Dinsdag in 'Cuba, De Revolutie en de Wereld': de diplomaten

maandag 12 oktober 2020

Door het verdwijnen van de Sovjet-Unie verliest Cuba zijn belangrijkste economische en politieke steun, terwijl het Amerikaanse embargo nog steeds van kracht is.

De levensstandaard neemt ernstig af, met als gevolg een stroom van vluchtelingen naar de Verenigde Staten.


De spanningen bereiken een hoogtepunt wanneer Cuba in de jaren ’90 vliegtuigen beschiet van Brothers to the rescue, een organisatie van Cubaanse ballingen, terwijl die boven het Cubaanse luchtruim vliegen. Omdat toenadering tot de Verenigde Staten geen optie is, moet Cuba zijn buitenlands beleid opnieuw uitvinden. Na de tijd van de strijders, komt nu de tijd van de diplomaten.

Fidel Castro ruilt zijn militaire plunje voor een maatpak en de gewapende strijd voor de ‘soft power’. Cuba gaat op zoek naar nieuwe bondgenoten en handelspartners, vooral in Latijns-Amerika. Een charme-offensief wordt gelanceerd met meer welwillende buren. Hugo Chavez is nog een jonge officier, wanneer Fidel Castro hem zijn steun biedt. De interventie van Cuba tijdens de poging tot staatsgreep tegen Chavez in 2002 is doorslaggevend en Venezuela wordt een sterke bondgenoot, die het eiland van olie voorziet in ruil voor onder meer medische expertise. Zo raakt Cuba weer uit zijn isolement en kan het rekenen op de steun van de vele linkse leiders op het Zuid-Amerikaanse continent.

Maar in 2006, na 47 jaar aan het hoofd van het land, ruimt Fidel Castro plaats voor zijn broer Raul. Onder zijn leiding zoekt Cuba toch opnieuw toenadering tot de Verenigde Staten. En daarbij speelt een andere Zuid-Amerikaanse leider een onverwachte rol : paus Franciscus.

De toekomst blijft echter onzeker: in april 2018 neemt Raul Castro afscheid als president van Cuba. Voor het eerst in 60 jaar wordt het eiland niet meer geregeerd door een lid van de familie Castro familie. De druk vanuit de Verenigde Staten is sterker dan ooit om een einde te maken aan de Cubaanse revolutie. De Cubaanse droom om een nieuwe wereldorde te verwezenlijken, is niet echt uitgekomen. Toch neemt het eiland nog altijd een bijzondere plaats in op het internationale toneel. Het vuur van de Cubaanse revolutie flakkert nog altijd.

'Cuba, De Revolutie en de Wereld', dinsdag 13 oktober om 23.00 uur op Canvas.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play logo

Tijdens stormweer moet piloot Brodie Torrance met zijn lijnvliegtuig een noodlanding maken op een Filipijns eiland. Daar zwaaien gevaarlijke criminelen en rebellenmilities echter de plak. Terwijl de hele wereld op zoek is naar het verdwenen vliegtuig, probeert Brodie zijn passagiers in leven te houden. Hij krijgt hulp van Louis Gaspare, een man die beschuldigd wordt van moord.

'Plane', film uit 2023 met oa. Gerard Butler, om 20.40 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 21:35
    De repair shop
    06:00
    Mr. Magoo
  • 21:30
    Ellis
    00:45
    Nachtlus
  • 21:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 20:40
    I Can See Your Voice
    06:20
    Kabouter Plop
  • 20:00
    Darts
    00:00
    Rev
  • 20:35
    Jungle Cruise
    00:50
    Yellowjackets
  • 20:35
    The Huntsman: Winter's War
  • 21:20
    13 Geboden
    00:15
    Buffy the Vampire Slayer
  • 21:50
    Zorro
    01:00
    The Golden Girls
  • 20:40
    Plane
    01:50
    Geen uitzending
  • 21:25
    Found
    01:25
    FBI
  • 20:35
    The Last Boy Scout
    02:10
    See
  • 21:40
    Extreme Makeover: Home Edition
    02:45
    Geen uitzending
  • 21:30
    The Wimbledon Killer
    00:20
    C.S.I. New York
  • 21:57
    Z-Nieuws
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 21:58
    Mijn tuin
    00:00
    Oh What A Night
  • 22:00
    Bon Appetit
    01:15
    Puur Oosters
  • 22:00
    Return to Paradise
    01:00
    Harry Wild
  • 21:30
    NCIS
    01:00
    The Resident
  • 22:00
    KvWeetjes
    01:35
    NOS Journaal Laat
  • 22:00
    Nieuwsuur
    01:35
    Café Kockelmann
  • 21:55
    Rundfunk: Schau
    06:30
    Clangers