Marieke Lucas Rijneveld in 'Alleen Elvis Blijft Bestaan'

vrijdag 5 november 2021

De debuutroman van Marieke Lucas Rijneveld, De avond is ongemak, sloeg in als een bom. Een nieuw supertalent was opgestaan. Haar boek kaapte meteen als eerste Nederlandstalige roman de Booker prize voor vertaalde literatuur weg. Eerder viel ze ook al in de prijzen met haar poëzie.

Dichtend en schrijvend timmert ze verder aan haar schrijverspad met een geweldig tweede boek als resultaat. Pas 30 is ze, maar al een lichtende ster aan het literaire firmament.


Marieke is afkomstig uit een gereformeerd boerengezin en gebruikt de leefwereld van de boerderij in haar boeken. Maar als geen ander kan ze met metaforen over de boerenstiel net heel universele werelden oproepen. Beeld op beeld stapelt ze in haar tomeloze taal die doorspekt is met zowel Bijbelse citaten als veterinaire woordenschat. In welke mate haar teksten en boeken over haarzelf gaan, is nooit duidelijk. Maar dat ze elementen uit haar echte leven gebruikt in haar fictie, dat is zeker. Zo worden haar boeken bijna obsessionele bezweringen van liefde en dood.

'Als ik een dag niet schrijf', zegt ze, 'heb ik het gevoel dat ik niet besta.' Schrijven is voor haar een schild, want het leven boezemt haar soms angst in.

Marieke voegde de Lucas zelf toe aan haar naam om aan te duiden dat zij zweeft tussen het vrouwelijke en het mannelijke. 'Ik ben een tussenmens', zegt ze zelf. Een natuurtalent dat toont hoe waar fictie kan zijn.

'Alleen Elvis Blijft Bestaan', zaterdag 6 november omstreeks 22.00 uur op Canvas en VRT NU. Herhaling op zondag om 18.00 uur.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm3 logo

Wanneer reclameman Charles de knappe Lucinda ontmoet in het treinstation, beseft hij nog niet dat deze ontmoeting zijn hele leven zal veranderen. Ondanks het feit dat ze beiden getrouwd zijn en kinderen hebben, is de aantrekkingskracht langs beide kanten ontembaar groot. Hun zakenlunches veranderen al snel in dates, die op hun beurt al weer snel eindigen in de dichtstbijzijnde hotelkamer. Op een wilde nacht staat echter plots de onbekende crimineel LaRoche met een geweer in hun hotelkamer. De romantische bubbel waarin Charles en Lucinda leefden, verandert meteen in gevaarlijke en gewelddadige realiteit, erger dan hun ergste nachtmerrie.

'Derailed', film uit 2005 met oa. Jennifer Aniston, om 20.35 uur op VTM 3.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 08:20
    De Raad van Soekie
    01:35
    Journaallus
  • 06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
    09:00
    Lentebeelden
  • 08:20
    Sisters
    06:00
    Tik Tak
  • 08:20
    VLOGLAB Forever #Stories
    00:30
    Telefacts
  • 08:00
    Geen uitzending
    07:15
    Achter gesloten deuren
  • 06:00
    Qmusic
    23:00
    Te bepalen
  • 07:00
    Willy
    00:50
    Fare Dodgers: At War With The Law
  • 00:40
    Geen uitzending
    15:30
    Baywatch
  • 06:00
    Joe
    00:35
    Are You Being Served?
  • 06:00
    Nostalgie: The Warming-up Show & Sta Op! met Véronique De Kock
    01:25
    De Tafel van de Week
  • 08:15
    Geen uitzending
    01:05
    Brilliant Minds
  • 08:20
    Seal Team
    02:45
    Geen uitzending
  • 08:10
    Sarah's Sweet Table
  • 08:30
    Mark of a Serial Killer
    01:00
    C.S.I. New York
  • 02:35
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 08:14
    Mijn tuin
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 08:00
    Winterse Kost
    01:15
    A la carte
  • 08:30
    Midsomer Murders
    01:20
    DCI Banks
  • 07:55
    The Kardashians
    01:15
    NCIS
  • 08:30
    NOS Journaal
    01:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 08:00
    BinnensteBuiten
    01:25
    Nieuwsuur
  • 08:30
    Calimero
    01:10
    NOS Studio Sport