Marieke Lucas Rijneveld in 'Alleen Elvis Blijft Bestaan'

vrijdag 5 november 2021

De debuutroman van Marieke Lucas Rijneveld, De avond is ongemak, sloeg in als een bom. Een nieuw supertalent was opgestaan. Haar boek kaapte meteen als eerste Nederlandstalige roman de Booker prize voor vertaalde literatuur weg. Eerder viel ze ook al in de prijzen met haar poëzie.

Dichtend en schrijvend timmert ze verder aan haar schrijverspad met een geweldig tweede boek als resultaat. Pas 30 is ze, maar al een lichtende ster aan het literaire firmament.


Marieke is afkomstig uit een gereformeerd boerengezin en gebruikt de leefwereld van de boerderij in haar boeken. Maar als geen ander kan ze met metaforen over de boerenstiel net heel universele werelden oproepen. Beeld op beeld stapelt ze in haar tomeloze taal die doorspekt is met zowel Bijbelse citaten als veterinaire woordenschat. In welke mate haar teksten en boeken over haarzelf gaan, is nooit duidelijk. Maar dat ze elementen uit haar echte leven gebruikt in haar fictie, dat is zeker. Zo worden haar boeken bijna obsessionele bezweringen van liefde en dood.

'Als ik een dag niet schrijf', zegt ze, 'heb ik het gevoel dat ik niet besta.' Schrijven is voor haar een schild, want het leven boezemt haar soms angst in.

Marieke voegde de Lucas zelf toe aan haar naam om aan te duiden dat zij zweeft tussen het vrouwelijke en het mannelijke. 'Ik ben een tussenmens', zegt ze zelf. Een natuurtalent dat toont hoe waar fictie kan zijn.

'Alleen Elvis Blijft Bestaan', zaterdag 6 november omstreeks 22.00 uur op Canvas en VRT NU. Herhaling op zondag om 18.00 uur.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Alles in orde!' (VRT 1)

Bij de familie Brantegem uit Aalst hebben de spullen, en dan vooral het speelgoed, het huis overgenomen. Omdat elk gezinslid een 'labeltje' heeft, slagen ze er zelf niet in om de orde en het overzicht in huis te bewaren. De confrontatie met de spullen in de loods zorgt voor een rollercoaster aan emoties, terwijl in huis alles in het werk wordt gesteld om het gezin de juiste handvatten te bieden om de uitdagingen die leven met een label met zich meebrengt, zo verteerbaar mogelijk te maken.

'Alles In Orde!', om 20.50 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 08:35
    De Hoppers
    00:45
    Journaallus
  • 06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
    00:40
    90 minutes
  • 08:35
    Grizzy & the Lemmings
    21:00
    Geen uitzending
  • 08:30
    VLOGLAB Crazy #Stories
    06:00
    Vegesauriërs
  • 08:00
    Geen uitzending
    00:15
    Mr. Frank Visser doet uitspraak
  • 06:00
    Qmusic
    00:50
    The Big Bang Theory
  • 07:00
    Willy
    00:10
    60 Days In
  • 08:35
    Geen uitzending
    00:10
    Buffy the Vampire Slayer
  • 06:00
    Joe
    01:00
    The Golden Girls
  • 06:00
    Nostalgie: The Warming-up Show & Sta Op! met Véronique De Kock
    00:20
    De Tafel van Gert
  • 08:35
    Geen uitzending
    01:00
    Wordt aangekondigd
  • 08:30
    Family Matters
    00:35
    Bar Rescue
  • 08:35
    Nuances
    00:35
    The Real Housewives of Amsterdam
  • 05:00
    Geen uitzending
    00:15
    Family Law
  • 04:09
    Herhalingslus
    22:00
    Wordt aangekondigd
  • 08:31
    Het appartement
    00:00
    Oh What A Night
  • 08:00
    Winterse Kost
    00:05
    Guten Appetit
  • 08:05
    Midsomer Murders
    00:40
    Marie Antoinette
  • 08:25
    Below Deck
    00:15
    The Resident
  • 08:30
    NOS Journaal
    00:45
    NOS Journaal Laat
  • 08:00
    BinnensteBuiten
    00:25
    Nieuwsuur
  • 08:30
    Calimero
    00:40
    Rundfunk: Schwalbe