'Monumentenstrijd' in Limburg

De eerste aflevering van Monumentenstrijd hebben we gehad. Op dit moment wordt er nog gestemd voor Cinema Plaza in Duffel, de Mechelse Sint-Romboutstoren of de Kolonie in Merksplas. Welk van de drie Antwerpse monumenten verder mag naar de finale, zien we aan het begin van de tweede aflevering van Monumentenstrijd, op maandag 22 januari
D
e bekendmaking van die eerste finalist is maar een klein stukje van deze aflevering, want deze week gaat alle crossmediale aandacht van Monumentenstrijd naar de provincie Limburg.
De drie Limburgse monumenten: De stroopfabriek in Borgloon, de mijnsite in Winterslag, en het Kartuizerklooster in Halen.
Twee keer industrieel erfgoed en één keer religieus erfgoed dus.
Borgloon, waar de 'strooplekkers' wonen, ligt in de Haspengouw, bekend van de fruitkweek. En van dat fruit maken ze stroop. Of maakten ze stroop, want in de laatste Loonse stroopfabriek doofden de vuren in de jaren '80 van de vorige eeuw. Wat overblijft, is een wirwar van loodsen, stookruimtes en fabriekshallen die staan te vervallen sinds de fabrieken dicht zijn. De stad Borgloon wil in al die lege ruimte een fruitmuseum bouwen, om de stroopindustrie niet helemaal te laten uitsterven.
Het tweede Limburgse monument heeft een vergelijkbare voorgeschiedenis. De Limburgse steenkoolmijnen gingen onherroepelijk dicht in de jaren '80, zo ook die van winterslag. Net zoals in Borgloon bleven ze ook hier zitten met een pak industriële gebouwen die plots leeg kwamen te staan. De herbestemmingswerken van al dat vastgoed zijn in Winterslag al een tijd bezig, maar met hun deelname aan Monumentenstrijd willen ze in Winterslag de geplande feestzaal helemaal afwerken.
Van zwoegende mijnwerkers naar prevelende monniken, is een kleine stap in Monumentenstrijd. In Halen ligt een voormalig kartuizerklooster. Tegenwoordig is het de setting voor moordspelen en ander interactief theater, maar tot de aan Franse revolutie werd hier alleen gebeden. Het hele klooster is een paar hectare groot, maar het restauratiedossier gaat over de kapittelzaal, bijna 700 jaar oud. Het gebouw heeft stabiliteitsproblemen en er zijn gaten in het dak, er is een grondige restauratie nodig om het gebouw van instorting te redden.
Tussen deze 3 documentaires bezoekt Bruno Wyndaele een enorme spookbrug in Godsheide, en stelt hij vast dat Hasselt niet alleen de stad is van gratis bussen en jenever, maar dat er ook heel hip gebouwd wordt.
'Monumetenstrijd', maandag 22 januari om 20.50 uur op Canvas.
DOSSIER: Monumentenstrijd (Canvas)
volledig dossierTVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Het sprookjesverhaal van Rik Verheye en Sam Kerkhofs vanaf zondag 24 mei op Play
- Een heel weekend K3: Karen, Kristel en Kathleen gaan een laatste keer all the way bij VTM
- Eerste seizoen 'Echte Reizigersvrouwen' populair bij TLC en HBO Max
- Belle Perez, Niels Destadsbader, K3 en Milk Inc. geven exclusief miniconcert in 'Tien Om Te Zien'
- Kijkcijfers: woensdag 20 mei 2026
- Vrijdag in 'Meldpunt Actueel': post-covid patiënten in de kou door dreigende sluiting expertisecentra
- Nieuwe duo’s en dubbele duetten zorgen voor zenuwslopende halve finale van 'So You Think You Can Dance'
- Wie wint 'Celebrity MasterChef Vlaanderen 2026'?
- Viktor Verhulst deelt eigen nostalgische herinneringen in 'Brieven Aan Samson'
- Van een 'sekstafette' tot trouwen met een algoritme: 'Ze Zeggen Dat' test de orgasmekloof en AI-liefde
- Qmusic-strijd 'Mattie versus Marieke' bereikt kookpunt op militair oefenterrein Beekhuizerzand
- Kluis definitief dicht op JOE: Coen & Sander officieel 'smartphonevrij'
- Tweede speeldag Qmusic-strijd 'Mattie versus Marieke' barst spectaculair los op 34,6 meter hoge klimmuur
- Mattie versus Marieke: Qmusic-strijd barst los op TT Circuit
- 'WinWin' zet dit jaar extra in op persoonlijke hulp bij het invullen van je belastingaangifte
Multimedia SPOTLIGHT
-
Same city, final chapter. merci, Paris. -
Een heel weekend K3 bij VTM! -
Viktor Verhulst deelt eigen nostalgische herinneringen -
Joshua en Noah gooien traditioneel rollenpatroon om in 'SYTYCD' -
Kijk nu de officiële trailer van 'KYLIE' -
'Jack Ryan: Ghost War' nieuw te zien op Prime Video -
'Ze Zeggen Dat' onderzoekt de orgasmekloof -
Kijk naar de reünie van 'The Real Housewives of Antwerp' -
HBO lanceert eerste beelden van 'Life, Larry and the Pursuit of Unhappiness' -
'Ticket to the Tribes' is binnenkort nieuw op Prime Video -
Het wordt heel heet in de studio van 'So You Think You Can Dance' -
Amy's 30ste verjaardag ontploft na verrassende onthullingen in 'The Real Housewives of Antwerp' -
'Vanavond Bij Ons' is nieuw op njam! -
Hoe ver gaat Andreas in 'Thuis'? -
Kijk de trailer van het nieuwe seizoen van 'Rivals' -
Zo klonk Essyla tijdens de halve finale van het Eurovisiesongfestival -
Mathieu Terryn geeft exclusieve inkijk in de backstage van 'The Voice' -
Eerste vrouwelijke dansduo raast over het 'SYTYCD'-podium -
Allesbehalve saai: 'A BORING YEAR'! -
Bartel Van Riet brengt Elie van z’n melk in 'Huis Gemaakt' -
Nieuw seizoen van '3FF' brengt 'D5R' terug! -
Anne en Hannelore moeten toegevingen doen in 'Blind Gekocht' -
Chemie spat van scherm in 'So You Think You Can Dance' -
'The Miniature Wife' is nu nieuw te zien op Streamz -
Er zijn nieuwe verleidsters op 'Temptation Island' -
Thomas Smith en Begijn le Bleu blikken terug op auditie 'SYTYCD' -
Bart De Wever ongewoon in 'A-typisch' -
'Heel Mijn Hart': Verliefdheid na verlies? -
Check nu de teaser van 'House of the Dragon' -
Annelies viert haar 25ste cosmetische ingreep met een Plastic is Fantastic-feest
Kijktip van de dag

In Amsterdam strijdt actrice Martine Jonckheere aan de zijde van goede vriend Jacques tegen het duo Axel en chef-kok Sofie Dumont, op zoek naar verborgen parels op de sfeervolle brocantemarkt van het Amstelveld.
'Eenmaal Andermaal', om 20.35 uur op VTM.
































