Maandag gaat Arnout Hauben het gesprek aan met koning Leopold II

zondag 10 september 2023
Foto: VRT 1 - © VRT 2023

'Leopold II was een koning van uitersten die me mateloos fascineert. Onder zijn koningschap groeide ons land uit tot een van de rijkste landen ter wereld, maar hij zadelde de Belgen ook op met een zwaar en donker koloniaal verleden', zo vertelt reporter Arnout Hauben.

1885
Op het strand van Oostende ontmoet Arnout Leopold II. De koning heeft net een duik in het koude Noordzeewater genomen. Hij wordt vergezeld door zijn lijfarts, want het is geen plezierduik, maar een behandeling tegen de jicht van de koning. Een week eerder, op de Conferentie van Berlijn, slaagde Leopold erin om Congo op slinkse wijze in privébezit te krijgen. Arnout voelt de koning meteen aan de tand over zijn plannen met dit immens grote gebied. Leopold wil niet in zijn kaarten laten kijken en scheept Arnout af: hij wil pas morgen verder praten.


De volgende dag sporen Arnout en Leopold van Oostende naar Brussel, in de koninklijke trein. Ook de koningin, Maria Hendrika, reist mee. Ze heeft weinig positiefs te vertellen over haar echtgenoot. Het is duidelijk dat ze diepongelukkig is in haar huwelijk. Leopold’s motto is 'La où Ostend s’arrête, le monde commence.' Het piepkleine België is te klein voor de vorst. Hij ziet het groter, veel groter. Na een hele rits kolonisatiepogingen is hij erin geslaagd om Congo - dat 76 keer groter is dan België - te bemachtigen. Hij beweert er beschaving te willen brengen en de Congolezen te willen helpen, maar Arnout weet beter en legt de koning het vuur aan de schenen.

Leopold II wordt vertolkt door Tibo Vandenborre, Maria Hendrika door Evelien Bosmans en dokter Georg door Warre Borghmans.

'Interview met de Geschiedenis: het Belgische Koningshuis', maandag 11 september om 20.45 uur op VRT 1.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

TVV Familie 2026 Nathalie Meskens als Kiki (VTM)

Lars speelt het sluw om Véroniques laatste twijfels over de deal weg te nemen. Cédric en Mieke bereiden een feestje voor. De boel dreigt echter helemaal te ontploffen. Thasos doet een ontdekking en zint op wraak. Hij zoekt Rudi op. Ook zijn stoppen dreigen door te slaan. Er wacht Jan een verrassing van formaat.

'Familie', om 20.05 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 18:10
    Dagelijkse kost
    19:00
    VRT NWS journaal 19u
  • 17:55
    Tony Hawk: Until the Wheels Fall Off
    18:25
    Midsomer Murders
  • 18:20
    Athleticus Urban Games
    18:45
    De Hoppers
  • 17:45
    Alloo bij de Verkeerspolitie
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 18:20
    De Pfaffs
    18:50
    De Augurkenkoning
  • 18:10
    Parks and Recreation
    18:50
    9-1-1: Lone Star
  • 17:35
    Caught on Dashcam
    22:30
    Highlander
  • 17:55
    ER
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 18:05
    De Rodenburgs
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 17:05
    Spektakel Musical 40-45
    18:45
    James & Co
  • 17:50
    My Life Is Murder
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 18:05
    Two and a Half Men
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 17:45
    A Place in the Sun
    18:55
    Komen eten
  • 17:10
    Real Murders: An Aurora Teagarden Mystery
    18:30
    Cold Justice
  • 18:00
    Z-Extra
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 18:22
    Tooldokter
    19:00
    Geen Nieuws - Goed Nieuws
  • 17:30
    Loïc zot van koken weekmenu
    17:45
    Het feestmenu van ..
  • 18:00
    Death in Paradise
    19:00
    Shakespeare and Hathaway: Private Investigators
  • 17:45
    The Real Housewives of Beverly Hills
    17:45
    Nightcrawler
  • 18:15
    NOS Sportjournaal
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 18:15
    NOS Journaal Regio
    18:15
    Podium Klassiek
  • 18:00
    De Proefkeuken
    18:00
    Wordt aangekondigd