagers onderzoeken de exacte omstandigheden van de diefstal in de nacht van 10 op 11 april 1934. Arnout ontdekt het originele gerechtelijk dossier in het Rijksarchief. Thomas duikt samen met kanunnik Ludo Collin in de geschiedenis van 'Het Lam Gods'. Danira gaat op stap met ex-commissaris Tony Vermeersch en volgt het pad van de dief in de kathedraal. Zijn kunstwerken vandaag nog zo makkelijk te stelen als bijna honderd jaar geleden? Jacotte zoekt het uit.

'Mysteriejagers', om 20.50 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:05
    Thuis
    06:00
    Mr. Magoo
  • 00:10
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 21:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 23:25
    Behind The Mask
    01:20
    Geen uitzending
  • 23:15
    Bij ons op de Wallen
    01:05
    Geen uitzending
  • 23:50
    Narcos
    01:30
    Geen uitzending
  • 22:15
    The Last Stand
    07:00
    Willy
  • 00:00
    Buffy the Vampire Slayer
    01:05
    Geen uitzending
  • 23:50
    'Allo 'Allo!
  • 00:10
    Vik & Gert
    01:10
    Geen uitzending
  • 00:10
    New Girl
    01:20
    FBI
  • 23:20
    See
    01:35
    Wordt aangekondigd
  • 23:45
    A Place in the Sun
    01:55
    Embarrassing Bodies
  • 00:05
    Coroner
    01:20
    My Life is Murder
  • 00:03
    Z-Beurs
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 23:54
    Roger
    05:55
    Sixties To Six
  • 00:10
    Guillaume's Paris
  • 00:00
    Unforgotten
    00:45
    Inspector George Gently
  • 23:20
    Make You Laugh Out Loud
    01:20
    Hudson & Rex
  • 23:50
    Pauw & De Wit
    02:00
    EenVandaag
  • 00:10
    De Nachtzoen
    01:05
    Nieuwsuur
  • 23:15
    Down The Road
    01:15
    Vier handen op één buik