'Godvergeten': hoe Operatie Kelk hoop bracht. Wat rest er meer dan 10 jaar later?

maandag 18 september 2023
Foto: VRTCANVAS - © VRT 2023

In de 3de aflevering van 'Godvergeten' keren we terug naar 24 juni 2010. Speurders houden huiszoekingen in het Aartsbisschoppelijk Paleis in het kader van een onderzoek naar mogelijke toedekking van misbruik van kinderen door priesters en paters.

Omdat er toevallig een cameraploeg in de buurt is, wordt alles op film gezet. De beelden gaan de wereld rond, in België barst de bom. Kort voordien had de neef van een hooggeplaatste Belgische bisschop een gesprek geregistreerd met zijn nonkel, die hem als kind dertien jaar lang had misbruikt, en kardinaal Danneels. De zogenaamde Danneels-tapes blijken een stok achter de deur om de kerk tot snelle actie aan te zetten. Bisschop Vangheluwe neemt ontslag en het gerecht start een onderzoek naar het systematisch toedekken van seksueel misbruik door geestelijken. Operatie Kelk is geboren. Voor het eerst krijgen slachtoffers hoop dat er eindelijk erkenning zal volgen voor hun leed, en dat de daders ter verantwoording zullen worden geroepen. Opnieuw doen honderden slachtoffers voor het eerst hun verhaal, na decennia van zelfopgelegd zwijgen: aan hun partner, aan hun kinderen, aan hun omgeving. België pioniert: zal er een rechtszaak volgen?


Meer dan tien jaar later is Operatie Kelk een stille dood gestorven. Tot een rechtszaak is het nooit gekomen, een juridisch gevolg lijkt onwaarschijnlijk. In de derde aflevering van Godvergeten maken de slachtoffers, advocaten, politiemensen en betrokkenen voor zichzelf de balans op. Wat rest er van de hoop die ze koesterden in 2010? Geloven ze nog in erkenning en gerechtigheid? En is er eindelijk die loutering waar velen van hen al zo lang naar hunkeren?

'Godvergeten', aflevering 3, dinsdag 19 september om 21.20 uur op VRTCanvas & VRTMAX. 



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Huis Gemaakt' - finalisten (VTM)

De tweede finalist wordt bekendgemaakt en dat betekent ook dat één koppel vlak voor de finish afvalt. Na maanden keihard werken, trekken de koppels naar een luxe retreat om al het stof voorgoed af te spoelen, maar de rust is van korte duur.

'Huis Gemaakt', om 21.10 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 14:20
    Clips
    14:30
    Dierendokters 24/7
  • 13:00
    Lentebeelden
    16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
  • 14:20
    Sarah zingt
    14:25
    Meneer Papier
  • 14:15
    Wittekerke
    15:15
    The Good Doctor
  • 14:00
    Rich Kids Go Skint
    14:50
    Project Runway
  • 09:20
    Geen uitzending
    14:40
    The Goldbergs
  • 13:00
    Geen uitzending
    14:30
    All New Traffic Cops
  • 09:15
    Geen uitzending
    15:55
    Matlock
  • 10:00
    Joe
    15:10
    Geen uitzending
  • 14:05
    Two and a Half Men
    14:30
    Vik & Gert
  • 13:30
    CSI: Crime Scene Investigation
    14:25
    Aloha
  • 14:00
    UFO Cowboys
    16:30
    Two and a Half Men
  • 14:15
    Open Vuur
    15:00
    911 Crisis Center
  • 13:55
    Snapped
    14:45
    The First 48
  • 13:25
    Herhalingslus
    18:00
    Z-Extra
  • 14:24
    Zelf gedaan, goed gedaan
    14:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 14:10
    Apero - Dining
    14:45
    Het Weekmenu
  • 13:20
    Agatha Christie's Marple
  • 13:40
    Law & Order: Special Victims Unit
    15:15
    Scrubs
  • 14:15
    NOS Journaal
    16:05
    Tussen Kunst en Kitsch
  • 13:35
    De Ongelooflijke Podcast
    14:30
    Andere Tijden Kort
  • 14:15
    SamSam
    14:30
    Molmans