Operatie Coke: 'Telefacts NU' in het kielzog van operatie Nachtwacht in Antwerpen

maandag 21 september 2020

Van waar komt het drugsgeweld in Antwerpen? En waarom krijgen stad en politie het geweld maar niet onder controle? 'Telefacts NU' zoekt het uit en kon als eerste exclusief Nachtwacht volgen, de grootste politieactie in Antwerpen in twintig jaar tijd.

Die grootschalige operatie moet een einde maken aan het drugsgeweld die de stad al jaren teistert. Reporter Faroek Özgünes ging enkele nachten mee met de patrouilles die met gepantserde voertuigen en met zware bewapening controles uitvoeren en drugscriminelen achtervolgen. Daarnaast trekt hij ook naar Colombia, waar hij op zoek gaat naar de oorsprong van het drugsgeweld.

Elke nacht worden zo’n 200 mensen tegengehouden en gecontroleerd tijdens operatie Nachtwacht. In de haven van Antwerpen is Faroek getuige van een klopjacht en de arrestatie van een crimineel. Hij werd betrapt in een containerterminal toen hij een sportzak gevuld met cocaïne aan het uithalen was. 'De arrestatie van de uithaler toont aan dat criminelen werkelijk alles proberen om hun drugs uit de haven te krijgen, zelfs te midden van de grootste politieoperatie in jaren,” legt Faroek Özgünes uit. “Ze durven dat risico te nemen, omdat die cocaïne, eenmaal buiten, hen veel geld opbrengt. Het is een kosten-batenanalyse. Ook al worden er ladingen cocaïne gepakt, wat er wel doorgeraakt, maakt het verlies ruimschoots goed.'

Om de oorsprong van het drugsgeweld in Antwerpen beter te begrijpen, legde Faroek voor 'Telefacts NU' ook de omgekeerde weg van de cocaïnehandel af. Hij trok daarvoor naar de jungle in Colombia, waar hij kon zien hoe op cocaplantages de cocabladeren geteeld en verwerkt worden, om uiteindelijk als cocaïne verscheept te worden naar Antwerpen. 'In Colombia blijkt Antwerpen de grootste afnemer te zijn van cocaïne. Iedereen kent er Amberes, Antwerpen', vertelt Faroek Özgünes.

Maar het grootste probleem bevindt zich in de haven van Antwerpen zelf. Die is, ondanks controles van politie en douane, zo lek als een zeef. 'Telefacts NU' zoekt uit hoe dat komt en kon praten met een insider uit de drugswereld die uitlegt hoe de cocaïnesmokkel werkt: 'Het is een doodnormale zaak dat een groep van zes havenarbeiders zo’n 50 tot 100.000 euro krijgen voor één uithaling.' Ook een havenarbeider getuigt bij Faroek in 'Telefacts NU' hoe de drugsmaffia hen benadert met 10.000den euro’s om mee te werken aan het uithalen van cocaïne in de haven.

'Telefacts NU: operatie Coke', dinsdag 22 september om 21.45 uur op VTM en ook te (her)bekijken op VTM GO.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm3 logo

De schatrijke mediatycoon William Parrish staat op het punt om zijn 65ste verjaardag te vieren. Maar hij nadert het eind van zijn leven, dat voelt hij. Op een dag wandelt De Dood, in de gedaante van Joe Black, zijn huis binnen om William mee te nemen naar het hiernamaals. Maar na een ontmoeting met Williams dochter Susan besluit Joe zijn plannen te herzien. Hij doet William een voorstel: William mag nog een tijd blijven leven, als hij Joe in ruil alle geheimen van het leven leert.

'Meet Joe Black', film uit 1998 met oa. Brad Pitt, om 20.35 uur op VTM 3.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 20:15
    Sporza: FIFA WK Voetbal 2026
    23:25
    VRT NWS laat
  • 21:25
    La mécanique du crime
    23:00
    Once Upon a Time in Northern Ireland
  • 21:00
    Geen uitzending
    22:30
    VRT NWS Journaal
  • 22:10
    Telefacts Zomer
    23:05
    Chicago Fire
  • 21:55
    Only Joling
    23:05
    Ik Vertrek
  • 20:35
    Meet Joe Black
    23:40
    The Irrational
  • 20:35
    Fracture
    22:30
    VTM Docu: Fatal Flight: Shoreham
  • 21:40
    The Couple Next Door
    22:30
    ER
  • 21:30
    Rupel
    22:20
    Airwolf
  • 22:15
    Lang Leve de Liefde
    22:45
    Stukken van mensen
  • 21:40
    Happy Face
    22:50
    Friends
  • 21:25
    Seal Team
    22:20
    Leverage: Redemption
  • 21:30
    Celebrity MasterChef Vlaanderen
    22:40
    Komen Eten
  • 22:05
    Without a Trace
    22:55
    CSI: Crime Scene Investigation
  • 22:09
    Z-Beurs
    22:22
    Trends Doc
  • 21:55
    De ambachter
    22:30
    More Than A Feeling
  • 21:50
    De Zomertafel
    22:20
    Becoming Meewis
  • 22:00
    Foyle's War
  • 21:30
    White Collar
    22:25
    Law & Order: Special Victims Unit
  • 20:50
    NOS FIFA WK Voetbal 2026
    05:10
    Nederland in Beweging
  • 22:00
    Nieuwsuur
    22:35
    Rutgers Lobby
  • 21:45
    De pufclub
    22:40
    Dertigers