Laatste aflevering van 'Vijf Jaar Hier' met de families Al-Hasbani en Bakhash

maandag 21 december 2020

In de laatste aflevering van 'Vijf Jaar Hier' op Canvas gaat het over twee Syrische families die in 2015 in ons land asiel hebben aangevraagd.

Van alle eerste asielverzoeken in 2015 (39.065) kwam één vierde (10.295) van mensen uit Syrië. Het overwicht aan mannen (65%) is hier minder groot dan bij mensen uit Irak en Afghanistan, de twee andere landen in de top 3 van de herkomstlanden. Dat wijst op een groter aandeel koppels en gezinnen.


Sinds het begin van de oorlog in Syrië in 2011, zijn 5,6 miljoen mensen het land ontvlucht. Nog eens 6,6 miljoen Syriërs zijn ontheemd of gevlucht binnen de grenzen van Syrië. Het beschermingspercentage voor Syriërs (het aantal mensen dat op basis van hun asielaanvraag bescherming krijgt) ligt in ons land rond de 97%. Dat is veel hoger dan de gemiddelde beschermingsgraad voor alle asielzoekers. Die lag in 2015 op 52,7% en in 2016 op 57,7%.

Portretten
De familie Bakhash en de familie Al-Hasbani zijn in 2015 vertrokken uit Syrië.

De familie Al-Hasbani komt uit Daraa. Vader Farouk was professor Frans en had een eigen talencentrum. Hij probeert eerst via de legale weg naar Europa te komen maar moet noodgedwongen de boot nemen via de Egeïsche Zee, samen met zijn vrouw en twee kinderen, Abdul en Saly.

'Voor de oorlog had ik nooit gedacht dat ik ooit mijn land zou verlaten. Je land verlaten is je geschiedenis verlaten.' - Farouk Al-Hasbani

De familie Bakhash zijn Syrische christenen uit Aleppo. De oudste zoon Antoine vertrekt eerst, via illegale weg. De ouders en broer krijgen, na een bombardement op de christelijke wijk van Aleppo, een humanitair visum voor België.

'We hebben vier jaar in oorlog geleefd. Onze glimlach verbergt de stress waarin we leefden. De toekomst zien we alsof we terug kinderen geworden zijn.' - Kinda Katat

De kinderen in beide gezinnen leren via de school of via het 'Onthaalonderwijs voor anderstalige nieuwkomers' (Okan) vlot Nederlands. Voor de ouders gaat het moeizamer. Ook het zoeken naar werk is voor de ouders niet eenvoudig. Leon Bakhash was juwelier in Aleppo maar vindt geen werk in die branche. Farouk moet zijn droom om les te geven aan de universiteit opgeven.

'Vijf Jaar Hier', dinsdag 22 december om 21.20 uur op Canvas.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Zwangere Guy: Dansen op de vulkaan' (BNNVARA/VRT)

Gorik van Oudheusden staat op een keerpunt in zijn leven. Een jeugd vol trauma's, jaren van alcoholgebruik en het gewicht van succes hebben diepe sporen nagelaten. Hij besluit rigoureus in te grijpen en kiest voor therapie, nuchterheid en zelfonderzoek, in een poging relaties te herstellen en zichzelf opnieuw uit te vinden. Welke obstakels en inzichten komen kijken bij een transformatie als deze? Welke man keert terug op het podium als de strijd met zijn demonen is gestreden?

'Zwangere Guy: Dansen op de vulkaan', om 21.25 uur op VRT Canvas.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:55
    Journaallus
    00:25
    De Zevende Dag
  • 00:55
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 21:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 01:00
    Geen uitzending
    05:50
    Kabouter Plop
  • 02:20
    Geen uitzending
    00:15
    Interrogation Raw
  • 01:05
    Geen uitzending
    00:15
    S.W.A.T.
  • 01:25
    Geen uitzending
    00:45
    60 Days In
  • 00:50
    Geen uitzending
    15:30
    Baywatch
  • 01:00
    Geen uitzending
    00:35
    The Golden Girls
  • 03:10
    Geen uitzending
    00:40
    De Tafel van de Week
  • 03:10
    Geen uitzending
    00:05
    Brilliant Minds
  • 03:25
    Geen uitzending
    00:55
    Thank You for Your Service
  • 02:45
    Geen uitzending
    00:10
    Bake Off Vlaanderen
  • 01:45
    Geen uitzending
    00:50
    C.S.I. New York
  • 00:51
    Herhalingslus
    22:00
    Wordt aangekondigd
  • 03:49
    Publireportage
    00:00
    Oh What A Night
  • 03:30
    De Chalet, Hollandse Maatjes
    00:45
    De Gezonde Goesting
  • 03:25
    Blackshore
    00:45
    DCI Banks
  • 03:25
    Below Deck Sailing Yacht
    01:00
    NCIS
  • 03:50
    NOS Journaal Laat
    00:45
    Boer zoekt vrouw
  • 01:35
    Nieuwsuur
    01:25
    Buitenhof
  • 03:40
    NOS Jeugdjournaal met gebarentaal
    00:20
    NOS Studio Sport Voetbal