'Fans of Flanders'-special over WO I OP12

'Fans of Flanders', het magazine van OP12 dat Vlaanderen toont aan de wereld en de wereld aan Vlaanderen, focust in een speciale uitzending op het internationale, multiculturele aspect van de 'Grote Oorlog' en de rol die het kleine Vlaanderen daarin speelde.
Menselijke, verrassende verhalen over migratie, drama, heimwee en vriendschap in oorlogstijd. Zo zijn er reportages over Talbot House in Poperinge, Chinezen, Congolezen en Indiërs in de oorlog, en over de beroemde 'expat' Edith Cavell.
Bij OP12 wordt de special uitgezonden op woensdag 2 april om 20.25 uur, gevolgd door de voorlaatste aflevering van de in het Engels ondertitelde versie van 'Ten Oorlog'. Eén herhaalt de uitzending op zaterdag 12 april om 11.45 uur en Canvas op zondag 13 april om 20.15 uur.
Poperinge was tijdens de Eerste Wereldoorlog een echte smeltkroes van buitenlandse soldaten en werkkrachten. Britten zochten er ontspanning na de ontberingen aan het front, onder meer in Talbot House. Chinezen werden vooral ingezet als arbeidskrachten. Welke sporen heeft hun aanwezigheid nagelaten in de streek?
Eén van de bekendste 'expats' in ons land tijdens de Eerste Wereldoorlog was de Britse Edith Cavell. Zij stond aan het hoofd van een verpleegstersopleiding in Brussel en hielp meer dan 200 Belgische en geallieerde soldaten ontsnappen naar het neutrale Nederland. Later werd zij op beschuldiging van verzetsdaden door de Duitsers opgepakt en geëxecuteerd, op het terrein waar zich nu de VRT bevindt nota bene. Wereldwijd werd en wordt zij geëerd als heldin en martelares van de Grote Oorlog. Hoe is zij in ons land terechtgekomen en welke rol heeft ze gespeeld?
'Fans of Flanders' zoomt ook in op twee opmerkelijke buitenlandse contingenten die tijdens de oorlog in Vlaanderen verbleven: Indiërs en Congolezen. Met onder meer getuigenissen van een Sikh in Ieper en een nakomeling van een van de Congolese soldaten in de Grote Oorlog.
Samen met een aantal scholieren uit Congo, China, India en Groot-Brittannië bezoekt Fans of Flanders memorabele plaatsen uit de Eerste Wereldoorlog. Hun reacties zien en horen we tussen de reportages door.
Met de medewerking van onder meer sinoloog Filip Vanhaelemeersch, Gertjan Remmerie van Talbot House, Luc Vandeweyer (historicus Rijksarchief), Emmanuel De Bruyne (UCL-historicus en Cavell-kenner), de Sikh Bhupinder Singh, Dominiek Dendooven van het In Flanders Fields Museum, Griet Brosens (auteur van ‘Congo aan den Yser’) en Odette Kudjabo, kleindochter van Albert Kudjabo, een van de Congolezen die aan het front gevochten hebben.
'Fans of Flanders'
'Fans of Flanders' is het Engelstalige magazine van OP12 dat expats en lucky natives wegwijs wil maken in Vlaanderen. Het programma biedt relevante actualiteit en een brede kijk op diverse aspecten van het leven in Vlaanderen zoals cultuur, taal, toerisme, humor, economie, lifestyle, sport en levensgewoonten.
'Fans of Flanders' is meer dan een televisieprogramma. In nog geen twee jaar tijd is het uitgegroeid tot een actief digitaal platform waar duizenden expats elkaar ontmoeten, informeren en inspireren. De 'Fans of Flanders'-website sleepte onlangs zelfs de Sitecore Innovatie prijs in de wacht, omdat de site op een innovatieve manier alle sociale media integreert en zo een uitstekend ‘meeting point’ werd voor 'expats' en 'natives'.
'Fans of Flanders' wordt door OP12 uitgezonden in een Engelstalige versie met Nederlandse ondertitels. Op zondagavond is er een Nederlandstalige editie op Canvas.
