In de laatste 'Wat Houdt Ons Tegen?': Een wereld in herstel

Als we het slim aanpakken, kunnen we een comfortabel en gezond leven leiden binnen de grenzen van de planeet. We gaan dan werken mét de natuur en niet tégen de natuur. Natuurlijke oplossingen bieden niet alleen de beste verdediging tegen de gevolgen van de klimaatverstoring, ze bieden ook de beste kansen om de klimaatopwarming af te remmen.
Win-win in de Maasvallei
Een prachtig voorbeeld daarvan is het RivierPark Maasvallei. Daar krijgt de Maas steeds grotere delen van haar natuurlijke bedding terug. Extra bijzonder is dat dit gebeurt door een grindbedrijf dat het Maasgrind mag winnen in ruil voor rivierverruiming en natuurontwikkeling. Een breder rivierbed is de beste garantie om de inwoners van de Maasvallei te beveiligen tegen de overstromingen die steeds vaker zullen voorkomen door de klimaatverstoring, En het biedt ook kansen voor nieuwe natuur langs de Maasoevers.
Zo is het natuurgebied er verdubbeld en de biodiversiteit aan flora verdrievoudigd op tien jaar tijd. Wilde Gallowayrunderen, Konikpaarden, bevers, reeën en everzwijnen vormen nu de 'big five' van de Maasvallei. Daar komt nog bij dat deze wilde natuur ook heel veel koolstof opslaat. Op die manier kan sterke natuur ook de klimaatverstoring mee afremmen.
Natuur in de stad
Ook steden moeten zich wapenen tegen de gevolgen van de klimaatverstoring. Dan is het zaak om de weinige wilde natuur die we nog hebben in onze steden te beschermen. De Friche Josaphat in Brussel, een strook braakland van 25 hectare langs een treinspoor in Schaarbeek, herbergt meer dan 120 verschillende soorten bijen, waarvan sommige, zoals de zwartpootwolbij, nergens anders in België te vinden zijn. Vrijwilligers willen dit stuk wilde natuur bewaren, nu de Stad Brussel er wil bouwen.
Meer ruimte voor natuur is noodzakelijk maar niet evident in het dichtbevolkte Vlaanderen waar ook nog voldoende plaats voor landbouw moet blijven. Misschien kunnen we voor een deel van onze landbouw uitwijken naar de Noordzee? Proefproject United experimenteert met zeewierkweek voor onze kust. De eerste oogst was alvast veelbelovend.
Landbouw in Brussel
Atelier Groot Eiland runt in Brussel enkele schrijnwerkerijen, horecazaken en stadsboerderijen, met als blikvanger de Ferme Abattoir: één van de grootste productieve daktuinen in Europa, op het dak van de markthal van de Abattoirs in Anderlecht. Het voedsel van de boerderijen gaat naar de eigen restaurants, voedselresten worden weer gecomposteerd. Door landbouw in te planten in de stad krijgt een hele wijk ook weer connectie met waar ons voedsel vandaan komt. Korteketenlandbouw kan zo helpen om mensen meer bewust te maken van de waarde van gezonde voeding, om meer te eten volgens de seizoenen en om minder eten te verspillen. Want als we willen leven binnen de grenzen van de planeet, zullen we ook moeten nadenken over: hoeveel is genoeg?
De transitie is begonnen
De transitie naar een uitstootvrije, circulaire en regeneratieve wereld is ingezet. We weten wat we moeten doen. Het is nu kwestie van dat op te schalen en te versnellen want de wetenschap is duidelijk: elke dag telt. Overheden, grote bedrijven en banken moeten nu massaal inzetten op de transitie, die steeds ook sociaal rechtvaardig moet zijn. Ook burgers kunnen veel doen, we zijn niet machteloos. De chaos en onzekerheid die horen bij de overgang van het oude systeem naar het nieuwe mogen ons niet tegenhouden. Ze zijn net een goed teken. De wereld is aan het kantelen.
Met: Hans Bruyninckx (directeur Europees Milieuagentschap), Ignace Schops (directeur van het Regionaal Landschap Kempen en Maasland, voorzitter Europarc Federation), Luc Bas (hoofd Coördinatie en Strategie Europees Milieuagentschap), Tomas Wyns (expert klimaatbeleid), Jos Delbeke (expert klimaatbeleid), Jan Rotmans (klimaatwetenschapper en transitiedeskundige), Hans Van Scharen (onderzoeker bij 'lobbywaakhond' Corporate Europe Observatory), Heleen De Coninck (hoogleraar socio-technische innovatie en klimaatverandering), Marjolein Visser (professor Agro-Ecologie), Olivier De Clerck (professor Fycologie, zeewierdeskundige), Jolein Bergers (vrijwilligster Plan B Josaphat), Katrien Schaerlaekens (projectleider RivierPark Maasvallei), Kris Van Looy (bioloog RivierPark Maasvallei), Frank Liebens (grindbedrijf Steengoed), Tijs Boelens (tuinbouwbedrijf De Groentelaar), Maarten Dieryck (Atelier Groot Eiland).
