Nieuw op Canvas: 'Privacy & Ik'

woensdag 24 maart 2021

In de documentaire 'Privacy & Ik' onderzoekt VRT-journalist Tim Verheyden in welke mate onze privacy vandaag onder druk staat. In de eerste aflevering focust Tim op camerasurveillance. Wie kijkt naar ons? Waarom? En wie wordt daar écht beter van?

Tim gaat naar de enige cameraloze gemeente in ons land: Malle. De burgemeester van dat laatste Asterixdorp, Harry Hendrickx, is allesbehalve overtuigd van de het nut van camera’s. Al is de politieke druk zeer groot om er wel in te investeren. Hendrickx staat met zijn visie lijnrecht tegenover Nicholas Paelinck, korpschef van PZ Westkust en de absolute camerapionier in ons land.


In Tim zijn straat in Koekelberg hangen twee camera’s. Hij vraagt zich al lang af wie naar hem kijkt en mag daarvoor uitzonderlijk eens langsgaan op de dispatch van PZ Brussel-West in Sint-Jans-Molenbeek. Hoofd dispatch Christof Van der Vorst gidst Tim door hun zeer performante surveillancemogelijkheden. 

Tim zijn oog valt op Kortrijk en Mechelen die al jaren het voortouw nemen in de uitplooi van een cameranetwerk. Samen met Prof. Jelle Janssens (UGent) nemen ze het respectievelijke beleid daar onder de loep.

Privacy-activist Matthias Dobbelaere-Welvaert ziet het niet graag gebeuren en laakt 'het electoraal uitbuiten van het onveiligheidsgevoel.' Al is het een illusie dat ze ooit nog uit ons straatbeeld zullen verdwijnen. Meer zelfs: heel wat van de camera’s in ons land zijn klaar voor de volgende stap: gezichtsherkenning. Prof. Peter Fussey (University of Essex) deed in 2019 het eerste en enige onafhankelijk onderzoek naar de werking van live gezichtsherkenning bij de London Metropolitan Police. Zijn conclusies zijn vernietigend. In België werd ook al geëxperimenteerd met gezichtsherkenning op de luchthaven van Zaventem, al werd de politie meteen teruggefloten door het COC, het Controleorgaan op de politionele informatie. Topman Frank Schuermans onderschrijft de mogelijkheden van technologie maar wil dat de intenties van de politie duidelijker afgebakend worden en dat eerst de wetgeving op punt staat.

Het slotakkoord is voor Prof. Paul De Hert (VUB). Hij wil niet meegaan in het tech-optimisme en pleit voor revolte.

Tim Verheyden: 'Een camera, je voelt daar niets bij. Ik ook niet. Tot ik in mijn eigen buurt begon rond te wandelen en omhoog keek. Het aantal camera’s is niet bij te houden. Ik woon in Brussel, maar als je dan vervolgens op dezelfde manier in Vlaanderen begint rond te kijken, dan zie je ook daar dat het cameraschild volop wordt uitgebouwd. In plattelandsdorpen en kleine gemeenten duiken nu ook meer en meer ANPR-camera’s op.'

'Privacy & Ik', donderdag 25 maart om 21.15 uur op Canvas.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play Actie logo

Max wordt beroofd van al zijn bezittingen en kan nog net de stad Bartertown, die gerund wordt door Aunt Entity, bereiken. Hij sluit een deal met Entity en vecht namens haar in de Thunderdome, een kooi waarin gevechten op leven en dood worden gehouden. Entity belazert hem en gooit hem de woestijn in. Met de hulp van een groep kinderen, die hij bij een oase vindt, gaat Max terug naar Bartertown om met Entity af te rekenen.

'Mad Max Beyond Thunderdome', film uit 1985 met oa. Mel Gibson en Tina Turner, om 20.35 uur op Play Actie.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 14:45
    Sporza: WK Wielrennen
    17:55
    Billie Jean King Cup Oostende
  • 10:00
    Zomerbeelden
    17:05
    Mammals
  • 16:10
    De Chimera Wachters
    16:20
    Shaun het schaap
  • 14:50
    Columbo
    16:55
    Got Talent
  • 15:45
    Alles Mag Weg
    16:50
    Ik Vertrek
  • 14:25
    De Gelaarsde Kat 2: De Laatste Wens
    16:20
    S.W.A.T.
  • 15:30
    Airwolf
    16:30
    Caught on Dashcam
  • 15:30
    Operation Nutcracker
    17:10
    Holiday Road
  • 16:05
    Geen uitzending
    16:35
    SOS Piet
  • 15:55
    Friends
    16:35
    Zeg Eens Euh
  • 15:45
    CSI: Crime Scene Investigation
    16:45
    Criminal Minds
  • 15:55
    The Neighborhood
    20:35
    Mad Max Beyond Thunderdome
  • 16:10
    A Place in the Sun
    17:10
    Komen Eten
  • 16:15
    Accident, Suicide, or Murder
    17:05
    Snapped: Killer Couples
  • 16:13
    City Reports
    16:32
    Z-Weekoverzicht
  • 16:12
    Het appartement
    17:00
    Play That Song
  • 16:00
    De Open Vuur Roadtrip naar Zweden
    16:35
    Guillaume's Paris
  • 16:05
    Grantchester
    17:05
    Queens of Mystery
  • 16:15
    NCIS
    18:10
    Scandal
  • 14:50
    NOS Studio Sport Live
    18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
  • 15:20
    De Boeddhistische Blik: Je hart als poort (2/2)
    16:25
    Culture Bites
  • 15:30
    Spijt!
    16:55
    TechBitch