Laatste aflevering van 'Kinderen van de Holocaust' op Canvas

maandag 8 juni 2020

Massaal veel mensen waren betrokken bij de Holocaust. Hoe is het nazi-regime er toe gekomen om heel gewone mensen om te vormen tot moordenaars? Hoe ver reikt de verantwoordelijkheid van iedereen die een rol vervulde in het vervolgingssysteem?

En wat met de Belgische verantwoordelijkheid? Zeven experten uit verschillende domeinen ontleden de systematiek van de nazi-vernietigingspolitiek.


In de laatste aflevering van 'Kinderen van de Holocaust' krijgen de experten het woord. Zij buigen zich over de centrale vraag hoe een maatschappij zo ver is kunnen afglijden in een spiraal van massageweld dat de Holocaust heeft kunnen plaatsvinden. Zeven topexperts uit verschillende disciplines richten hun blik op het nazi-Duitsland van de jaren dertig en geven de kijker inzicht in de manier waarop een hele bevolking stelselmatig wordt meegetrokken in het bad van collectief geweld, door zeer gerichte propagandavoering.

Daarnaast gaan ze ook in op de Belgische situatie. Aan de Holocaust hebben miljoenen mensen meegewerkt en die massale aanhouding, deportatie en vernietiging van zoveel Europese Joden was onmogelijk geweest zonder de verregaande medewerking van collaborateurs, burgers, agenten en magistraten in de bezette gebieden. Dus ook in België. Welke verantwoordelijkheid draagt België, en de Belgen?

En hoe kijken we vandaag naar die schuld en betrokkenheid? Wat waren de marges, welke keuzes waren er? Hoe zit het met groepsdruk en individuele verantwoordelijkheden? De experts bieden inzicht en doen de kijker nadenken over zijn eigen positie. Hoe zouden wij hebben gereageerd als we ons in een gelijkaardige situatie bevonden? En meer nog: wat doen we vandaag om onrecht en uitsluiting aan te kaarten of tegen te gaan?

In deze aflevering grijpen de makers ook terug naar het rijke archief van Maurice De Wilde, die in de jaren tachtig tientallen interviews afnam van oud-collaborateurs. Hun woorden krijgen een andere betekenis in combinatie met de wetenschappelijke inzichten van vandaag, als het gaat over daderschap, collectief geweld en de marge om neen te zeggen.

De experten die aan het woord komen zijn Laurence Schram (historica, Kazerne Dossin), Mary Fulbrook (historica, University College Londen), Ine Van linthout (professor toegepaste taalkunde VUB), Christophe Busch (criminoloog, voormalig directeur Kazerne Dossin), Herman Van Goethem (jurist/historicus, Universiteit Antwerpen), Ugur Üngör (socioloog/historicus, NIOD) en Frank Seberechts (historicus).

'Kinderen van de Holocaust', dinsdag 9 juni om 21.25 uur op Canvas.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm3 logo

Charlie ontdekt onder zijn huis een geheim hoofdkwartier dat van een mysterieuze superheld lijkt te zijn. Samen met zijn vrienden gaat hij op onderzoek uit, maar hun avontuur verandert in een nachtmerrie wanneer de plek aangevallen wordt door slechteriken. Om het hoofdkwartier te verdedigen en de wereld te redden, moeten Charlie en zijn vrienden hun krachten bundelen en elk hulpmiddel inzetten dat ze kunnen vinden.

'Secret Headquarters', film uit 2022 met oa. Owen Wilson, om 20.35 uur op VTM 3.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:10
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 23:45
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 22:20
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 01:00
    Geen uitzending
    01:10
    The Good Doctor
  • 02:30
    Geen uitzending
    07:15
    Urk!
  • 01:05
    Geen uitzending
    06:00
    Qmusic
  • 00:45
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 01:05
    Geen uitzending
    15:30
    Baywatch
  • 00:55
    Geen uitzending
    06:00
    Joe
  • 03:30
    Geen uitzending
    02:20
    De Tafel van Tine
  • 03:30
    Geen uitzending
    06:15
    This Is Us
  • 02:10
    Geen uitzending
    02:15
    Pawn Stars
  • 02:15
    Geen uitzending
    06:10
    Paris in Love
  • 01:30
    Geen uitzending
    02:20
    FBI
  • 04:06
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 04:34
    De ambachter
    05:55
    Sixties To Six
  • 04:05
    Hidden Gems
    02:25
    Snel, Makkelijk & Lekker
  • 04:25
    Midsomer Murders
    02:30
    Blue Lights
  • 04:20
    Below Deck Down Under
    02:05
    Scrubs
  • 03:50
    NOS Journaal Laat
    02:00
    EenVandaag
  • 00:25
    Nieuwsuur
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 03:25
    Eva
    02:15
    NPO Doc: Alles moet beter