Documentaire van Stijn Meuris over Tijl Van Limburg op Canvas

In de nacht van 23 september 1971 snijdt de 21-jarige Mario Roymans met een aardappelmesje het meesterwerk De Liefdesbrief van Johannes Vermeer uit z'n lijst in het Brusselse Paleis voor Schone Kunsten. Onder de schuilnaam Tijl Van Limburg eist Roymans 200 miljoen frank losgeld voor het uit Nederland geleende kunstwerk. Daarmee wil hij de noodlijdende bevolking van Bangladesh helpen. Stijn Meuris maakte een boeiende documentaire over Tijl Van Limburg.
Mario Roymans bedacht het plan voor zijn kunstroof nadat hij op televisie beelden had gezien van de humanitaire ramp in het voormalige Oost-Pakistan – zowat de eerste keer dat BRT-kijkers met dergelijk onheil geconfronteerd werden. De jonge kelner uit Limburg was erg onder de indruk en vond dat er iets moest gedaan worden voor de slachtoffers van de ramp.
Na de diefstal neemt hij contact op met de media. Hij is live te horen in radiojournaals en in het populaire Radio 2-programma 'Te Bed of Niet te Bed' van Jos Ghysen, en stilaan wint de anonieme dief de harten van de bevolking (en van de internationale pers) door zijn schijnbaar goudeerlijk engagement voor de goede zaak. Maar de afhandeling gaat hem niet snel genoeg. In een overmoedige bui om te bewijzen dat hij De Liefdesbrief wel degelijk in zijn bezit heeft, nodigt Tijl Van Limburg een journalist van Le Soir uit om, bij nacht en ontij, een blik te werpen op het schilderij. Een idee dat hem uiteindelijk fataal zal worden.
De Liefdesbrief is inmiddels gerestaureerd – voor een bedrag waarmee Bangladesh destijds flink geholpen had kunnen worden – en hangt opnieuw veilig in het Rijksmuseum in Amsterdam. Voor Mario 'Tijl' Roymans liep de spraakmakende affaire minder goed af.
Muzikant en televisiemaker Stijn Meuris is al lang gefascineerd door het verhaal van Tijl Van Limburg. Niet dat hij de zaak destijds op de voet volgde (Meuris was amper 6 in 1971), maar telkens wanneer hij de spoorwegbrug in Kuringen bij Hasselt passeert, ziet hij daar de vage graffiti 'Leve Tijl!' staan, veertig jaar geleden aangebracht door een fan van Tijl, notabene de zoon van het chique hotel-restaurant waar Mario Roymans toen als stagiair in dienst was.
Ook oudere ex-collega’s van Meuris, journalisten bij Het Belang Van Limburg, vertellen met vuur en enthousiasme over de avonturen van de wat naiëve jongeman. Dat doet Stijn Meuris besluiten er een documentaire aan te wijden, onder de vleugels van Woestijnvis. Aan de hand van archiefbeelden en nieuwe interviews met betrokkenen geeft de documentaire inzicht in het motief, de afwikkeling en het karakter van de schilderijendief. Zijn vriendin, journaliste Sue Somers brengt dit najaar overigens een boek over Tijl Van Limburg uit, en theatergezelschap De Queeste overweegt een herneming van hun op Tijl gebaseerde stuk van enkele jaren geleden. Kortom, de avonturen van Mario Roymans lijken anno 2010 nog even sterk tot de verbeelding te spreken als in 1971.
'Tijl Van Limburg', maandag 11 oktober om 22.05 uur op Canvas.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Ketnet zet volop in op wetenschap met nieuwe programma’s
- Vier nieuwkomers beloven chaos en liefde in 'Florentina'
- SBS6 haalt spelshow 'I've Got The Music In Me' van de zaterdagavond
- Kom van dat gat af bereikt hoogtepunt
- 'Een Echte Job' keert terug met déze nieuwe deelnemers!
- Ex-Mol Eline kaart mogelijke medische fouten aan bij verlies van pasgeboren kindje in 'Justice For All'
- Karine Klaassen gaat 'Op een Ander' in de Ballroom scene
- Oproep rond ernstig mishandelde vrouw in 'Opsporing Verzocht'
- Roosje Pertz serveert nostalgisch communiefeest in 'Komen Eten'
- Dit staat op stapel bij STAR Channel in april
- Politiek commentator Kees Boonman stopt bij 'Nieuwsweekend'
- Unieke liveconcerten tussen de Italiaanse bergtoppen: Willy organiseert de ultieme muzikale escape
- Qmusic-ochtendshow 'Mattie & Marieke' start ruim anderhalf uur te laat door zomertijd
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag live vanuit De Lèghe Polder in Beuningen
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
Multimedia SPOTLIGHT
-
Komt de waarheid binnenkort bovendrijven in 'Thuis'? -
Arthur danst voor jeugdidool Dan Karaty -
Kijk naar 'The Lady' op Streamz -
Cuteness overload in 'The Voice van Vlaanderen' -
Nicoline Dossche duikt op in 'Familie' -
Dit is de eerste afvaller van 'De Mol' -
Noah zet alles op alles in 'So You Think You Can Dance' -
An Lemmens verrast een kandidaat in 'The Voice van Vlaanderen' -
Joris wint 'De Box' en neemt €17.500 mee naar huis -
Meteen alle hens aan dek in 'De Trein' -
Wie wordt de winnaar van 'De Box'? -
Check de eerste teaser van 'Harry Potter en de Steen der Wijzen' -
Luisteraar Nathalie vindt Q-dj Vincent Fierens -
Dit zie je woensdag in 'Justice For All' -
'Strijder' van Arjen Lubach is binnenkort te zien op Streamz -
Dit zijn de nieuwe 'Celebrity MasterChefs'! -
Jo Vally laat deelnemers van 'De Box' een toontje lager zingen -
Joost Klein breekt de regels in 'The Voice van Vlaanderen' -
'Blind Gekocht' is terug! -
Deze familie wint de finale van 'Konvooi' -
Dit zijn de 10 kandidaten van 'De Mol' seizoen 14 -
HBO Max lanceert teaser van DC Studios-serie 'Lanterns' -
Kijk 'The Comeback' seizoen 3 op HBO Max -
Bockie en Jeroom pranken elkaar nog eens goed in finale 'Konvooi' -
Dansende vuilnisman Yusri grijpt zijn kans in 'SYTYCD' -
Carlo Bonte kan Olga Leyers niet bekoren -
De prijs van de De Jacht op Vincent Live is pure luxe -
Zita Wauters verrast vader Koen in 'The Voice' -
Ontdek de trailer van 'The Chestnut Man: Hide and Seek' -
Jean-Marie Pfaff verrast een Griekse taxichauffeur
Kijktip van de dag

Ellen Callebout, Dominique Persoone, Patricia Kargbo, Amelie Albrecht en Frank Boeckx zijn deze week de gasten van Niels Destadsbader. Amelie vertelt hoe ze haar verloofde leerde kennen via een datingapp. Ozark Henry en tenor Denzil Delaere brengen een beklijvende versie van 'Miss Sarajevo' van Bono en Pavarotti. Isabelle A, Mayorga, Dina Ayada en Stijn Meuris staan ook op het podium. Voor het publiek steekt Niels het nummer 'Roller Coaster' van Danny Vera in een 'eigen' jasje.
'Ik Vraag Het Aan', om 20.50 uur op VRT 1.




































