Donderdag in 'Bariloche': de Arische bokser

woensdag 1 juni 2022

In deze aflevering een bezoek aan Pablo Sys. Met veel liefde en bewondering vertelt hij over zijn boksende grootvader Karel. Oostendenaar Karel Sys was tijdens de bezetting dé toonaangevende sportfiguur in Vlaanderen.

Als sterke, getrainde bokskampioen beantwoordt de populaire en Vlaamsgezinde Sys aan het Arische ideaalbeeld en wordt hij een uithangbord in de Duitse propaganda. Sys maakt bij gratie van het naziregime sportieve en financiële furore met onder meer prestigieuze kampen in Berlijn en schopt het in 1943 tot Europees kampioen bij de zwaargewichten. Pablo Sys ziet zijn opa Karel dan ook helemaal niet als collaborateur, maar wel als slachtoffer van de Duitse propaganda.


Na de bevrijding betaalt Karel Sys wel een prijs voor zijn samenwerking met de nazi's. Hij zit acht maanden in de cel, verliest zijn burgerrechten en krijgt geen bokslicentie meer. Hij wijkt uit naar Argentinië waar hij zijn carrière als bokser wel kan herlanceren. Maar op privévlak wordt het gezin Sys allesbehalve gespaard: een van zijn dochters wordt vermoord.

Wanneer Karel Sys in 1949 met de boot naar Argentinië vertrekt, krijgt hij zijn visum dankzij de politieke invloed van een andere Belg: Pierre Daye. Die is tijdens de oorlogsjaren in België ‘Commissaris-generaal voor de Sport’ en wordt na zijn vlucht een spilfiguur in het opzetten van de ontsnappingsroutes die vele Europeanen naar het veilige Argentinië brengt. Dat de flamboyante lobbyist Daye in ons land bij verstek is veroordeeld tot dood met de kogel vormt geen belemmering voor goede persoonlijke contacten met Argentijns president Juan Perón.

Het Argentijnse regime verwelkomt de collaborateurs met nauwelijks verholen enthousiasme. Het economische belang en de intellectuele en culturele bagage van al die ballingen is zo groot dat Perón hen maar wat graag een Argentijns paspoort bezorgt.

Met medewerking van Pablo Sys, Diana Compagnoni (schoondochter Karel Sys), Bruno De Wever, Koen Aerts, Ignacio Klich, Uki Goñi, Chloé Colpe (gastprofessor UC Louvain, kenner Pierre Daye), Juan Luis Besoky (professor geschiedenis Universidad Nacional de La Plata).

'Bariloche', donderdag 2 juni om 21.20 uur op Canvas.



TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'The Real Housewives of Antwerp' (Play)

De dames blikken samen met Jani Kazaltzis terug op een bewogen seizoen vol glamour, vriendschap en drama.

'The Real Housewives of Antwerp', om 20.00 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 15:15
    Flikken Maastricht
    16:05
    Dwars door de Lage landen
  • 10:00
    Lentebeelden
    16:55
    Wild Pyrenees
  • 15:35
    Aap, Poot, Pies
    15:45
    Saïd & Anna
  • 15:10
    Florentina
    16:10
    America's Funniest Home Videos
  • 14:15
    Killer College Scandal
    16:05
    De Bogaartjes
  • 15:35
    Men in Black II
    17:00
    9-1-1
  • 15:20
    Baywatch Hawaii
    17:10
    Police Interceptors
  • 09:15
    Geen uitzending
    16:00
    Accused
  • 15:30
    Geen uitzending
    16:00
    Joe
  • 15:20
    Friends
    16:35
    Huizenjagers
  • 15:15
    NCIS
    22:50
    Criminal Minds
  • 15:10
    Two and a Half Men
    19:55
    Jumper
  • 14:55
    Million Dollar Listing Los Angeles
    16:35
    Chateau Meiland
  • 15:30
    Snapped
    17:00
    World's Most Evil Killers
  • 15:33
    Z-Weekoverzicht
    16:06
    Trends Talk
  • 15:32
    Mijn tuin
    15:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 15:35
    De Dagschotel
    15:50
    Foodies & The City
  • 15:00
    Beyond Paradise
    16:00
    The Marlow Murder Club
  • 15:30
    Scrubs
    16:25
    Station 19
  • 15:15
    FIFA WK Voetbal 2026 Magazine
    15:40
    Socutera
  • 15:30
    Fryslân Dok
    16:05
    Pauscast
  • 15:30
    Detective Bruno
    17:10
    Klaas Kan Alles Kort