Documentaire van Stijn Meuris over Tijl Van Limburg op Canvas

In de nacht van 23 september 1971 snijdt de 21-jarige Mario Roymans met een aardappelmesje het meesterwerk De Liefdesbrief van Johannes Vermeer uit z'n lijst in het Brusselse Paleis voor Schone Kunsten. Onder de schuilnaam Tijl Van Limburg eist Roymans 200 miljoen frank losgeld voor het uit Nederland geleende kunstwerk. Daarmee wil hij de noodlijdende bevolking van Bangladesh helpen. Stijn Meuris maakte een boeiende documentaire over Tijl Van Limburg.
Mario Roymans bedacht het plan voor zijn kunstroof nadat hij op televisie beelden had gezien van de humanitaire ramp in het voormalige Oost-Pakistan – zowat de eerste keer dat BRT-kijkers met dergelijk onheil geconfronteerd werden. De jonge kelner uit Limburg was erg onder de indruk en vond dat er iets moest gedaan worden voor de slachtoffers van de ramp.
Na de diefstal neemt hij contact op met de media. Hij is live te horen in radiojournaals en in het populaire Radio 2-programma 'Te Bed of Niet te Bed' van Jos Ghysen, en stilaan wint de anonieme dief de harten van de bevolking (en van de internationale pers) door zijn schijnbaar goudeerlijk engagement voor de goede zaak. Maar de afhandeling gaat hem niet snel genoeg. In een overmoedige bui om te bewijzen dat hij De Liefdesbrief wel degelijk in zijn bezit heeft, nodigt Tijl Van Limburg een journalist van Le Soir uit om, bij nacht en ontij, een blik te werpen op het schilderij. Een idee dat hem uiteindelijk fataal zal worden.
De Liefdesbrief is inmiddels gerestaureerd – voor een bedrag waarmee Bangladesh destijds flink geholpen had kunnen worden – en hangt opnieuw veilig in het Rijksmuseum in Amsterdam. Voor Mario 'Tijl' Roymans liep de spraakmakende affaire minder goed af.
Muzikant en televisiemaker Stijn Meuris is al lang gefascineerd door het verhaal van Tijl Van Limburg. Niet dat hij de zaak destijds op de voet volgde (Meuris was amper 6 in 1971), maar telkens wanneer hij de spoorwegbrug in Kuringen bij Hasselt passeert, ziet hij daar de vage graffiti 'Leve Tijl!' staan, veertig jaar geleden aangebracht door een fan van Tijl, notabene de zoon van het chique hotel-restaurant waar Mario Roymans toen als stagiair in dienst was.
Ook oudere ex-collega’s van Meuris, journalisten bij Het Belang Van Limburg, vertellen met vuur en enthousiasme over de avonturen van de wat naiëve jongeman. Dat doet Stijn Meuris besluiten er een documentaire aan te wijden, onder de vleugels van Woestijnvis. Aan de hand van archiefbeelden en nieuwe interviews met betrokkenen geeft de documentaire inzicht in het motief, de afwikkeling en het karakter van de schilderijendief. Zijn vriendin, journaliste Sue Somers brengt dit najaar overigens een boek over Tijl Van Limburg uit, en theatergezelschap De Queeste overweegt een herneming van hun op Tijl gebaseerde stuk van enkele jaren geleden. Kortom, de avonturen van Mario Roymans lijken anno 2010 nog even sterk tot de verbeelding te spreken als in 1971.
'Tijl Van Limburg', maandag 11 oktober om 22.05 uur op Canvas.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Groene dromen over de grens in 'BinnensteBuitenland'
- Rob Geus keert terug op SBS6 met nieuw programma 'De Hygiënepolitie'
- BNNVARA presenteert 'Schwalbe': nieuwe mockumentary-serie van makers 'Rundfunk'
- 'Nog Eén Keer Fit' volgt oud-topvoetballers Wesley Sneijder, Wim Kieft en Royston Drenthe in hun strijd met gewicht en discipline
- Floortje Dessing terug met seizoen 10 van 'Floortje naar het Einde van de Wereld'
- 'Opsporing Verzocht' kijk je vanaf nu op maandag
- 'Radar' is maandag terug met een nieuw seizoen
- Reizen Asterix? Zelfs de bus heeft twee gezichten in 'Bestemming X'
- Dit zijn de kandidaten voor de derde week van ‘De Dag van Vandaag’
- Wat wordt dé 'Lievelingskost' van Vlaanderen in 'Dagelijkse Kost'?
- NPO 3FM lanceert twee veelbelovende 3FM Talents tijdens Eurosonic Noorderslag
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag live vanuit Leeuwarden
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Q-dj’s Maarten & Dorothee verdubbelen het netto jaarloon van een Q-luisteraar in slechts 60 seconden
- Joris van den Berg wint Theo Koomen Award 2025
Multimedia SPOTLIGHT
-
'A Knight of the Seven Kingdoms' vanaf maandag te streamen op HBO Max -
Zelfs de bus heeft twee gezichten in 'Bestemming X' -
Even slikken voor Bart Appeltans in 'Een Echte Job' -
Verdubbel je jaarloon in 60 seconden! -
Zijn Q-gezichten Gerben Tuerlinckx en Clémentine Caron 'Twins?!' -
Disney+ onthult teaser voor tweede seizoen van 'Paradise' -
Derde seizoen van 'Euphoria' binnenkort op HBO Max -
Eric Goens laat professionele huurmoordenaar aan het woord -
Exclusieve kijk achter de schermen van BK-winst Thibau Nys -
'De Tafel van Gert' is terug vanaf 19 januari -
Aster Nzeyimana bekent: 'Bestemming X' blijft in België -
Kijk dit voorjaar naar het laatste seizoen van 'The Boys' op Prime Video -
Kijk het nieuwe seizoen van 'Industry' op HBO Max -
Frustraties steken de kop op in 'Bestemming X' -
Kijk de eerste beelden van 'De Twaalf: De Botoxmoorden' -
Tante Rita keert terug in de midseizoensfinale van 'Familie' -
Dit zie je in 2026 op Netflix
-
Kijk de eerste beelden van de nieuwe fictiereeks 'All in' -
Netflix deelt de officiële trailer van 'Agatha Christie’s Seven Dials' -
Ontdek de eerste beelden van 'Juliet' seizoen 2 -
'Welkom Aan Boord' vliegt weer uit! -
Netflix kondigt zesde seizoen 'Emily in Paris' aan -
Netflix lost trailer van 'The Rip' met Ben Affleck en Matt Damon
-
Ode aan Circus Camillein 'JAMES & Co' -
'De Rechtbank' opent opnieuw de deuren -
Benjamin maakt geen goede beurt in 'Winter Vol Liefde' -
Het verboden woord is terug! -
Maarten & Dorothee verdubbelen jaarloon in 60 seconden -
Ontdek de officiële trailer van 'Megan', seizoen 2 -
Dit is de eerste afvaller van 'Bestemming X'
Kijktip van de dag

De stagiairs ronden hun eerste, intense week af: Bart staat oog in oog met een oude bekende als patiënte, Aaron verzorgt een zware hoofdwonde en krijgt een levensles, Siska raakt emotioneel bij een ziek kind en William ploetert in de keuken.
'Een Echte Job', om 20.40 uur op VTM.




































