Dinsdag in 'Vijf Jaar Hier': Mohamed en Yousif

maandag 30 november 2020

Deze aflevering gaat over twee kinderen die in 2015 als niet-begeleide minderjarigen, dus zonder hun ouders, in ons land aankwamen.

Van alle eerste asielaanvragen in 2015 (39.065) kwamen er 395 van niet-begeleide minderjarigen die jonger waren dan 14 jaar. Dat zijn kinderen die alleen, met een familielid of kennis naar hier gekomen zijn, maar zonder hun ouders. Het ging om 340 jongens en 55 meisjes. Zij krijgen een voogd toegewezen die alle actoren die een rol spelen in het leven van de minderjarige aanspreken, betrekken en opvolgen, steeds in overleg met de minderjarige.


Portretten  
Mohamed komt uit Aleppo en was met zijn ouders naar Istanbul gevlucht, net als 3,6 miljoen andere Syriërs. Een oom van Mohamed beslist in 2015 naar België te vertrekken en hij stelt diens ouders voor om de zevenjarige Mohamed mee te nemen. Een verscheurende keuze voor de ouders. Het leven in Istanbul is moeilijk. Fuad, de papa van Mohamed, vindt amper werk. De familie heeft geen geld genoeg om allemaal samen te vertrekken. Mohamed en de oom krijgen opvang in een asielcentrum, maar omdat Mohamed zo jong is, wordt voor hem een pleeggezin gezocht. Dat zijn Nele, Filip en hun vier kinderen, die in Ieper wonen. Na twee jaar wordt Mohamed herenigd met zijn familie.

'Zij geloven niet dat zij mijn mama en papa zijn. Daarom moest ik naar Brussel gaan en speeksel in een potje doen. Ze gaan ook bloed trekken en dat doet een beetje pijn.' - Mohamed (9 jaar, over de DNA-test die nodig is voor gezinshereniging).

Yousif is 13 als hij met zijn oudere broer Ali uit Irak vertrekt en naar België reist. De familie werd bedreigd omdat de vader als consulent voor de Amerikaanse troepen heeft gewerkt. Yousif en Ali verblijven eerst in het opvangcentrum in Kapellen. Wanneer ze erkend zijn als vluchteling, verhuizen ze naar Antwerpen.  Yousif leert op school in sneltempo Nederlands, bij zijn broer Ali gaat het veel trager. Ook voor Yousif zal het twee jaar duren eer hij zijn ouders terugziet.

'Dat is echt een kleine boot met zo’n 40 mensen, 50 mensen. Ik ben 10 keer gevallen in de zee. Elke keer opstaan, vallen. Mijn kleren waren echt nat. Daar zat een soort zout in, dat gaat er niet af' - Yousif (13 jaar, over de reis naar Griekenland).

'Vijf Jaar Hier', dinsdag 1 december om 21.20 uur op Canvas.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Lili en Marleen' (VTM)

Nieke kondigt met veel bravoure aan dat ze wil trouwen met nonkel Frans. Ze zal in een andere buurt een café openen en er samen met Frans en Henrieke gaan wonen. Met de hulp van moeder Lisa kan Nieke haar vader overtuigen om zich neer te leggen bij het feit dat nonkel Frans zijn nieuwe schoonzoon wordt. Aangezien dit zijn enige alternatief is om zijn kleinzoon Henrieke bij zich te houden, stemt Rik toe. Het grote slachtoffer van deze transactie wordt Stavros, voor wie er geen plaats meer overblijft in café De Lichttoren. Ida springt voor hem in de bres.

'Lili en Marleen', om 20.35 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:25
    Het weer (middag)
    06:00
    In bed met Olly
  • 10:00
    Herfstbeelden
    15:00
    Sporza: Davis Cup 2025
  • 13:20
    Zig & Sharko
    04:50
    Geen uitzending
  • 13:00
    VTM Nieuws (13 uur)
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 13:20
    Parking Wars
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 13:05
    Geen uitzending
    11:50
    House
  • 10:00
    Geen uitzending
    00:30
    Most Daring
  • 13:05
    Lucky Christmas
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 10:00
    Joe
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 13:25
    De Zussen Coorevits
    01:30
    De Tafel van de Week
  • 13:25
    My Life is Murder
    01:25
    Criminal Minds
  • 13:25
    Storage Wars
    01:40
    NCIS: Los Angeles
  • 13:15
    The Sky is the Limit
    01:20
    Botched
  • 13:20
    Snapped
    01:10
    The First 48
  • 13:11
    Alle Zaken op een Rijtje
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 13:25
    De tip
    05:55
    Sixties To Six
  • 12:55
    Winterse Kost
    01:05
    Guten Appetit
  • 13:00
    Midsomer Murders
    03:30
    Ripper Street
  • 13:25
    Storage Wars
    03:05
    Nancy Drew
  • 13:10
    NOS Sport: ISU Wereldbeker Schaatsen
    01:18
    Wie is de Mol? 25 jaar
  • 13:10
    2 voor 12
    01:00
    Dit is de Week
  • 13:05
    Peperbollen
    01:45
    Onderweg naar liefde