Lieven Scheire ontpopt zich tot true crime investigator in 'Ons DNA'

woensdag 23 november 2022
Foto: VTM - © DPG Media 2022

Donderdag 24 november duiken Frances Lefebure en Lieven Scheire opnieuw in de wondere wereld van 'Ons DNA'. Frances zet samen met Tris de familiezoektocht naar haar biologische vader verder, Lieven kijkt in de genen van ex-wereldkampioen Niels Albert en het duo komt meer te weten over hoe DNA gebruikt wordt op een crime scene.

Lieven gaat langs bij het Nationaal Instituut voor Criminalistiek en Criminologie. 'Hier wordt van alles onderzocht: kogelinslagen, kruitsporen, textielvezels… maar ik ben hier uiteraard voor de afdeling DNA-onderzoek', vertelt Lieven. Daar mag hij mee de bewijsstukken uit een anonieme zedenzaak onderzoeken. 'Ik heb nog nooit zo intens naar iemand anders zijn zaad staan kijken', lacht Lieven. De afgenomen stalen vergelijken ze vervolgens met een databank en sporen uit andere cases in de hoop een match te vinden. DNA is dus een krachtig wapen voor gerecht en speurders, zelfs wanneer het dossier al verschillende jaren oud is. 'Je kan filosoferen over de bekendste cold case in België: de Bende van Nijvel. We hebben daar DNA van en als dat onderzocht zou mogen worden, zouden we wellicht snel weten wie ze waren. De vraag is alleen of het op tijd zal zijn, want deze zaak verjaart in 2025', vertelt Lieven.



Mensen identificeren op basis van DNA is niet alleen interessant voor true crime en cold cases maar ook voor nabestaanden. Zo ontmoet Frances Michele, wiens vader omkwam bij de mijnramp in Marcinelle. 262 mensen verloren het leven en 17 lichamen konden niet geïdentificeerd worden. Eén daarvan is de papa van Michele. 'Het ergste is dat wanneer ik bloemen kom leggen op het kerkhof, ik niet eens weet op welk graf ik ze moet leggen. Dus ik leg er 17, op elk graf één, in de hoop dat hij er eentje krijgt', vertelt Michele. Vroeger konden de lichamen niet geïdentificeerd worden maar de huidige DNA-technieken zouden nu voor een doorbraak moeten zorgen. Krijgt Michele na meer dan 60 jaar duidelijkheid over het graf van zijn vader?

Lieven Scheire frist het geheugen op over DNA in de podcast 'Mijn DNA Achterna'
In de podcast 'Mijn DNA Achterna', kunnen luisteraars het verhaal van Niels De Vos volgen. Niels en zijn vrouw hebben een kinderwens, maar de kans bestaat dat hun kinderen doof geboren worden door een genetische afwijking. Niels laat daarom zijn DNA onderzoeken. In afwachting van de resultaten verdiept hij zich in de wereld van de doven en de dovengemeenschap. Ook wetenschapsexpert Lieven Scheire geeft in de podcast meer duiding over DNA en erfelijkheid. 'Mijn DNA Achterna' is te beluisteren op alle podcastplatformen en via vtm.be.

'Ons DNA', donderdag 24 november om 20.45 uur bij VTM.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Met Vier in Bed' (VTM)

De duo's ontdekken Het Eenhoornhof van Ann en Stephan in Kuttekoven. Van een rondleiding door Anns minimuseum en de mancave van Stephan, tot een cursus koekjes bakken. Er volgen vele warme momenten, maar zorgen deze ook voor een mooie bedjesscore?

'Met Vier in Bed', om 20.50 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 06:17
    Sisters
    06:00
    Mr. Magoo
  • 06:00
    Sta op met Radio 2
    09:00
    Zomerbeelden
  • 06:20
    Sarah zingt
    05:00
    Geen uitzending
  • 06:20
    TwiniPop
    01:40
    Geen uitzending
  • 00:55
    Geen uitzending
    10:00
    My Kitchen Rules
  • 06:00
    Qmusic
    02:00
    Geen uitzending
  • 01:55
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 00:40
    Geen uitzending
    15:25
    Matlock
  • 06:00
    Joe
    00:55
    Geen uitzending
  • 06:00
    Nostalgie: Sta Op! met Véronique De Kock
    03:00
    Geen uitzending
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:25
    A Small Light
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:40
    Ice Airport Alaska
  • 06:05
    First on Scene
    02:20
    De weddingplanners: van chaos naar champagne
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:25
    CSI: Crime Scene Investigation
  • 04:18
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:15
    Zo doe je het!
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:10
    Vanavond bij ons
    02:20
    BBQ Vanavond?!
  • 06:00
    Ghosts
    02:00
    Agatha Christie's Marple
  • 06:20
    Storage Wars
    02:40
    NCIS
  • 06:05
    MAX Geheugentrainer
    05:50
    Nederland in Beweging
  • 01:10
    Nieuwsuur
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 06:10
    Sesamstraat
    03:05
    NOS Jeugdjournaal met gebarentaal