Dinsdag in 'Een Nacht in het Museum': Sarah Vandeursen

maandag 26 september 2022

In de tweede aflevering nodigt Thomas zangeres en televisiemaakster Sarah Vandeursen (Kenji Minogue, 'De Ideale Wereld', 'Sarah in Genderland') uit voor een kennismaking met een van de topstukken uit de collectie: De 'Madonna omringd door serafijnen en cherubijnen' van Jean Fouquet.

De naam Jean Fouquet mag dan bij de meeste mensen niet onmiddellijk een belletje doen rinkelen, onze zuiderburen beschouwen hem als de belangrijkste Franse schilder van de 15e eeuw. Van zijn oeuvre ​ zijn slechts een handvol werken bewaard. Het Parijse Louvre en de Berlijnse Gemäldegalerie herbergen er daar enkele van, maar het absolute kroonstuk hangt in het KMSKA: een marmerwitte Maria met ontblote borst en kindje Jezus op de schoot (een ‘Madonna lactans’ voor de ingewijden), omgeven door een groep engelen (‘serafijnen en cherubijnen’ voor diezelfde connaisseurs) waarvan de felrode en -blauwe kleuren van het paneel spatten.


Thomas vindt de Madonna even mooi als mysterieus. Met haar futuristische stillering en coloriet doet ze meer 25ste dan 15e eeuws aan. Hij moest er dan ook niet lang over nadenken: de Madonna moest deel uitmaken van zijn selectie. Tegelijk beseft hij dat het geen vrijblijvend werk is: je houdt ervan of je houdt er niet van.

'Ik zou het zelf niet hebben gekozen', oppert Sarah Vandeursen onomwonden bij de onthulling. 'Geniaal schilderd, dat zeker wel, maar dat tafereel, die engeltjes, daar heb ik niks mee. Voorlopig doet het me niks.'

Thomas kan zich daar wel iets bij voorstellen: 'Te veel koekjesdozen…?''. Sarah beaamt: 'De zeemzoeterigheid die eraan vasthangt. Ik heb ook niks met tronen, kronen en christelijke dingen.'

​Los daarvan spreken de kleuren haar wel aan: 'Ik ben wel fan van het rood en blauw. Dat vind ik belangrijk in een werk om er lang naar te kunnen kijken. Bepaalde werken bekijk ik amper omdat de kleuren mij niet aanstaan.' Dat is dan weer een meevaller want de nacht is nog maar net begonnen.

Terwijl Sarah en Thomas het mysterieuze werk in zich opnemen, rijzen er meteen tal van vragen: 'Waarnaar wijst kindje Jezus eigenlijk? Vanwaar die bizarre kleuren, staan die voor de Franse vlag? Hoe komt het dat het tafereel zo afstandelijk, zo ongemakkelijk oogt? Waarom heeft Maria zulke rare kogelvormige borsten en onwerkelijke wespentaille? Is het een erotisch beeld?'

Ondanks het uitblijven van een instant crush, stelt Sarah zich helemaal open: 'Het is bevreemdend en dat is goed. Dat gaat me door de nacht trekken. Ik ben al in staat om het eerste idee van de engeltjes los te laten.' Alles begint met zich open te stellen en de tijd te nemen om een werk te doorgronden. Misschien kunnen de achtergrondverhalen die Thomas ter voorbereiding bijeensprokkelde daarbij helpen.

​Of het surprisebezoek van Luc Tuymans die al van kinds af is gefascineerd door de Madonna. Hoe kijkt ’s lands meest gerenommeerde hedendaagse kunstenaar naar dit 15e eeuwse meesterwerk? Kan hij de connotatie met koekjesdozen engelen doen vergeten?

Zal een nacht in het museum volstaan om de Madonna te laten klimmen in Sarah’s lijst van favoriete kunstwerken?

'Een Nacht in het Museum', dinsdag 27 september om 21.20 uur op Canvas.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm logo

De spelers van Eendracht Vooruit zijn vijftigers ondertussen. Maar de vrienden zijn uit elkaar gegroeid en hebben andere dingen aan hun hoofd dan voetbal: elk op hun eigen manier worstelen ze met de opvoeding van hun kinderen. Wanneer een van hen ziek wordt, komen ze tot het besef dat het leven te kort is voor ruzies. Maar om opnieuw bij elkaar te komen, hebben ze de hulp nodig van de nieuwe generatie.

'Team Spirit NXT GEN', film uit 2025 met oa. Dimitri Leue en Tania Kloek, om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 20:30
    Is er een dokter in de zaal
    21:20
    Jan Van Looveren: 'Loslaten'
  • 20:00
    Devil in Disguise: John Wayne Gacy
    21:55
    Le sixième enfant
  • 20:00
    Sporza: European Open
    21:00
    VRT NWS journaal met VGT
  • 19:55
    Expeditie Pairi Daiza
    20:40
    Team Spirit Nxt G3n
  • 19:00
    Darts
    23:00
    A Million Ways to Die in the West
  • 20:30
    The King's Man
  • 20:35
    Police Interceptors
    22:30
    The Hurricane Heist
  • 20:35
    A Heidelberg Holiday
    22:10
    Believe in Christmas
  • 20:30
    Slisse & Cesar
    22:40
    Tegen de Sterren Op
  • 20:10
    Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
    22:40
    Formule 1
  • 20:20
    NCIS
    23:00
    Criminal Minds
  • 20:20
    Scream 2
    22:40
    Formule 1
  • 20:35
    Oh Oh Den Haag
    22:25
    Naked Attraction
  • 20:30
    Killer Grannies
    22:15
    Cruel Instruction
  • 20:19
    Trends Talk
    20:50
    Z- Work different
  • 20:32
    Zo doe je het!
    21:00
    Play That Song
  • 19:50
    De Eregast
    20:40
    Indian Summer
  • 20:00
    Silent Witness
    21:00
    Luther
  • 20:00
    White Collar
    20:55
    The Resident
  • 20:30
    The Connection
    21:30
    Sterren in Concert: Jan Smit live in Volendam
  • 20:25
    Een jaar in vogelvlucht
    21:15
    De Geknipte Gast
  • 20:35
    Voorbeschouwing Junior Eurovisie Songfestival 2026
    21:00
    Junior Eurovisie Songfestival 2026 (Eurovisie Live Finale)