Maandag gaat Arnout Hauben het gesprek aan met koning Leopold II

zondag 10 september 2023
Foto: VRT 1 - © VRT 2023

'Leopold II was een koning van uitersten die me mateloos fascineert. Onder zijn koningschap groeide ons land uit tot een van de rijkste landen ter wereld, maar hij zadelde de Belgen ook op met een zwaar en donker koloniaal verleden', zo vertelt reporter Arnout Hauben.

1885
Op het strand van Oostende ontmoet Arnout Leopold II. De koning heeft net een duik in het koude Noordzeewater genomen. Hij wordt vergezeld door zijn lijfarts, want het is geen plezierduik, maar een behandeling tegen de jicht van de koning. Een week eerder, op de Conferentie van Berlijn, slaagde Leopold erin om Congo op slinkse wijze in privébezit te krijgen. Arnout voelt de koning meteen aan de tand over zijn plannen met dit immens grote gebied. Leopold wil niet in zijn kaarten laten kijken en scheept Arnout af: hij wil pas morgen verder praten.


De volgende dag sporen Arnout en Leopold van Oostende naar Brussel, in de koninklijke trein. Ook de koningin, Maria Hendrika, reist mee. Ze heeft weinig positiefs te vertellen over haar echtgenoot. Het is duidelijk dat ze diepongelukkig is in haar huwelijk. Leopold’s motto is 'La où Ostend s’arrête, le monde commence.' Het piepkleine België is te klein voor de vorst. Hij ziet het groter, veel groter. Na een hele rits kolonisatiepogingen is hij erin geslaagd om Congo - dat 76 keer groter is dan België - te bemachtigen. Hij beweert er beschaving te willen brengen en de Congolezen te willen helpen, maar Arnout weet beter en legt de koning het vuur aan de schenen.

Leopold II wordt vertolkt door Tibo Vandenborre, Maria Hendrika door Evelien Bosmans en dokter Georg door Warre Borghmans.

'Interview met de Geschiedenis: het Belgische Koningshuis', maandag 11 september om 20.45 uur op VRT 1.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play Crime logo

In de zomer van 1976 zit de NYPD een man achterna die op koppels in geparkeerde auto's schiet. Hij tart de stad met angstaanjagende brieven totdat de politie een tip krijgt over een verdachte die de hond van een buurman heeft doodgeschoten.

'The Mark of a Serial Killer', om 20.30 uur op Play Crime.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 19:45
    WinWin
    13:00
    VRT NWS journaal 13u
  • 20:00
    Terzake
    13:00
    Winterbeelden
  • 20:00
    Geen uitzending
    12:55
    Mega Mindy
  • 20:05
    Familie
    19:00
    VTM Nieuws
  • 20:00
    Darts
    12:30
    Ambulance
  • 20:05
    The Big Bang Theory
    18:35
    Animal Control
  • 19:35
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 19:45
    9-1-1: Lone Star
    09:05
    Geen uitzending
  • 19:55
    'Allo 'Allo!
  • 20:00
    De Tafel van Gert
    13:40
    Komen eten
  • 19:40
    FBI
    12:25
    NCIS
  • 19:35
    Borderforce USA: The Bridges
    12:30
    See
  • 19:40
    Chateau Meiland
    12:35
    Body Shockers
  • 19:35
    Snapped
    11:45
    Amish Affair
  • 20:00
    Z-Nieuws
    10:00
    Wordt aangekondigd
  • 20:08
    Mijn tuin
    10:00
    Wordt aangekondigd
  • 20:05
    Panklaar
    12:50
    Bon Appetit
  • 19:55
    The Doctor Blake Mysteries
    12:10
    Darby and Joan
  • 19:45
    NCIS: New Orleans
    12:40
    Storage Wars
  • 20:00
    NOS Journaal 20.00 uur
    13:00
    NOS Journaal
  • 19:50
    Per Seconde Wijzer
    13:00
    NOS Journaal
  • 19:25
    First Dates
    13:00
    Saïd & Anna