Dinsdag in 'Mobutu's Game': Authenticité

maandag 20 januari 2025

Ook na de dood van Lumumba blijft het Congolese volk verlangen naar echte onafhankelijkheid. Als rebellen het land dreigen te heroveren, heeft Mobutu hulp nodig: zijn leger stelt niks voor, en ook zelf blinkt hij als stafchef uit in onbekwaamheid.

Onder het mom van een humanitaire operatie, snelt het Westen hem opnieuw te hulp. De rebellie wordt niet alleen op de meest wreedaardige wijze van de kaart geveegd, maar ook tienduizenden Congolezen verliezen daarbij het leven. En zo wordt Congo door het Westen de facto heroverd en geherkoloniseerd. Als het land ligt in puin ligt, en de assen nog smeulen, ruikt Mobutu zijn kans en pleegt hij zijn tweede staatsgreep: hij zal 32 jaar aan de macht blijven.


Van meet af aan ziet Mobutu de politiek als een spel, waarbij elk land en elke wereldleider een nuttige pion is. Hij is zowel kind aan huis bij westerse staatshoofden, als een graag geziene gast in het China van Mao. Voor de Congolese bevolking trekt hij de kaart van het dekolonialisme. Met zijn politiek van de ‘authenticité’ wil hij hen bevrijden van alle koloniale symbolen en hen hun trots en eigenwaarde terugschenken. Maar het blijkt niet meer dan een façade: Mobutu waant zich god en zijn persoonlijkheidscultus verhult geïnstitutionaliseerd seksueel misbruik en corruptie.

'Mobutu's Game', dinsdag 21 januari om 21.20 uur op VRT Canvas.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Helden van Hier: Politie Aalst' (VTM)

Na een melding van een overval snellen Ken en Yves ter plaatse, maar het slachtoffer is spoorloos. Kevin en Feline onderzoeken oplichting waarbij een vrouw duizenden euro's verloor. Simon en Lauranne reageren op een melding over een gevonden pistool.

'Helden van hier: Politie Aalst', om 20.35 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 06:05
    Galactic Agency
    00:05
    Journaallus
  • 06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
    00:40
    Nachtlus
  • 06:10
    Timbalo
    22:05
    Geen uitzending
  • 05:35
    Geen uitzending
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 02:10
    Geen uitzending
    01:10
    Emergency on Sunny Beach
  • 06:00
    Qmusic
    01:21
    Geen uitzending
  • 01:20
    Geen uitzending
    01:15
    Te bepalen
  • 00:50
    Geen uitzending
    15:20
    9-1-1
  • 06:00
    Joe
    01:05
    Geen uitzending
  • 06:00
    Nostalgie: The Warming-up Show & Sta Op! met Véronique De Kock
    01:25
    De Tafel van de Week
  • 06:05
    This Is Us
    02:00
    Criminal Minds
  • 05:00
    Geen uitzending
    01:55
    MacGyver
  • 05:55
    The Real Housewives of Beverly Hills
    01:05
    Kinderen kopen een huis
  • 05:00
    Geen uitzending
    01:25
    CSI: Miami
  • 00:51
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 05:57
    Diy on wheels
    00:00
    Oh What A Night
  • 05:30
    Bon Appetit
    01:25
    De Sterrenkaart
  • 06:00
    Ms Fisher's Modern Murder Mysteries
  • 06:00
    Shipping Wars
    01:55
    NCIS
  • 06:10
    MAX Geheugentrainer
    01:55
    NOS Journaal
  • 01:30
    Nieuwsuur
    08:05
    Petrus in het land
  • 06:10
    Angelina Ballerina
    01:55
    First Dates