Maandag gaat Arnout Hauben het gesprek aan met koning Leopold II

zondag 10 september 2023
Foto: VRT 1 - © VRT 2023

'Leopold II was een koning van uitersten die me mateloos fascineert. Onder zijn koningschap groeide ons land uit tot een van de rijkste landen ter wereld, maar hij zadelde de Belgen ook op met een zwaar en donker koloniaal verleden', zo vertelt reporter Arnout Hauben.

1885
Op het strand van Oostende ontmoet Arnout Leopold II. De koning heeft net een duik in het koude Noordzeewater genomen. Hij wordt vergezeld door zijn lijfarts, want het is geen plezierduik, maar een behandeling tegen de jicht van de koning. Een week eerder, op de Conferentie van Berlijn, slaagde Leopold erin om Congo op slinkse wijze in privébezit te krijgen. Arnout voelt de koning meteen aan de tand over zijn plannen met dit immens grote gebied. Leopold wil niet in zijn kaarten laten kijken en scheept Arnout af: hij wil pas morgen verder praten.


De volgende dag sporen Arnout en Leopold van Oostende naar Brussel, in de koninklijke trein. Ook de koningin, Maria Hendrika, reist mee. Ze heeft weinig positiefs te vertellen over haar echtgenoot. Het is duidelijk dat ze diepongelukkig is in haar huwelijk. Leopold’s motto is 'La où Ostend s’arrête, le monde commence.' Het piepkleine België is te klein voor de vorst. Hij ziet het groter, veel groter. Na een hele rits kolonisatiepogingen is hij erin geslaagd om Congo - dat 76 keer groter is dan België - te bemachtigen. Hij beweert er beschaving te willen brengen en de Congolezen te willen helpen, maar Arnout weet beter en legt de koning het vuur aan de schenen.

Leopold II wordt vertolkt door Tibo Vandenborre, Maria Hendrika door Evelien Bosmans en dokter Georg door Warre Borghmans.

'Interview met de Geschiedenis: het Belgische Koningshuis', maandag 11 september om 20.45 uur op VRT 1.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Eenmaal Andermaal' (VTM)

Axel vormt een duo met actrice Sandrine André, terwijl Jacques samen met acteur Roel Vanderstukken probeert de beste verborgen parels voor een prikje op de kop te tikken. Ze trekken daarvoor naar een van de grootste antiek- en brocantemarkten van Europa.

'Eenmaal andermaal', om 20.35 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:25
    Het weer (middag)
    13:30
    Man bijt hond
  • 09:00
    Lentebeelden
    16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
  • 13:20
    Geitenmeid
    13:35
    Buddybot
  • 13:00
    VTM Nieuws
    13:30
    Het Weer (middag)
  • 10:40
    Geen uitzending
    13:35
    MasterChef Australië - Back to Win
  • 11:50
    Geen uitzending
    14:40
    S.W.A.T.
  • 13:00
    Geen uitzending
    14:05
    All New Traffic Cops
  • 08:50
    Geen uitzending
    16:00
    Baywatch
  • 10:00
    Joe
    15:00
    Geen uitzending
  • 12:55
    De Tafel van Gert
    14:05
    Tussen 4 Buren
  • 13:05
    Neighbours: A New Chapter
    13:30
    CSI: Miami
  • 13:15
    The First 48
    14:10
    Seal Team
  • 12:50
    Botched
    13:40
    The Art of Making Cocktails
  • 12:35
    Still Missing Morgan
    13:30
    Fear Thy Neighbour
  • 13:29
    Herhalingslus
    17:00
    Z-Extra
  • 13:24
    Het appartement
    13:55
    Met Nederlandse hits naar het komende uur
  • 13:10
    Toasted!
    13:40
    Snel, Makkelijk & Lekker
  • 12:45
    Death in Paradise
    13:55
    Agatha Christie: Murder is Easy
  • 13:10
    Cougar Town
    14:05
    NCIS
  • 13:20
    Kook mee met MAX
    13:35
    NOS Journaal
  • 13:20
    Pointer
    13:55
    40 dagen van je leven: Klaas en Anita gaan vasten
  • 13:29
    Zin in Zappelin
    13:30
    Kindertijd