'Monumentenstrijd' in Limburg

woensdag 17 januari 2007

De eerste aflevering van Monumentenstrijd hebben we gehad. Op dit moment wordt er nog gestemd voor Cinema Plaza in Duffel, de Mechelse Sint-Romboutstoren of de Kolonie in Merksplas. Welk van de drie Antwerpse monumenten verder mag naar de finale, zien we aan het begin van de tweede aflevering van Monumentenstrijd, op maandag 22 januari

D


e bekendmaking van die eerste finalist is maar een klein stukje van deze aflevering, want deze week gaat alle crossmediale aandacht van Monumentenstrijd naar de provincie Limburg.

De drie Limburgse monumenten: De stroopfabriek in Borgloon, de mijnsite in Winterslag, en het Kartuizerklooster in Halen.
Twee keer industrieel erfgoed en één keer religieus erfgoed dus.

Borgloon, waar de 'strooplekkers' wonen, ligt in de Haspengouw, bekend van de fruitkweek. En van dat fruit maken ze stroop. Of maakten ze stroop, want in de laatste Loonse stroopfabriek doofden de vuren in de jaren '80 van de vorige eeuw. Wat overblijft, is een wirwar van loodsen, stookruimtes en fabriekshallen die staan te vervallen sinds de fabrieken dicht zijn. De stad Borgloon wil in al die lege ruimte een fruitmuseum bouwen, om de stroopindustrie niet helemaal te laten uitsterven.

Het tweede Limburgse monument heeft een vergelijkbare voorgeschiedenis. De Limburgse steenkoolmijnen gingen onherroepelijk dicht in de jaren '80, zo ook die van winterslag. Net zoals in Borgloon bleven ze ook hier zitten met een pak industriële gebouwen die plots leeg kwamen te staan. De herbestemmingswerken van al dat vastgoed zijn in Winterslag al een tijd bezig, maar met hun deelname aan Monumentenstrijd willen ze in Winterslag de geplande feestzaal helemaal afwerken.

Van zwoegende mijnwerkers naar prevelende monniken, is een kleine stap in Monumentenstrijd. In Halen ligt een voormalig kartuizerklooster. Tegenwoordig is het de setting voor moordspelen en ander interactief theater, maar tot de aan Franse revolutie werd hier alleen gebeden. Het hele klooster is een paar hectare groot, maar het restauratiedossier gaat over de kapittelzaal, bijna 700 jaar oud. Het gebouw heeft stabiliteitsproblemen en er zijn gaten in het dak, er is een grondige restauratie nodig om het gebouw van instorting te redden.

Tussen deze 3 documentaires bezoekt Bruno Wyndaele een enorme spookbrug in Godsheide, en stelt hij vast dat Hasselt niet alleen de stad is van gratis bussen en jenever, maar dat er ook heel hip gebouwd wordt.

'Monumetenstrijd', maandag 22 januari om 20.50 uur op Canvas.

Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



DOSSIER: Monumentenstrijd (Canvas)

volledig dossier

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Ontdek de programma's van vandaag in onze tv-gids.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 17:45
    Dierendokters 24/7
    18:15
    VRT NWS Update
  • 17:50
    Sporza: WK Basketbal Mannen Kwalificatie 2027
    20:00
    Terzake
  • 18:00
    De camping
    18:10
    De Faker
  • 17:05
    Aspe
    18:10
    De kotmadam
  • 17:05
    My Kitchen Rules
    18:20
    De Planckaerts
  • 18:00
    The Goldbergs
    18:30
    Superstore
  • 17:50
    Top 20 Funniest
    19:35
    All New Traffic Cops
  • 17:30
    ER
    19:10
    Magnum P.I.
  • 17:40
    Bompa
    19:05
    De keuken van Sofie
  • 17:25
    Het Blok
    18:20
    Blind Gekocht
  • 17:50
    Fire Country
    18:45
    The Rookie
  • 17:40
    3rd Rock From the Sun
    18:40
    Storage Wars
  • 17:20
    Hello Goodbye
    18:20
    Sort Your Life Out
  • 18:00
    The Menendez Brothers: The Prison Interview
    18:40
    Murdered at First Sight
  • 15:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 17:56
    Het perfecte terras
    18:55
    Seventies To Seven
  • 18:00
    Meat Timon
    18:35
    Chris Cooks Cymru
  • 17:05
    Death in Paradise
    19:10
    Father Brown
  • 17:55
    Below Deck
    18:50
    Grey's Anatomy
  • 18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
    18:15
    NOS Journaal Regio
  • 18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
    18:15
    NOS Journaal Regio
  • 17:40
    Checkpoint
    18:10
    Freeks wilde wereld