'Fans of Flanders Special WO I', woensdag 2 april om 20.25 uur OP12, gevolgd door de voorlaatste aflevering van de in het Engels ondertitelde versie van 'Ten Oorlog'. Zaterdag 12 april om 11.45 uur op Eén, zondag 13 april om 20.15 uur op Canvas.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Joris wint 'De Box' en neemt 17.500 euro mee naar huis
- Rachel en Elbert runnen een zeehondenopvang in nieuw seizoen 'Rachel en Elbert passen op'
- De ongekende schoonheid van het Ierland van Van Boven
- EO-kinderserie 'Oorlog-stories' vertelt het verhaal over Adriaan en het geheim van zijn vader
- Generaties nog één keer onder de loep in slotseizoen 'Wortelboer en Van Rossem'
- An Lemmens kruipt in 'The Masked Singer'-pak om kandidaat te verrassen in 'The Voice'
- Alle hens aan dek wanneer verwarde man op de sporen belandt in 'De Trein'
- Wantrouwen bereikt hoogtepunt in finale 'De Box': 'Hoe naïef kan je zijn?'
- Vrijdag in 'Meldpunt Actueel': thuiszorgmedewerker vogelvrij voor agressie bij cliënt thuis
- Vader die zijn overleden zoon 8 weken lang in bed liet liggen, getuigt in 'Justice For All'
- De Nostalgie-luisteraar eert Prince met een plek op nr. 1 in de '80's Top 1500'
- Esmee uit Beneden-Leeuwen door JOE-dj Kai Merckx gekroond tot nieuwe ‘vorstin’ van Nederland
- Q-luisteraar Nathalie vindt Q-dj Vincent Fierens en wint daarmee 'De Jacht op Vincent Live'
- Primeur op Paaspop: Qmusic presenteert de Q-rooftop bar met intieme rooftop sessies en live radio
- VRT reageert op de heisa rond filmpje van Studio Brussel-presentatoren
Multimedia SPOTLIGHT
-
An Lemmens verrast een kandidaat in 'The Voice van Vlaanderen' -
Joris wint 'De Box' en neemt €17.500 mee naar huis -
Meteen alle hens aan dek in 'De Trein' -
Wie wordt de winnaar van 'De Box'? -
Check de eerste teaser van 'Harry Potter en de Steen der Wijzen' -
Luisteraar Nathalie vindt Q-dj Vincent Fierens -
Dit zie je woensdag in 'Justice For All' -
'Strijder' van Arjen Lubach is binnenkort te zien op Streamz -
Dit zijn de nieuwe 'Celebrity MasterChefs'! -
Jo Vally laat deelnemers van 'De Box' een toontje lager zingen -
Joost Klein breekt de regels in 'The Voice van Vlaanderen' -
'Blind Gekocht' is terug! -
Deze familie wint de finale van 'Konvooi' -
Dit zijn de 10 kandidaten van 'De Mol' seizoen 14 -
HBO Max lanceert teaser van DC Studios-serie 'Lanterns' -
Kijk 'The Comeback' seizoen 3 op HBO Max -
Bockie en Jeroom pranken elkaar nog eens goed in finale 'Konvooi' -
Dansende vuilnisman Yusri grijpt zijn kans in 'SYTYCD' -
Carlo Bonte kan Olga Leyers niet bekoren -
De prijs van de De Jacht op Vincent Live is pure luxe -
Zita Wauters verrast vader Koen in 'The Voice' -
Ontdek de trailer van 'The Chestnut Man: Hide and Seek' -
Jean-Marie Pfaff verrast een Griekse taxichauffeur -
Kandidaten staan voor spectaculaire uitdaging in 'De Box' -
HOO-RAY! Ray 'Albert' Verhaeghe wordt 100! -
Willy duikt (letterlijk) in de jaren '90 -
'En dan zeggen ze dat ne sjotter dom is' -
'De Trein' is een exclusieve rit achter de schermen van NMBS -
Helmut Lotti over zijn 'verborgen' huwelijk -
Jeroom en Bockie verdwalen op rond punt in Italië
Kijktip van de dag

Rechercheur Aníta keert na vijftien jaar terug naar haar geboorteplaats. Ze heeft geen zin in het weerzien met de mensen die ze al die tijd heeft ontweken, onder wie haar eigen moeder. Onderweg naar daar wordt ze opgeroepen omdat er een lichaam is gevonden in Glerarsandar. Daar ontmoet ze een oude vriend, nieuwe collega en ex-geliefde.
'Blacks Sands', om 23.05 uur op VRT Canvas.



































