Het verhaal van team Pia in 'Pano'

woensdag 23 oktober 2019

Een maand geleden bracht baby Pia ons hele land in beroering. We stuurden massaal sms'jes opdat het meisje behandeld zou kunnen worden met Zolgensma, een experimentele gentherapie.

Het middel bestrijdt spinale musculaire atrofie type 1, een zeldzame ziekte waarbij de spieren langzaam maar zeker afsterven. De ouders van Pia gingen tot het uiterste om het middel in handen te krijgen.


De grote uitdaging? Het prijskaartje. Als duurste geneesmiddel ter wereld kost Zolgensma maar liefst 1.9 miljoen euro, geld dat de ouders zelf moesten ophoesten aangezien het medicijn nog niet is goedgekeurd in Europa. 'Pano' mocht Pia's strijd vanop de eerste rij meevolgen, van de succesvolle sms-actie tot het verlossende infuus.

SMA type 1 komt natuurlijk niet alleen voor binnen onze eigen landsgrenzen. 'Pano' belde  de wereld rond, en van Slovenië over Duitsland tot Brazilië zijn de verhalen vergelijkbaar met die van onze Belgische Pia. Families hengelen met professionele campagnes naar media-aandacht om zo de financiële monsterkaap te bereiken. Voor sommige baby’s is de redding nabij, voor anderen is de hoop stilaan in wanhoop omgeslagen.

Waarom is cel- en gentherapie als Zolgensma zo duur? Wie bepaalt de prijs van een mensenleven? En vooral, wie gaat dit allemaal blijven betalen? Voor Katelijne De Nys, hoofd van de RIZIV-terugbetalingscommissie, is het duidelijk. 'We mogen ons stilaan zorgen maken over onbetaalbaarheid. En we moeten beseffen dat we het bedrag dat we terugbetalen voor een bepaald medicijn, niet meer kunnen uitgeven aan iets anders.'

Het verhaal van Pia is een reportage van Mieke Fauconnier, Lies Van der Auwera en Emilie Légère. Eindredactie: Sara Van Boxstael en Pascal Seynhaeve.

'Pano', woensdag 23 oktober om 21.25 uur op Eén.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'De Zonen van Van As' (foto: VTM - © DPG Media 2020)

Frakke en zijn ploeg moeten met zwaar materiaal door een maïsveld om een beek te saneren, tot onvrede van de eigenaar. Intussen moet het aquarium van Eddy uit het hoofdkantoor. Bambi en Belinda nemen die taak op zich, maar dat blijkt lastiger dan gedacht.

'De zonen van Van As', om 19.55 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 07:40
    De Raad van Soekie
    02:00
    VRT NWS laat
  • 00:55
    Nachtlus
    02:05
    Het weer
  • 07:45
    Maestro fortissimo
    06:00
    Tik Tak
  • 07:40
    Hallo K3
    01:20
    Geen uitzending
  • 01:50
    Geen uitzending
    09:50
    Wordt aangekondigd
  • 05:25
    Geen uitzending
    06:00
    Qmusic
  • 07:00
    Willy
    01:05
    Geen uitzending
  • 01:05
    Geen uitzending
    15:25
    Matlock
  • 06:00
    Joe
    09:30
    Geen uitzending
  • 06:10
    Geen uitzending
    06:00
    Nostalgie: Sta Op! met Véronique De Kock
  • 07:35
    Manifest
    02:20
    Geen uitzending
  • 07:35
    Seal Team
    02:15
    Pawn Stars
  • 07:10
    The Real Housewives of Amsterdam
    02:15
    First on Scene
  • 05:00
    Geen uitzending
    05:40
    Killer at the Crime Scene
  • 02:56
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:40
    Ver Gevorderd
    05:55
    Sixties To Six
  • 07:20
    Het Weekmenu
    02:10
    Loïc: Zot van Koken
  • 07:30
    Death in Paradise
    02:30
    Call the Midwife
  • 07:40
    Scrubs
    02:30
    Below Deck
  • 07:05
    Het echte leven in de dierentuin
    02:10
    NOS WK Avond
  • 03:25
    NOS Journaal met gebarentaal
    06:45
    MAX Geheugentrainer
  • 07:45
    Zin in Zappelin
    02:10
    Dertigers