Nieuw op Canvas: 'Privacy & Ik'

woensdag 24 maart 2021

In de documentaire 'Privacy & Ik' onderzoekt VRT-journalist Tim Verheyden in welke mate onze privacy vandaag onder druk staat. In de eerste aflevering focust Tim op camerasurveillance. Wie kijkt naar ons? Waarom? En wie wordt daar écht beter van?

Tim gaat naar de enige cameraloze gemeente in ons land: Malle. De burgemeester van dat laatste Asterixdorp, Harry Hendrickx, is allesbehalve overtuigd van de het nut van camera’s. Al is de politieke druk zeer groot om er wel in te investeren. Hendrickx staat met zijn visie lijnrecht tegenover Nicholas Paelinck, korpschef van PZ Westkust en de absolute camerapionier in ons land.


In Tim zijn straat in Koekelberg hangen twee camera’s. Hij vraagt zich al lang af wie naar hem kijkt en mag daarvoor uitzonderlijk eens langsgaan op de dispatch van PZ Brussel-West in Sint-Jans-Molenbeek. Hoofd dispatch Christof Van der Vorst gidst Tim door hun zeer performante surveillancemogelijkheden. 

Tim zijn oog valt op Kortrijk en Mechelen die al jaren het voortouw nemen in de uitplooi van een cameranetwerk. Samen met Prof. Jelle Janssens (UGent) nemen ze het respectievelijke beleid daar onder de loep.

Privacy-activist Matthias Dobbelaere-Welvaert ziet het niet graag gebeuren en laakt 'het electoraal uitbuiten van het onveiligheidsgevoel.' Al is het een illusie dat ze ooit nog uit ons straatbeeld zullen verdwijnen. Meer zelfs: heel wat van de camera’s in ons land zijn klaar voor de volgende stap: gezichtsherkenning. Prof. Peter Fussey (University of Essex) deed in 2019 het eerste en enige onafhankelijk onderzoek naar de werking van live gezichtsherkenning bij de London Metropolitan Police. Zijn conclusies zijn vernietigend. In België werd ook al geëxperimenteerd met gezichtsherkenning op de luchthaven van Zaventem, al werd de politie meteen teruggefloten door het COC, het Controleorgaan op de politionele informatie. Topman Frank Schuermans onderschrijft de mogelijkheden van technologie maar wil dat de intenties van de politie duidelijker afgebakend worden en dat eerst de wetgeving op punt staat.

Het slotakkoord is voor Prof. Paul De Hert (VUB). Hij wil niet meegaan in het tech-optimisme en pleit voor revolte.

Tim Verheyden: 'Een camera, je voelt daar niets bij. Ik ook niet. Tot ik in mijn eigen buurt begon rond te wandelen en omhoog keek. Het aantal camera’s is niet bij te houden. Ik woon in Brussel, maar als je dan vervolgens op dezelfde manier in Vlaanderen begint rond te kijken, dan zie je ook daar dat het cameraschild volop wordt uitgebouwd. In plattelandsdorpen en kleine gemeenten duiken nu ook meer en meer ANPR-camera’s op.'

'Privacy & Ik', donderdag 25 maart om 21.15 uur op Canvas.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'The Masked Singer' (VTM)

De maskers staan klaar voor een spectaculaire duetspecial. Elk van hen brengt een verrassend duet met een topartiest en een solo-optreden. Het belooft een spannende avond te worden, want er wordt opnieuw iemand ontmaskerd.

'The Masked Singer', om 20.30 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 01:10
    Journaallus
    07:00
    Karrewiet met VGT
  • 00:10
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2 Top 2000
  • 20:50
    Geen uitzending
    07:00
    Sam & Julia
  • 01:15
    NYPD Blue
    10:00
    Wordt aangekondigd
  • 00:50
    Geen uitzending
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 00:50
    Geen uitzending
    14:45
    De Gelaarsde Kat 2: De Laatste Wens
  • 00:35
    Most Daring
    10:00
    Geen uitzending
  • 00:55
    JOE XMAS
    07:00
    Rediscovering Christmas
  • 00:45
    Geen uitzending
    06:00
    Joe
  • 01:05
    Huizenjagers
    05:00
    Play kerst haardvuur 2025
  • 01:10
    New Amsterdam
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 01:15
    Customer Wars
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 00:05
    Unwrapping Christmas: Mia's Prince
  • 01:10
    My Life is Murder
    10:00
    Wordt aangekondigd
  • 00:21
    Herhalingslus
    10:00
    Wordt aangekondigd
  • 01:05
    Tooldokter
    07:00
    Good Morning Sunshine
  • 00:55
    Hidden Gems
    06:15
    Snel, Makkelijk & Lekker - Het Weekmenu
  • 23:55
    Agatha Christie's Marple
  • 01:10
    Hudson & Rex
    12:40
    Storage Wars
  • 01:05
    NOS Journaal
    13:10
    Tussen Kunst en Kitsch
  • 00:53
    De Nachtzoen
    13:00
    NOS Journaal
  • 00:05
    NPO Radio 2 Top 2000
    12:55
    De scheepsjongens van Bontekoe