'In Europa': zwijgen als een graf

zaterdag 1 februari 2020

Al werd de oorlog in 1995 beëindigd, Bosnië zit nog hopeloos vast in het verleden. Oorlogscriminelen zitten comfortabel op hun bestuurszetel en de massa zwijgt.

Wanneer wordt de stilte doorbroken en kan er eindelijk begonnen worden met het schrijven van de geschiedenis?


In het provinciestadje Prijedor is Fikret nog altijd op zoek naar de lichamen van zijn 31 familieleden, allen moslims. Met een schep spit hij elk stukje grond om. De buren sluiten hun gordijnen. Hij denkt dat ze weten waar hij moet zoeken, maar iedereen houdt angstvallig de lippen op elkaar.

In Višegrad (Oost-Bosnië) staat hotel Vilina Vlas. Dit hotel is nu een toeristische trekpleister en luxe resort, maar werd tijdens de oorlog als martelhoofdkantoor gebruikt door de militie-eenheid Witte Adelaren. In het zwembad werden mannen gemarteld en vermoord en op de kamers werden tientallen vrouwen nachtenlang verkracht. Na de oorlog kregen de muren een nieuw likje verf, werd het zwembad grondig gereinigd en ging het hotel weer open alsof er niets was gebeurd. Via de YouTube-video's van twee Hongaarse toeristen en het interview met Ramza - één van de slachtoffers – wordt de geschiedenis van dit kuuroord langzaam zichtbaar.

Daut en Dane vochten allebei tijdens de oorlog: Daut aan de kant van de Moslims, Dane aan de kant van de Serven. Op een dag sluipt Dane door het bos als verkenner, ziet Daut en wil schieten. Maar Daut is sneller. Daut leeft jarenlang in de veronderstelling dat hij Dane heeft doodgeschoten, totdat hij hem in 2006 plots tegenkomt in het buurtcafé. Deze bizarre ontmoeting is het begin van een ongewone vriendschap tussen twee voormalige vijanden. Twee mannen die het niet eens zijn over het verleden, maar die elkaar vinden in het heden.

'In Europa', zondag 2 februari om 20.05 uur op Canvas.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Lili en Marleen' (VTM)

Nieke heeft een nieuwe kennis, Armand. Hij is een zeer galante jongen die in pruiken handelt. Hij verkoopt Jef een haarstukje en maakt hem wijs dat hij op Clark Gable gelijkt. Jef is in de wolken. Armand valt in eenieders smaak, maar schijn bedriegt.

'Lili en Marleen', om 19.55 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 17:15
    Sporza: WK Hockey Vrouwen 2026
    19:00
    VRT NWS journaal 19u
  • 16:00
    Sporza: EK Gymnastiek
    18:15
    Un monde à part
  • 17:25
    Schijtluizen
    17:35
    GameKeepers
  • 17:15
    Wie zoekt die wint
    18:15
    De Wereld van Plopsa
  • 17:30
    Viva De Costas
    17:55
    Grote Gezinnen, Grote Vakanties
  • 16:45
    S.W.A.T.
    18:20
    How I Met Your Mother
  • 17:05
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 17:20
    ER
    00:30
    Departure
  • 17:30
    SOS Piet
    19:25
    Drie mannen onder een dak
  • 16:45
    De Verhulstjes
    20:00
    Alex Agnew - Wake Me Up When It's Over
  • 17:00
    Criminal Minds
    20:25
    NCIS: Origins
  • 17:15
    The Neighborhood
    20:35
    Rambo: First Blood
  • 17:15
    Komen Eten
    20:35
    Celebrity MasterChef Vlaanderen
  • 17:10
    Death of the Party
    20:30
    Ctrl+Alt+Desire
  • 17:00
    Trends Talk
    17:41
    CEO van mijn leven
  • 17:25
    De perfecte tuin
    18:00
    Achter de schermen van Het Witte Paard Blankenberge
  • 17:20
    BBQ Vanavond?!
    17:40
    Toasted on wheels!
  • 17:05
    Murdoch Mysteries
    18:05
    Hope Street
  • 17:10
    NCIS
    18:05
    Scandal
  • 16:50
    NOS Studio Sport Live
    18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
  • 17:10
    Pauscast
    17:40
    Verloren in het Lake District
  • 17:10
    Zenith
    17:35
    Dierendokter in het wild