Maandag gaat Arnout Hauben het gesprek aan met koning Leopold II

zondag 10 september 2023
Foto: VRT 1 - © VRT 2023

'Leopold II was een koning van uitersten die me mateloos fascineert. Onder zijn koningschap groeide ons land uit tot een van de rijkste landen ter wereld, maar hij zadelde de Belgen ook op met een zwaar en donker koloniaal verleden', zo vertelt reporter Arnout Hauben.

1885
Op het strand van Oostende ontmoet Arnout Leopold II. De koning heeft net een duik in het koude Noordzeewater genomen. Hij wordt vergezeld door zijn lijfarts, want het is geen plezierduik, maar een behandeling tegen de jicht van de koning. Een week eerder, op de Conferentie van Berlijn, slaagde Leopold erin om Congo op slinkse wijze in privébezit te krijgen. Arnout voelt de koning meteen aan de tand over zijn plannen met dit immens grote gebied. Leopold wil niet in zijn kaarten laten kijken en scheept Arnout af: hij wil pas morgen verder praten.


De volgende dag sporen Arnout en Leopold van Oostende naar Brussel, in de koninklijke trein. Ook de koningin, Maria Hendrika, reist mee. Ze heeft weinig positiefs te vertellen over haar echtgenoot. Het is duidelijk dat ze diepongelukkig is in haar huwelijk. Leopold’s motto is 'La où Ostend s’arrête, le monde commence.' Het piepkleine België is te klein voor de vorst. Hij ziet het groter, veel groter. Na een hele rits kolonisatiepogingen is hij erin geslaagd om Congo - dat 76 keer groter is dan België - te bemachtigen. Hij beweert er beschaving te willen brengen en de Congolezen te willen helpen, maar Arnout weet beter en legt de koning het vuur aan de schenen.

Leopold II wordt vertolkt door Tibo Vandenborre, Maria Hendrika door Evelien Bosmans en dokter Georg door Warre Borghmans.

'Interview met de Geschiedenis: het Belgische Koningshuis', maandag 11 september om 20.45 uur op VRT 1.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play logo

De woning van Joost en Cleo uit Landsmeer is door veroudering flink in verval geraakt, waardoor zij er niet meer prettig wonen met hun twee kindjes. Veel zaken zijn kapot en er zijn te weinig geschikte slaapkamers, waardoor het hele gezin gedwongen is samen op één slaapkamer te slapen. Joost wil graag verhuizen, terwijl Cleo liever de woning sloopt en heropbouwt.

'Kopen of Slopen?', om 21.20 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 15:00
    Sporza: EK Gymnastiek
    18:10
    VRT NWS Update
  • 16:50
    Great Lakes Untamed
    17:40
    The Zelensky Story
  • 17:00
    Nachtwacht
    17:25
    Schijtluizen
  • 17:00
    Tien Om Te Zien
    18:20
    VTMies
  • 16:25
    Een huis vol
    17:20
    Ik Vertrek
  • 17:05
    The Good Doctor
    18:55
    Endless
  • 17:05
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 16:30
    24
    00:35
    Departure
  • 17:00
    Lili en Marleen
    17:35
    Keeping Up Appearances
  • 16:45
    Komen Eten bij De Verhulstjes
    20:00
    Blind Gekocht NL
  • 16:55
    NCIS
    22:55
    Criminal Minds
  • 16:55
    Two and a Half Men
    20:35
    Tenet
  • 16:50
    The Block Australia
    20:35
    De weddingplanners: van chaos naar champagne
  • 16:55
    World's Most Evil Killers
  • 17:00
    Trends Talk
    17:41
    CEO van mijn leven
  • 16:54
    De perfecte tuin
    18:00
    Classics 55
  • 16:40
    Open Vuur
    17:25
    BBQ Vanavond?!
  • 16:10
    Call the Midwife
    17:10
    Agatha Raisin
  • 16:25
    Burn Notice
    18:15
    White Collar
  • 15:50
    NOS Sport: WK Hockey Vrouwen 2026
    18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
  • 17:00
    NOS Journaal 17.00 uur
    17:10
    Petrus in het land
  • 16:55
    Checkpoint
    17:20
    Welkom Thuis op vakantie