'In Europa': zwijgen als een graf

zaterdag 1 februari 2020

Al werd de oorlog in 1995 beëindigd, Bosnië zit nog hopeloos vast in het verleden. Oorlogscriminelen zitten comfortabel op hun bestuurszetel en de massa zwijgt.

Wanneer wordt de stilte doorbroken en kan er eindelijk begonnen worden met het schrijven van de geschiedenis?


In het provinciestadje Prijedor is Fikret nog altijd op zoek naar de lichamen van zijn 31 familieleden, allen moslims. Met een schep spit hij elk stukje grond om. De buren sluiten hun gordijnen. Hij denkt dat ze weten waar hij moet zoeken, maar iedereen houdt angstvallig de lippen op elkaar.

In Višegrad (Oost-Bosnië) staat hotel Vilina Vlas. Dit hotel is nu een toeristische trekpleister en luxe resort, maar werd tijdens de oorlog als martelhoofdkantoor gebruikt door de militie-eenheid Witte Adelaren. In het zwembad werden mannen gemarteld en vermoord en op de kamers werden tientallen vrouwen nachtenlang verkracht. Na de oorlog kregen de muren een nieuw likje verf, werd het zwembad grondig gereinigd en ging het hotel weer open alsof er niets was gebeurd. Via de YouTube-video's van twee Hongaarse toeristen en het interview met Ramza - één van de slachtoffers – wordt de geschiedenis van dit kuuroord langzaam zichtbaar.

Daut en Dane vochten allebei tijdens de oorlog: Daut aan de kant van de Moslims, Dane aan de kant van de Serven. Op een dag sluipt Dane door het bos als verkenner, ziet Daut en wil schieten. Maar Daut is sneller. Daut leeft jarenlang in de veronderstelling dat hij Dane heeft doodgeschoten, totdat hij hem in 2006 plots tegenkomt in het buurtcafé. Deze bizarre ontmoeting is het begin van een ongewone vriendschap tussen twee voormalige vijanden. Twee mannen die het niet eens zijn over het verleden, maar die elkaar vinden in het heden.

'In Europa', zondag 2 februari om 20.05 uur op Canvas.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo VRT Canvas logo

Op 11 maart 2011 wordt Japan getroffen door een zware aardbeving en tsunami. Bij de kerncentrale van Fukushima vallen de koelsystemen uit en dreigt een catastrofale meltdown. Deze documentaire reconstrueert voor het eerst de negen dagen waarin technici en hulpverleners vechten om het ergste te voorkomen.

'Fukushima: A Nuclear Nightmare', om 21.25 uur op VRT Canvas.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 20:20
    Thuis
    20:50
    Home sweet home: Vlamingen in Amerika
  • 20:35
    De Afspraak
    21:25
    Fukushima
  • 20:15
    VRT NWS journaal met VGT
    21:00
    Time: out
  • 20:40
    Kotmadam Sarafian
    21:45
    Alloo bij de Wegpolitie
  • 20:35
    UEFA Champions League
    23:15
    UEFA Champions League samenvattingen
  • 20:35
    Pearl Harbor
    23:45
    Changeling
  • 20:35
    Once Upon a Time in Mexico
    22:35
    Foute vrienden
  • 19:55
    24
    20:50
    Incognito
  • 20:35
    De Bunker
    22:35
    Cheers
  • 20:00
    De Tafel van Gert
    21:15
    Jade en de Belgen
  • 20:35
    Doc
    22:25
    Friends
  • 20:35
    The Suicide Squad
    23:05
    The Ark
  • 20:35
    Blind Gekocht NL
    21:25
    Komen Eten
  • 20:30
    Snapped: Killer Couples
    21:25
    World's Most Evil Killers
  • 20:35
    Z-Beurs
    20:49
    Z-Nieuws
  • 20:36
    De perfecte vloerbekleding
    20:55
    Lauwers reisrubriek
  • 20:40
    Lekker Messy
    21:10
    Taste of Australia met Hayden Quinn
  • 20:05
    Murdoch Mysteries
    21:00
    Emma
  • 20:35
    Below Deck Down Under
    21:40
    Costiera
  • 20:35
    Dit was het nieuws
    21:25
    AVROTROS Triviant
  • 20:25
    Sander en de kloof
    21:15
    Zembla
  • 20:20
    Rutger en de buitenlanders
    21:15
    Tygo in de flakka