'Godvergeten': hoe Operatie Kelk hoop bracht. Wat rest er meer dan 10 jaar later?

maandag 18 september 2023
Foto: VRTCANVAS - © VRT 2023

In de 3de aflevering van 'Godvergeten' keren we terug naar 24 juni 2010. Speurders houden huiszoekingen in het Aartsbisschoppelijk Paleis in het kader van een onderzoek naar mogelijke toedekking van misbruik van kinderen door priesters en paters.

Omdat er toevallig een cameraploeg in de buurt is, wordt alles op film gezet. De beelden gaan de wereld rond, in België barst de bom. Kort voordien had de neef van een hooggeplaatste Belgische bisschop een gesprek geregistreerd met zijn nonkel, die hem als kind dertien jaar lang had misbruikt, en kardinaal Danneels. De zogenaamde Danneels-tapes blijken een stok achter de deur om de kerk tot snelle actie aan te zetten. Bisschop Vangheluwe neemt ontslag en het gerecht start een onderzoek naar het systematisch toedekken van seksueel misbruik door geestelijken. Operatie Kelk is geboren. Voor het eerst krijgen slachtoffers hoop dat er eindelijk erkenning zal volgen voor hun leed, en dat de daders ter verantwoording zullen worden geroepen. Opnieuw doen honderden slachtoffers voor het eerst hun verhaal, na decennia van zelfopgelegd zwijgen: aan hun partner, aan hun kinderen, aan hun omgeving. België pioniert: zal er een rechtszaak volgen?


Meer dan tien jaar later is Operatie Kelk een stille dood gestorven. Tot een rechtszaak is het nooit gekomen, een juridisch gevolg lijkt onwaarschijnlijk. In de derde aflevering van Godvergeten maken de slachtoffers, advocaten, politiemensen en betrokkenen voor zichzelf de balans op. Wat rest er van de hoop die ze koesterden in 2010? Geloven ze nog in erkenning en gerechtigheid? En is er eindelijk die loutering waar velen van hen al zo lang naar hunkeren?

'Godvergeten', aflevering 3, dinsdag 19 september om 21.20 uur op VRTCanvas & VRTMAX. 



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play Crime logo

In de zomer van 1976 zit de NYPD een man achterna die op koppels in geparkeerde auto's schiet. Hij tart de stad met angstaanjagende brieven totdat de politie een tip krijgt over een verdachte die de hond van een buurman heeft doodgeschoten.

'The Mark of a Serial Killer', om 20.30 uur op Play Crime.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 22:30
    VRT NWS laat
    13:00
    VRT NWS journaal 13u
  • 20:35
    Sporza: UEFA Europa League
    13:00
    Winterbeelden
  • 21:00
    Geen uitzending
    12:55
    Mega Mindy
  • 21:50
    Alloo bij de Verkeerspolitie
    19:00
    VTM Nieuws
  • 20:00
    Darts
    12:30
    Ambulance
  • 20:35
    The Wolf of Wall Street
    18:35
    Animal Control
  • 20:35
    Gods of Egypt
    10:00
    Geen uitzending
  • 22:15
    ER
    09:05
    Geen uitzending
  • 22:25
    Baywatch
    10:00
    Joe
  • 22:20
    De Moeite Waard?!
    12:30
    De Tafel van Gert
  • 22:30
    Friends
    12:25
    NCIS
  • 20:35
    UEFA Europa League
    12:30
    See
  • 22:35
    Huizenjagers
    12:35
    Body Shockers
  • 22:30
    Cold Case
    11:45
    Amish Affair
  • 22:37
    Z-Nieuws
    10:00
    Wordt aangekondigd
  • 22:39
    Tooldokter
    10:00
    Wordt aangekondigd
  • 22:35
    A la carte
    12:50
    Bon Appetit
  • 21:00
    Foyle's War
  • 22:25
    NCIS: New Orleans
    12:40
    Storage Wars
  • 22:30
    Pauw & De Wit
    13:00
    NOS Journaal
  • 22:00
    Nieuwsuur
    13:00
    NOS Journaal
  • 22:20
    Fase 8: Femicide
    13:00
    Saïd & Anna