'Wat Houdt Ons Tegen?', maandag 22 november om 21.20 uur op Canvas.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- BN'ers nemen mantelzorg over in MAX-programma 'Zorg uit Handen'
- Nieuwe bakkers, nieuwe uitdagingen: ‘Heel Holland Bakt’ start aan veertiende seizoen
- 'Diabolical: The Epstein Files' nieuw te zien op HBO Max
- Kijk vanaf zondag de beklijvende historische dramareeks 'Breendonk' op VRT 1
- Docureeks 'De Hel van Breendonk' nieuw op VRT MAX en VRT Canvas
- Dit zie je in november op Disney Channel en Disney Jr.
- 'Vroege Vogels' is zondag op de Beegderheide
- Jurre reist voor '3 Op Reis' door Ijsland
- Yves Berendse, Davina Michelle, Nick Schilder en Waylon zingen met onbekend talent in 'Sing With Me'
- Zeezieke Timon Verbeeck krijgt het zwaar te verduren in 'Over De Oceaan'
- Justin Timberlake bovenaan jubileumlijst 'THX To You Top 1000': dit zijn de tien populairste nummers uit 25 jaar Qmusic
- Erik de Zwart ontvangt Top 4000 Ere-Icoon uit handen van dochters
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag live vanuit Amsterdam
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- NPO 3FM lanceert nieuw 3FM Talent: Isabčl Usher
Multimedia SPOTLIGHT
-
Kijk de trailer van 'Beauty and the Geek' op Prime Video -
'De Hel van Breendonk' nieuw op VRT MAX en VRT Canvas -
Kijk een nieuw seizoen van 'De Wereld van Plopsa' bij VTM -
Marie over de nieuwe poetshulp in 'De Tafel van Ruben' -
Maak kennis met de nieuwe poetshulp van 'De Verhulstjes' -
Dit is de nieuwe begingeneriek van 'Familie', gezongen door Metejoor -
Cul de Bas zoekt nog meer risico in de finale van 'Got Talent' -
Kijk mee binnen bij Vlaanderens grootste online sterren -
Mini Made2Move klaar voor de finale van 'Got Talent' -
Conner Rousseau in 'Anastasya op een Ander' -
Astrid Coppens over paniek tijdens haar eerste bevalling -
Verrassende plottwist in 'Love Island VIPS' -
Dit zijn de kandidaten van 'Dancing with the Stars 2026' -
Crisis bij LABO! -
Seizoensrevelatie Amber Piddington uitgeschakeld in 'De Slimste Mens ter Wereld' -
Kürt Rogiers over zijn exit in 'De Verraders' in 'De Tafel van Ruben' -
Noah offert bondgenoot Bert in 'De Verraders' -
'Gevangenisdirecteurs' toont schrijnende gevolgen van stakingen -
Faroek opent aanval op verrader Stephanie aan De Ronde Tafel -
Deze tactiek hanteert Pauline Slangen in 'Expeditie Robinson'
-
'Ik vind hem kleiner dan gedacht!' -
'Expeditie Robinson' start met stevige realitycheck -
Nieuwe vodcast 'Alloo Jambers – de Jambers tapes' -
Repetitie gaat mis voor Double Trouble in 'Got Talent' -
Oostende pakt allereerste vrijstelling in 'Mijn Restaurant' -
'Marc, mag ik uw onderbroeken?' -
'Blind Getrouwd'-koppel Mattias en Marjan nog steeds madly in love -
Netflix deelt de officiële trailer van 'Pride and Prejudice' -
Christina en Thira strijden om Donny in 'Love Island VIPS' -
Bekijk de trailer van 'Anastasya op een Ander'
Kijktip van de dag

Na zijn gevecht met Voldemort wordt Harry Potter bij de Duffelingen opgehaald door een groep tovenaars van de Orde van de Feniks, opgericht door Perkamentus om Voldemorts plannen te dwarsbomen. Maar binnen de tovenaarsgemeenschap gelooft bijna niemand dat Voldemort is teruggekeerd. Op Zweinstein is er een nieuwe lerares Verweer tegen de Zwarte Kunsten aangesteld. Ook zij ontkent de terugkeer van Voldemort en wil haar leerlingen niets van waarde bijbrengen.
'Harry Potter and the Order of the Phoenix', film uit 2007 met oa. Daniel Radcliffe en Emma Watson, om 20.00 uur op Play.




































