Marieke Lucas Rijneveld in 'Alleen Elvis Blijft Bestaan'

vrijdag 5 november 2021

De debuutroman van Marieke Lucas Rijneveld, De avond is ongemak, sloeg in als een bom. Een nieuw supertalent was opgestaan. Haar boek kaapte meteen als eerste Nederlandstalige roman de Booker prize voor vertaalde literatuur weg. Eerder viel ze ook al in de prijzen met haar poëzie.

Dichtend en schrijvend timmert ze verder aan haar schrijverspad met een geweldig tweede boek als resultaat. Pas 30 is ze, maar al een lichtende ster aan het literaire firmament.


Marieke is afkomstig uit een gereformeerd boerengezin en gebruikt de leefwereld van de boerderij in haar boeken. Maar als geen ander kan ze met metaforen over de boerenstiel net heel universele werelden oproepen. Beeld op beeld stapelt ze in haar tomeloze taal die doorspekt is met zowel Bijbelse citaten als veterinaire woordenschat. In welke mate haar teksten en boeken over haarzelf gaan, is nooit duidelijk. Maar dat ze elementen uit haar echte leven gebruikt in haar fictie, dat is zeker. Zo worden haar boeken bijna obsessionele bezweringen van liefde en dood.

'Als ik een dag niet schrijf', zegt ze, 'heb ik het gevoel dat ik niet besta.' Schrijven is voor haar een schild, want het leven boezemt haar soms angst in.

Marieke voegde de Lucas zelf toe aan haar naam om aan te duiden dat zij zweeft tussen het vrouwelijke en het mannelijke. 'Ik ben een tussenmens', zegt ze zelf. Een natuurtalent dat toont hoe waar fictie kan zijn.

'Alleen Elvis Blijft Bestaan', zaterdag 6 november omstreeks 22.00 uur op Canvas en VRT NU. Herhaling op zondag om 18.00 uur.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play logo

Meesters Peter Janssens en Fatima Ahmad staan een man bij die verdacht wordt van de moord op zijn minderjarige zoon. De zoon lag wekenlang levenloos in bed. We volgen ook meester Verjauw. Haar cliënt wordt verdacht van het in de voedselketen brengen van sportpaarden die daarvoor uiteraard niet geschikt zijn.

'Justice For All', om 22.20 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 07:50
    Dance Academy
    06:00
    Mr. Magoo
  • 06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
    07:00
    Sta op met Radio 2
  • 07:45
    Hallo Kroket
    06:00
    Tik Tak
  • 07:45
    Echte Verhalen: De Buurtpolitie
    01:55
    Geen uitzending
  • 07:15
    The Motorway
    00:55
    Geen uitzending
  • 06:00
    Qmusic
    01:25
    Geen uitzending
  • 07:00
    Willy
    02:00
    Geen uitzending
  • 00:40
    Geen uitzending
    15:30
    Baywatch
  • 06:00
    Joe
    01:20
    Geen uitzending
  • 06:00
    Nostalgie: The Warming-up Show & Sta Op! met Véronique De Kock
    02:00
    De Tafel van de Week
  • 07:55
    Geen uitzending
    06:00
    This Is Us
  • 07:55
    Family Matters
    03:45
    Geen uitzending
  • 07:40
    De Smaaktoerist
    02:40
    Op Een Ander
  • 07:35
    Shades of Blue
    02:20
    Geen uitzending
  • 04:10
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:54
    Mijn tuin
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:40
    Puur Oosters - Japans
    02:10
    Taste of Australia met Hayden Quinn
  • 07:30
    All Creatures Great and Small
    02:05
    Death Valley
  • 07:40
    The Kardashians
    02:35
    Blowing LA
  • 07:40
    Goedemorgen Nederland
    06:35
    Nederland in Beweging
  • 07:15
    Tijd voor Max
    07:00
    Andere Tijden Kort
  • 07:50
    Beestenbrigade bingo
    02:50
    NOS Studio Sport Voetbal