Deze week in 'Fake News & Ik': waarheidszoekers

'Ik heb veel waardering voor alle mensen die ik sprak en die strijden voor de waarheid. Niet hun waarheid, maar een objectief waarneembare waarheid', aldus Tim Verheyden.
In de tweede aflevering van deze reeks onderzoekt Tim Verheyden de strijd tegen desinformatie.
Eén van de strijders is Frances Haugen, die jaren bij Facebook werkte. Het platform investeert volgens haar te weinig in de strijd tegen desinformatie en haatspraak. Ze stelt het scherp: Mark Zuckerberg moet opstappen. De klokkenluidster zet haar strijd onvermoeid verder, onder andere in Europa. Want in Brussel wordt een unieke wet gemaakt die Europa moet beschermen tegen buitenlandse inmenging. ‘Het wordt tijd dat Elon Musk beseft dat Brussel regels stelt’, zegt Europees parlementslid Bart Groothuis hierover.
Fake news en de oorlog in Oekraïne
Tim reist ook naar Georgië, hét toevluchtsoord voor Russische journalisten. Sinds de Russische ‘Fake News’-wet mogen zij de oorlog in Oekraïne geen oorlog meer noemen op gevaar van een zware gevangenisstraf. Als voormalig Sovjetland en buurland van Rusland, wordt Georgië al jaren geconfronteerd met doelgerichte desinformatiecampagnes vanuit Rusland.
Mensen als Sopo Gelava staan dan ook al langer dan vandaag in de frontlinie van de desinformatieoorlog. Ze gebruiken allerlei online tools om de leugens van het Kremlin te doorprikken en de waarheid te achterhalen. Want die moet koste wat het kost beschermd worden. Zonder waarheid geen vrijheid en geen democratie. Sopo Gelava:'“Ik ben niet in staat om de strijd met de Russen aan te gaan op fysiek vlak. Maar in deze tijd van technologie informatie is ook het gevecht tegen desinformatie een van de slagvelden geworden. Ik haat het dat zowat iedereen zijn eigen waarheid heeft. Dat is gewoon onmogelijk.'
Trollen en trollenjagers
Dichter bij huis ontmoet Tim gewone burgers die vanuit hun zetel meevechten in de oorlog. Eén klik, meer is er niet voor nodig. Maar ook zogenaamde ‘trollenjagers’ die in de donkere krochten van onze digitale ruimte soms trollenlegers van wel 50.000 man zien marcheren. En die trollen spreken niet alleen Russisch…
Tim Verheyden: 'Ik heb veel waardering voor alle mensen die ik sprak en die strijden voor de waarheid. Niet hun waarheid, maar een objectief waarneembare waarheid. Hun strijd gaat over een eerlijke wereld, met een open debat, waar iedereen zijn mening mag hebben, liefst wel met dezelfde feiten. Waar plaats is voor nuance en minder polarisering. Maar we zijn er nog niet.'
'Fake News & Ik', donderdag 15 december om 21.20 uur op Canvas.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Nieuwe dramaserie 'Pro Deo' over een klein en strijdbaar advocatenkantoor
- 'Blind Getrouwd'-experten hebben zenuwen: 'Dit is er toch wel eentje waar we wat stress voor hebben'
- Tom Waes keert terug naar Oekraïne: verhalen van mensen die blijven bouwen aan hun toekomst
- Gloednieuwe levensfase voor Frans en Mariska met kinderen en eerste kleinkind
- 'Zondag Matchdag': Carl Dircksens brengt voetbalsamenvattingen terug naar Play
- 'De non en de wegwerpkinderen' te zien bij Omroep WNL
- Feestelijke aftrap van het culturele seizoen bij AVROTROS
- Documentaire over Dolly Parton vanavond na 'Nieuwsuur'
- 'Dit is de Kwestie' over de Russisch-Orthodoxe kerk in Nederland
- Dit is het maandmenu van 24Kitchen
- SLAM! haalt bekende avondshow van stal en vernieuwt programmering
- Dit zijn de 800 favoriete 80s-hits van de JOE-luisteraar
- TOP vernieuwt najaarsprogrammering met nieuwe ochtend- en avondshows
- Qmusic trapt het najaar af met 'Elke Beller Wint… een nieuwe thuis zonder verhuis'
- Sebastiaan Ockhuysen trapt weekend af met nieuwe 'BVO Show' op NPO 3FM
Multimedia SPOTLIGHT
-
Kijk het laatste seizoen van 'Nonkels' volledig op Streamz! -
Frances Lefebure overvalt Elke in 'Blind Getrouwd' -
Qmusic trapt het najaar af met 'Elke Beller Wint…' -
Chaos troef in nieuw seizoen van 'Kamp Jeroom' -
Axel Daeseleire bedreigd aan de Mexicaanse grens -
Ruben Van Gucht toont het decor van zijn nieuwe talkshow 'Happy Hour' -
Check de trailer van 'Good Luck Guys: Overleven Zonder Filter' seizoen 4 -
Bockie in volle stress op eerste schooldag -
National Geographic presenteert nieuwe docuserie '9/11 Reunited' -
National Geographic presenteert nieuwe docuserie '9/11 Reunited' -
Ontstaat er een romantische klik tussen Steven en Greet? -
De cast van 'De Verraders' is compleet! -
Streamz lost een eerste teaser van 'Breendonk' -
Kijk de eerste beelden van 'Bockie Gaat Naar School' -
Iconisch spelprogramma 'Zeg eens Euh!' is terug! -
Dina krijgt het moeilijk in 'Ze Zeggen Dat: terug naar school' -
Kijk nu de trailer van 'Blind Getrouwd', seizoen 11! -
'Kotmadam Sarafian' is terug bij VTM! -
Ruben Van Gucht windt er geen doekjes om in 'De Verraders' -
Streamz deelt trailer van 'Naked Attraction Vlaanderen' -
Slapen in de kamer van ex-wielrenner Peter Van Petegem in 'Met Vier In Bed' -
Prime Video kondigt nieuw seizoen aan van 'Young Sherlock' -
Nieuwe trailer voor derde seizoen van 'Percy Jackson and the Olympians' -
CAMILLE geeft exclusieve inkijk achter de schermen van 'Tien Om Te Zien' -
Netflix deelt officiële trailer van 'De Eetclub' -
Kijk nu de podcast 'Vik & Marie: Studio 100 Rewind' bij Play -
Netflix deelt officiële teaser van 'Animals' -
'Topgangster' vertelt hoe hij grootste diamantroof ooit minutieus voorbereidde -
'De Kabouterdans'... 'Ik Weet Er Alles Van' -
De lat ligt letterlijk en figuurlijk hoog in 'Met Vier in Bed'
Kijktip van de dag

29 jaar geleden kwam prinses Diana, de ex-vrouw van de Britse koning Charles, om bij een auto-ongeluk. Na al die jaren is het voor haar voormalige bodyguard Ken Wharfe nog altijd moeilijk om te aanvaarden dat het zo gelopen is in die tunnel in Parijs. Hij maakte van dichtbij mee hoe de relatie van Diana met Charles uitliep op een scheiding. Zij snakte naar een normaal leven en uiteindelijk leidde dat ook tot een breuk met haar persoonlijke beveiligingsteam. En daardoor kon ze niet meer ontsnappen aan de paparazzi. Dat werd uiteindelijk haar dood. Bodyguard Ken Wharfe vertelt over zijn uitzonderlijke relatie met Diana.
'Telefacts Zomer', om 22.15 uur op VTM.



































