'Nachtwacht' is terug op Canvas

Drie gasten. Een uitdagende stelling over een belangwekkende kwestie. En Jan Leyers. Met die ingrediënten probeert 'Nachtwacht' klaarheid te scheppen en uitwegen te vinden temidden van de stortvloed aan problemen en opinies die we vandaag over ons heen krijgen.
Op maandag 27 januari is het precies 75 jaar geleden dat Auschwitz werd bevrijd. Maar niet alleen daarom is de Holocaust dezer dagen erg actueel. Daarover gaat het in de eerste aflevering van het nieuwe seizoen van 'Nachtwacht'.
Nico Wouters staat aan het hoofd van Cegesoma, een afdeling van het Rijksarchief die zich met de wereldoorlogen bezighoudt. Hij heeft dus een belangrijke stem in het debat over de oorlog en de jodenvervolging. En hij steekt zijn nek ver uit. Op een moment dat het antisemitisme oprukt en kritiek op het officiële discours rond de Holocaust taboe is, zegt hij: 'De manier waarop we met de Holocaust omgaan is te eenzijdig en werkt het antisemitisme net in de hand.'
We maken er volgens hem een eenzijdig verhaal van Goed en Kwaad van, waardoor de andere slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog op de achtergrond verdwijnen en het moeilijker wordt om een volledig inzicht te krijgen in wat er gebeurd is. Bovendien werkt die nadruk op de Holocaust duidelijk niet als wapen in de strijd tegen het antisemitisme.
Nico Wouters gaat in debat met André Gantman, politicus en vooraanstaand woordvoerder van de joodse gemeenschap, en met Annemiek Gringold, curator van het Amsterdamse Sjoa-museum.
Jan Leyers leidt het gesprek in goede banen.
Terug van weggeweest
Begin vorig jaar maakte Canvas na meer dan vijftien jaar een nieuwe reeks van 'Nachtwacht', en het programma heroverde meteen zijn positie als uitgelezen plek voor diepgravende discussies. Paul De Grauwe toonde aan hoe miljonairs nog altijd te weinig bijdragen aan de samenleving. Overheidsmanager Frank Van Massenhove fileerde de besluiteloosheid en bemoeizucht van onze politici. Economist Brent Bleys stelde een plan voor om het klimaat te redden door onze economie te hervormen. En al was er een bisschop nodig om de islamitische kemphanen Assita Kanko en Othman El Hammouchi uit mekaar te houden, toch slaagde 'Nachtwacht' erin om een baken van beschaafd debat te blijven in deze gepolariseerde tijden.
We zijn een jaar verder en de verwarring in de media en in de samenleving is er niet minder op geworden. De problemen die op ons afkomen lijken alsmaar groter, en hoe meer politici, experts en drukkingsgroepen er hun mening over geven, hoe minder eenvoudig de oplossingen lijken. De behoefte aan diepgang en aan inspirerende voorstellen is groter dan ooit. En dus komt 'Nachtwacht' terug.
'Nachtwacht', zaterdag 1 februari om 22.05 uur op Canvas.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Dit zijn de tien kandidaten die strijden om niet 'Nederlands Domste' te zijn
- De Warmste Tocht van Eva en Dries komt aan in Mechelen
- Kijkcijfers: donderdag 1 oktober 2026
- Kijkcijfers: VTM blikt terug op beste septembermaand van de eeuw
- Jurre Geluk en Sahil Amar Aïssa achtervolgen influencers in nieuw Zapp-programma 'Ongezien'
- Francis van Broekhuizen laat zien wat Franciscus na 800 jaar nog betekent
- Overdag beschaafd, maar ’s nachts als beesten: Jade duikt in onze Belgische eetcultuur
- 'Kotmadam Sergeant' en studenten maken zich klaar voor de Foute Party
- 'Keuringsdienst van Waarde' ontdekt: meer dan helft extra vierge olijfolie geen extra vierge
- Vrijdag in 'Meldpunt Actueel': waar ligt de grens van het doorbehandelen van ouderen?
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- Qmusic-luisteraar Gillian uit Utrecht pakt koffers voor Miley Cyrus in Hollywood
- Qmusic breidt digitaal aanbod uit met zenders Qmusic Easy en Qmusic Energy
- Waar muziek tot leven komt: beleef de hits uit de JOE Top 2000 in het écht
- Kom naar de feestelijke sloteditie van Iedereen Klassiek in Brugge
Multimedia SPOTLIGHT
-
'Kotmadam Sergeant' en studenten maken zich klaar voor de Foute Party -
Marc Coucke heeft opvallend advies voor duo in 'Mijn Restaurant' -
Regi en Linda blikken terug op 30 jaar Milk Inc. -
Vrachtwagenchauffeur onder vuur genomen in 'Real Life Patsers' -
'Verboden te Lachen' met Peter Van den Begin nieuw op Streamz -
Axel Daeseleire spreekt met de 'meest gehate familie van Amerika' -
Margriet en Celien Hermans keren terug naar de operatiekamer -
Mattias' papa niet onder de indruk van kersverse schoondochter -
Karen Damen krijgt opvallende 'K2 Zoekt K3'-reünie in 'Got Talent'
-
Farzad getuigt in 'Kotmadam Sergeant' over discriminatie -
Kom in actie voor De Warmste Week! -
De groep valt uiteen in 'De Verraders' -
Erik Van Looy trapt nieuw seizoen 'De Slimste Mens ter Wereld' op gang -
Paniek bij Karen Damen in 'Got Talent' -
Kijk nu 'Toy Story 5' op Disney+ -
Bekijk de trailer van 'Het Bestaat', aflevering 1 -
Willy Sommers verklapt zijn bezoek aan 'Maison Verhulst' -
Man van Ingeborg op bezoek in 'Kotmadam Sergeant' -
'Ochtendstond heeft granola in de mond' -
'Florentina' verwelkomt onverwachte nieuwkomer -
Tweestrijd barst los in 'De Verraders' -
'#LikeMe'-actrice Lotte De Clerck maakt pittige entree in 'Familie' -
Hangt er liefde in de lucht bij 'Blind Getrouwd'? -
Koningin Mathilde steunt STIP IT -
'Slechte chipolata' breekt Bockie zuur op -
Op startfeest 'De Slimste Mens' duikt plots een mysterieuze gast op -
Koop Dorothees Doordenkers Scheurkalender 2027 tvv Bednet! -
Videoland lost trailer van 'Gooische Vrouwen' seizoen 8 -
De eerste verrader ontmaskerd: exit Marc-Marie -
HBO Original-serie 'Youth' vanaf 21 september op HBO Max
Kijktip van de dag

Liveverslag van België - Turkije, de derde wedstrijd van de Rode Duivels in groep 1 van Divisie A van de UEFA Nations League, vanuit het Stade Maurice Dufrasne in Luik. Presentatie: Maarten Breckx.
'UEFA Nations League: België - Turkije', om 20.25 uur op VTM.



































