Dinsdag in 'Cuba, De Revolutie en de Wereld': de diplomaten

maandag 12 oktober 2020

Door het verdwijnen van de Sovjet-Unie verliest Cuba zijn belangrijkste economische en politieke steun, terwijl het Amerikaanse embargo nog steeds van kracht is.

De levensstandaard neemt ernstig af, met als gevolg een stroom van vluchtelingen naar de Verenigde Staten.


De spanningen bereiken een hoogtepunt wanneer Cuba in de jaren ’90 vliegtuigen beschiet van Brothers to the rescue, een organisatie van Cubaanse ballingen, terwijl die boven het Cubaanse luchtruim vliegen. Omdat toenadering tot de Verenigde Staten geen optie is, moet Cuba zijn buitenlands beleid opnieuw uitvinden. Na de tijd van de strijders, komt nu de tijd van de diplomaten.

Fidel Castro ruilt zijn militaire plunje voor een maatpak en de gewapende strijd voor de ‘soft power’. Cuba gaat op zoek naar nieuwe bondgenoten en handelspartners, vooral in Latijns-Amerika. Een charme-offensief wordt gelanceerd met meer welwillende buren. Hugo Chavez is nog een jonge officier, wanneer Fidel Castro hem zijn steun biedt. De interventie van Cuba tijdens de poging tot staatsgreep tegen Chavez in 2002 is doorslaggevend en Venezuela wordt een sterke bondgenoot, die het eiland van olie voorziet in ruil voor onder meer medische expertise. Zo raakt Cuba weer uit zijn isolement en kan het rekenen op de steun van de vele linkse leiders op het Zuid-Amerikaanse continent.

Maar in 2006, na 47 jaar aan het hoofd van het land, ruimt Fidel Castro plaats voor zijn broer Raul. Onder zijn leiding zoekt Cuba toch opnieuw toenadering tot de Verenigde Staten. En daarbij speelt een andere Zuid-Amerikaanse leider een onverwachte rol : paus Franciscus.

De toekomst blijft echter onzeker: in april 2018 neemt Raul Castro afscheid als president van Cuba. Voor het eerst in 60 jaar wordt het eiland niet meer geregeerd door een lid van de familie Castro familie. De druk vanuit de Verenigde Staten is sterker dan ooit om een einde te maken aan de Cubaanse revolutie. De Cubaanse droom om een nieuwe wereldorde te verwezenlijken, is niet echt uitgekomen. Toch neemt het eiland nog altijd een bijzondere plaats in op het internationale toneel. Het vuur van de Cubaanse revolutie flakkert nog altijd.

'Cuba, De Revolutie en de Wereld', dinsdag 13 oktober om 23.00 uur op Canvas.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm logo

Michiel laat zich niet tegenhouden door progeria, ook al stelt zijn gezondheid hem steeds meer op de proef. Een gesprek over zijn hart doet hem nadenken over de toekomst. Amber bouwt aan haar droom en bloeit open tijdens de repetities van een musical.

'How to Be Alive: Amber en Michiel', om 21.25 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 23:55
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 01:40
    Het weer
    06:00
    Sta op met Radio 2
  • 22:30
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 01:15
    Geen uitzending
    05:30
    Kabouter Plop
  • 01:05
    Geen uitzending
    10:35
    My Kitchen Rules
  • 01:30
    Geen uitzending
    06:00
    Qmusic
  • 01:25
    Geen uitzending
    01:20
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 01:15
    Geen uitzending
    15:30
    Matlock
  • 00:25
    Geen uitzending
    06:00
    Joe
  • 00:55
    The Grand Tour
    02:10
    Lang Leve de Liefde
  • 01:55
    Geen uitzending
    06:45
    Friends
  • 01:50
    Geen uitzending
    02:05
    Pawn Stars
  • 01:20
    De weddingplanners: van chaos naar champagne
    02:00
    First on Scene
  • 01:30
    CSI: Crime Scene Investigation
    02:10
    Geen uitzending
  • 22:02
    Herhalingslus
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 00:00
    Oh What A Night
    05:55
    Sixties To Six
  • 01:30
    De Gezonde Goesting
    02:10
    De Dagschotel
  • 01:55
    Agatha Christie's Marple
  • 01:45
    NCIS
    02:40
    Below Deck Sailing Yacht
  • 01:50
    NOS Journaal met gebarentaal
    02:55
    NOS Journaal Laat
  • 23:25
    Mirakel n°71
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 01:40
    NOS Studio Sport Voetbal
    02:15
    NOS Jeugdjournaal met gebarentaal