'Nachtwacht': Kinderen krijgen is geen recht

vrijdag 20 maart 2020

Drie gasten. Een uitdagende stelling over een belangwekkende kwestie. En Jan Leyers. Met die ingrediënten probeert 'Nachtwacht' klaarheid te scheppen en uitwegen te vinden temidden van de stortvloed aan problemen en opinies die we vandaag over ons heen krijgen.

In deze aflevering gaat het over de vraag of mensen die niet voor hun kinderen kunnen zorgen, wel het recht hebben om kinderen te krijgen.


Gewelddadige vaders en drugsverslaafde moeders
Kinderen krijgen is geen recht voor iedereen. Wie bewezen heeft dat hij geen goede ouder kan zijn, moeten we ontmoedigen om kinderen te krijgen. Dat zegt N-VA-kamerlid Valerie Van Peel. Daarom moet de overheid zwaar verslaafde moeders, of vaders die een kind hebben mishandeld, kunnen ontmoedigen om nog een kind te krijgen. 'Denk bijvoorbeeld aan drugsverslaafde moeders van wie al enkele kinderen bij de geboorte moesten afkicken, en die niets doen om de situatie te verbeteren.' Van Peel vindt zelfs dat een rechter anticonceptie als voorwaarde kan stellen voor  strafvermindering of voorwaardelijke vrijlating.

Natuurlijk gaat het hier om extreme gevallen, en moet je ook geval per geval bekijken. Maar we moeten niet naïef zijn, zegt Van Peel. 'Het basisprincipe van onze jeugdzorg is dat 'alle ouders het goed bedoelen met hun kinderen, maar sommigen het even niet kunnen'. Iedereen die in de hulpverlening werkt, weet zeer goed dat dit niet klopt.'

'Er bestaan mensen die geen jota geven om hun kinderen en alleen met zichzelf bezig zijn.' - Valerie Van Peel

Van Peel heeft zelf jarenlang vrijwilligerswerk gedaan bij geplaatste kinderen. 'Die kinderen zijn al kapot op het moment dat ze daar aankomen. Je fundamenten worden in het eerste levensjaar gelegd.'

Een aanval op sociaal zwakkeren
Tegenover Valerie Van Peel zit Joost Bonte, één van Vlaanderen bekendste straathoekwerkers. Hij is diametraal gekant tegen de idee dat de overheid mag opleggen wie kinderen mag krijgen. Hij vindt dit een aanval op sociaal zwakkeren.

'Kinderen krijgen geeft zin aan een mensenleven, waarom zou je het dan niet toelaten aan kwetsbare mensen?' - Joost Bonte

Het voorstel van Van Peel past volgens Bonte in een evolutie naar steeds meer straffen in plaats van helpen en begeleiden. 'Kindermishandeling heeft zeer vaak te maken met de stress waarin mensen leven, en als je die wegneemt, dan verandert er al heel veel. In stresssituaties vallen mensen terug op wat met de paplepel is meegegeven, en heel wat van deze vermeende daders zijn zelf slachtoffers geweest van een problematische opvoeding.'

Het standpunt van de kinderen
Derde gast aan tafel bij Jan Leyers is Heidi De Pauw, directeur van Child Focus. Ze heeft zelf opgetreden bij een heel aantal gevallen van kindermishandeling, en zij pleit ervoor om vooral vanuit het standpunt van de kinderen naar de problematiek te kijken. 'Kinderen zien zelf ook wel dat hun ouders niet in staat zijn om voor hen te zorgen, maar ze willen ook niet in een instelling zitten. Ze willen liever bij hun ouders zijn. Maar sommige kinderen voelen zich zo ongewenst dat ze zelfs uit het leven stappen omdat ze geen uitweg meer zien.'

Zaterdag 21 maart om 22.00 uur in 'Nachtwacht' op Canvas en canvas.be.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm logo

De spelers van Eendracht Vooruit zijn vijftigers ondertussen. Maar de vrienden zijn uit elkaar gegroeid en hebben andere dingen aan hun hoofd dan voetbal: elk op hun eigen manier worstelen ze met de opvoeding van hun kinderen. Wanneer een van hen ziek wordt, komen ze tot het besef dat het leven te kort is voor ruzies. Maar om opnieuw bij elkaar te komen, hebben ze de hulp nodig van de nieuwe generatie.

'Team Spirit NXT GEN', film uit 2025 met oa. Dimitri Leue en Tania Kloek, om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 21:20
    Jan Van Looveren: 'Loslaten'
  • 21:55
    Le sixième enfant
    23:25
    The Tourist
  • 21:35
    Geen uitzending
    05:00
    Tik Tak
  • 20:40
    Team Spirit Nxt G3n
    22:35
    Alloo bij de Wegpolitie
  • 19:00
    Darts
    23:00
    A Million Ways to Die in the West
  • 20:30
    The King's Man
  • 21:30
    Police Interceptors
    22:30
    The Hurricane Heist
  • 22:10
    Believe in Christmas
    23:50
    Our Christmas Love Song
  • 22:05
    Slisse & Cesar
    22:40
    Tegen de Sterren Op
  • 20:10
    Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
    22:40
    Formule 1
  • 22:05
    NCIS
    23:00
    Criminal Minds
  • 20:20
    Scream 2
    22:40
    Formule 1
  • 22:25
    Naked Attraction
    00:35
    Kopen Of Slopen?
  • 22:15
    Cruel Instruction
    00:00
    CSI: Crime Scene Investigation
  • 22:08
    Trends Talk
    22:38
    Z- Work different
  • 22:18
    Publireportage
    22:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 22:05
    De Smaaktoerist
    22:40
    Indian Summer
  • 22:05
    Ms. X
    23:10
    Brian and Maggie
  • 21:50
    The Resident
    04:05
    First Dates Australia
  • 21:30
    Sterren in Concert: Jan Smit live in Volendam
    22:40
    NOS Studio Sport Voetbal
  • 22:00
    Nieuwsuur
    22:40
    Leven tot het laatst: de wandeling
  • 21:00
    Junior Eurovisie Songfestival 2026 (Eurovisie Live Finale)
    23:30
    De slimste mens