Dinsdag in 'Cuba, De Revolutie en de Wereld': de diplomaten

maandag 12 oktober 2020

Door het verdwijnen van de Sovjet-Unie verliest Cuba zijn belangrijkste economische en politieke steun, terwijl het Amerikaanse embargo nog steeds van kracht is.

De levensstandaard neemt ernstig af, met als gevolg een stroom van vluchtelingen naar de Verenigde Staten.


De spanningen bereiken een hoogtepunt wanneer Cuba in de jaren ’90 vliegtuigen beschiet van Brothers to the rescue, een organisatie van Cubaanse ballingen, terwijl die boven het Cubaanse luchtruim vliegen. Omdat toenadering tot de Verenigde Staten geen optie is, moet Cuba zijn buitenlands beleid opnieuw uitvinden. Na de tijd van de strijders, komt nu de tijd van de diplomaten.

Fidel Castro ruilt zijn militaire plunje voor een maatpak en de gewapende strijd voor de ‘soft power’. Cuba gaat op zoek naar nieuwe bondgenoten en handelspartners, vooral in Latijns-Amerika. Een charme-offensief wordt gelanceerd met meer welwillende buren. Hugo Chavez is nog een jonge officier, wanneer Fidel Castro hem zijn steun biedt. De interventie van Cuba tijdens de poging tot staatsgreep tegen Chavez in 2002 is doorslaggevend en Venezuela wordt een sterke bondgenoot, die het eiland van olie voorziet in ruil voor onder meer medische expertise. Zo raakt Cuba weer uit zijn isolement en kan het rekenen op de steun van de vele linkse leiders op het Zuid-Amerikaanse continent.

Maar in 2006, na 47 jaar aan het hoofd van het land, ruimt Fidel Castro plaats voor zijn broer Raul. Onder zijn leiding zoekt Cuba toch opnieuw toenadering tot de Verenigde Staten. En daarbij speelt een andere Zuid-Amerikaanse leider een onverwachte rol : paus Franciscus.

De toekomst blijft echter onzeker: in april 2018 neemt Raul Castro afscheid als president van Cuba. Voor het eerst in 60 jaar wordt het eiland niet meer geregeerd door een lid van de familie Castro familie. De druk vanuit de Verenigde Staten is sterker dan ooit om een einde te maken aan de Cubaanse revolutie. De Cubaanse droom om een nieuwe wereldorde te verwezenlijken, is niet echt uitgekomen. Toch neemt het eiland nog altijd een bijzondere plaats in op het internationale toneel. Het vuur van de Cubaanse revolutie flakkert nog altijd.

'Cuba, De Revolutie en de Wereld', dinsdag 13 oktober om 23.00 uur op Canvas.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'22/3: Tien Jaar Geleden' (VRT)

Tien jaar na de aanslagen van 22 maart 2016 brengt VRT NWS een unieke historische en maatschappelijke documentaire op basis van een zorgvuldige selectie van beelden van bewakingscamera's. VRT NWS bekijkt de beelden van deze gitzwarte dag met elf slachtoffers, nabestaanden, speurders en hulpverleners. Welke impact hebben de aanslagen gehad op hun leven en waar staan ze vandaag? Hoe houden we de collectieve herinnering in stand voor de huidige en toekomstige generaties?

'22/3 Tien Jaar Geleden', om 20.45 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 02:15
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 00:00
    Nachtlus
    08:00
    Radio 2: Weekwatchers
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 02:15
    Geen uitzending
    00:30
    The Good Doctor
  • 02:25
    Geen uitzending
    23:10
    Anna
  • 01:20
    Geen uitzending
    22:50
    Fatal Attraction
  • 01:05
    Geen uitzending
    00:40
    All New Traffic Cops
  • 01:05
    Geen uitzending
    15:30
    9-1-1
  • 01:00
    Geen uitzending
    06:00
    Joe
  • 05:00
    Geen uitzending
    01:10
    De Zussen Coorevits
  • 05:00
    Geen uitzending
    00:15
    So Help Me Todd
  • 05:00
    Geen uitzending
    01:35
    MacGyver
  • 05:00
    Geen uitzending
    01:45
    Botched
  • 05:25
    Cold Case Killers
    01:15
    FBI
  • 01:03
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 05:14
    Het appartement
    05:55
    Sixties To Six
  • 04:55
    Bon Appetit
    01:10
    Puur Oosters - Japans
  • 05:30
    Ghost Stories
    01:05
    Harry Wild
  • 05:00
    Below Deck Down Under
    01:25
    Grey's Anatomy
  • 03:30
    NOS Journaal 20.00 uur
    01:20
    NOS Journaal Laat
  • 02:30
    Eus' Boekenclub
  • 04:25
    NOS Jeugdjournaal met gebarentaal
    01:45
    First Dates