Documentaire van Stijn Meuris over Tijl Van Limburg op Canvas

In de nacht van 23 september 1971 snijdt de 21-jarige Mario Roymans met een aardappelmesje het meesterwerk De Liefdesbrief van Johannes Vermeer uit z'n lijst in het Brusselse Paleis voor Schone Kunsten. Onder de schuilnaam Tijl Van Limburg eist Roymans 200 miljoen frank losgeld voor het uit Nederland geleende kunstwerk. Daarmee wil hij de noodlijdende bevolking van Bangladesh helpen. Stijn Meuris maakte een boeiende documentaire over Tijl Van Limburg.
Mario Roymans bedacht het plan voor zijn kunstroof nadat hij op televisie beelden had gezien van de humanitaire ramp in het voormalige Oost-Pakistan – zowat de eerste keer dat BRT-kijkers met dergelijk onheil geconfronteerd werden. De jonge kelner uit Limburg was erg onder de indruk en vond dat er iets moest gedaan worden voor de slachtoffers van de ramp.
Na de diefstal neemt hij contact op met de media. Hij is live te horen in radiojournaals en in het populaire Radio 2-programma 'Te Bed of Niet te Bed' van Jos Ghysen, en stilaan wint de anonieme dief de harten van de bevolking (en van de internationale pers) door zijn schijnbaar goudeerlijk engagement voor de goede zaak. Maar de afhandeling gaat hem niet snel genoeg. In een overmoedige bui om te bewijzen dat hij De Liefdesbrief wel degelijk in zijn bezit heeft, nodigt Tijl Van Limburg een journalist van Le Soir uit om, bij nacht en ontij, een blik te werpen op het schilderij. Een idee dat hem uiteindelijk fataal zal worden.
De Liefdesbrief is inmiddels gerestaureerd – voor een bedrag waarmee Bangladesh destijds flink geholpen had kunnen worden – en hangt opnieuw veilig in het Rijksmuseum in Amsterdam. Voor Mario 'Tijl' Roymans liep de spraakmakende affaire minder goed af.
Muzikant en televisiemaker Stijn Meuris is al lang gefascineerd door het verhaal van Tijl Van Limburg. Niet dat hij de zaak destijds op de voet volgde (Meuris was amper 6 in 1971), maar telkens wanneer hij de spoorwegbrug in Kuringen bij Hasselt passeert, ziet hij daar de vage graffiti 'Leve Tijl!' staan, veertig jaar geleden aangebracht door een fan van Tijl, notabene de zoon van het chique hotel-restaurant waar Mario Roymans toen als stagiair in dienst was.
Ook oudere ex-collega’s van Meuris, journalisten bij Het Belang Van Limburg, vertellen met vuur en enthousiasme over de avonturen van de wat naiëve jongeman. Dat doet Stijn Meuris besluiten er een documentaire aan te wijden, onder de vleugels van Woestijnvis. Aan de hand van archiefbeelden en nieuwe interviews met betrokkenen geeft de documentaire inzicht in het motief, de afwikkeling en het karakter van de schilderijendief. Zijn vriendin, journaliste Sue Somers brengt dit najaar overigens een boek over Tijl Van Limburg uit, en theatergezelschap De Queeste overweegt een herneming van hun op Tijl gebaseerde stuk van enkele jaren geleden. Kortom, de avonturen van Mario Roymans lijken anno 2010 nog even sterk tot de verbeelding te spreken als in 1971.
'Tijl Van Limburg', maandag 11 oktober om 22.05 uur op Canvas.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Sinan Can en Rudi Vranckx onderzoeken of Nederland en België afglijden richting een narcostaat
- Wie maakt kans op de 'VRT Zomerhit 2026'-trofee?
- VRT MAX pakt uit met nieuwe podcasts: Willem De Schryver sluit pact met de duivel in 'Maestro'
- Arnout Hauben trekt in nieuw wandelavontuur voor VRT 1 'Dwars door de Pyreneeën'
- Bockie in volle stress op eerste schooldag: 'Ik heb precies heel weinig adem'
- Dit is het maandmenu van 24Kitchen
- Ontdek wat er in september op STAR Channel te zien is
- Van geraffineerde misleiding tot mysterieuze vakantieverdwijningen: nieuw op Crime+Investigation in september
- Dit staat in september op de planning bij National Geographic
- Proximus presenteert: 'Best of Pukkelpop 2026'
- Radio 10 start nieuw digitaal station voor liefhebbers van Soul & Jazz
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' vanuit havenervaringscentrum Portlantis op de Maasvlakte
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- 3FM schrapt nachtelijke presentatie en zet extra in op nieuw radiotalent
- Dit hoor je zaterdag in 'FM op 5'
Multimedia SPOTLIGHT
-
Check de trailer van 'Good Luck Guys: Overleven Zonder Filter' seizoen 4 -
Bockie in volle stress op eerste schooldag -
National Geographic presenteert nieuwe docuserie '9/11 Reunited' -
National Geographic presenteert nieuwe docuserie '9/11 Reunited' -
Ontstaat er een romantische klik tussen Steven en Greet? -
De cast van 'De Verraders' is compleet! -
Streamz lost een eerste teaser van 'Breendonk' -
Kijk de eerste beelden van 'Bockie Gaat Naar School' -
Iconisch spelprogramma 'Zeg eens Euh!' is terug! -
Dina krijgt het moeilijk in 'Ze Zeggen Dat: terug naar school' -
Kijk nu de trailer van 'Blind Getrouwd', seizoen 11! -
'Kotmadam Sarafian' is terug bij VTM! -
Ruben Van Gucht windt er geen doekjes om in 'De Verraders' -
Streamz deelt trailer van 'Naked Attraction Vlaanderen' -
Slapen in de kamer van ex-wielrenner Peter Van Petegem in 'Met Vier In Bed' -
Prime Video kondigt nieuw seizoen aan van 'Young Sherlock' -
Nieuwe trailer voor derde seizoen van 'Percy Jackson and the Olympians' -
CAMILLE geeft exclusieve inkijk achter de schermen van 'Tien Om Te Zien' -
Netflix deelt officiële trailer van 'De Eetclub' -
Kijk nu de podcast 'Vik & Marie: Studio 100 Rewind' bij Play -
Netflix deelt officiële teaser van 'Animals' -
'Topgangster' vertelt hoe hij grootste diamantroof ooit minutieus voorbereidde -
'De Kabouterdans'... 'Ik Weet Er Alles Van' -
De lat ligt letterlijk en figuurlijk hoog in 'Met Vier in Bed' -
Jamine vertelt over haar transitie in 'B&B Zoekt Lief' -
Prime Video deelt officiële trailer van 'L*VE KLEINE' -
Check nu de officiële trailer van 'The Last Sunrise' -
Neem samen met VTM een kijkje op 'Kamping Kitsch' -
Goedele Liekens zonder taboes in interviewreeks 'A-typisch' -
'Niet opnemen!': de nepagent die 30 staten in zijn greep hield
Kijktip van de dag

Mathias is in alle staten wanneer de kleine Victor wordt ontvoerd. Ook voor Cédric is de schok enorm. Mathias neemt het heft in eigen handen en vraagt Véronique om te zwijgen tegen Marlies. Het komt tot een heftige confrontatie en een ijzingwekkende race tegen de klok.
'Familie', om 20.05 uur op VTM.




































