De wereld is een dorp stelt de nieuwe aflevering van 'Besmet'

zondag 6 december 2020

'We staan aan het begin van een invasie in België', aldus Isra Deblauwe, entomoloog ITG, over de tijgermug in onze streken in 'Besmet' op Canvas.

Vandaag lijken bepaalde ziektes op plaatsen op te duiken waar ze vroeger nooit voorkwamen. Dat komt vooral door onze manier van leven: We willen 'alles', zo snel mogelijk en met een minimum aan moeite. Vandaag kunnen we de wereld rondreizen alsof het niets is. De wereld is een dorp geworden. Maar die globalisering zorgt er ook voor dat ziektes makkelijk verspreid raken over heel de wereld.


In deze aflevering ontdekken we de gevolgen van globalisering en klimaatopwarming aan de hand van het voorbeeld van de tijgermug. Dat is een exotische muggensoort die tot voor kort enkel in de tropen leefde, maar vandaag ook in Europa voorkomt. De mug is door de geschiedenis heen de grootste verspreider van dodelijke ziektes gebleken, zoals Zika en Dengue. De schade die zo’n mug kan aanrichten, is niet te overzien.

'De opwarming van de aarde laat insecten vandaag toe om op plekken te komen waar ze nooit eerder geweest zijn', zegt Jean-Claude Dujardin, parasitoloog, ITG.

'Besmet' trekt ook met Adam Hendy, een pas afgestudeerde entomoloog aan het ITG, naar Manaus in Brazilie, een miljoenenstad middenin het Amazone-woud. Met onderzoekers van het ITG gaan we ook op zoek naar de tijgermug in onze eigen achtertuin om de verspreiding in kaart brengen en indien mogelijk te bestrijden. De dreiging dat dit beestje bij ons ziektes kan verspreiden die hier nooit eerder voet aan grond kregen, lijkt reëler dan ooit.

'Besmet', maandag 7 december om 21.20 uur op Canvas.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Huis Gemaakt' - Dina Tersago (VTM)

Het deadlineweekend is aangebroken: kabels en buizen moeten netjes en op tijd afgewerkt zijn. De vermoeidheid slaat toe en spanningen lopen op. De jury controleert streng en beloont het sterkste pand met een beslissend slaapkamervoordeel.

'Huis Gemaakt', om 20.35 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 08:22
    De Raad van Soekie
    06:00
    Mr. Magoo
  • 06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
    13:00
    Lentebeelden
  • 08:25
    Geitenmeid
    06:00
    Tik Tak
  • 08:30
    VLOGLAB Forever #Stories
    01:25
    Geen uitzending
  • 08:00
    Geen uitzending
    07:15
    The Motorway
  • 06:00
    Qmusic
    01:25
    Geen uitzending
  • 07:00
    Willy
    01:05
    Fare Dodgers: At War With The Law
  • 00:50
    Geen uitzending
    15:30
    Baywatch
  • 06:00
    Joe
    01:15
    Geen uitzending
  • 06:00
    Nostalgie: The Warming-up Show & Sta Op! met Véronique De Kock
    02:35
    De Tafel van de Week
  • 08:25
    Neighbours: A New Chapter
    02:10
    Geen uitzending
  • 08:25
    Family Matters
    02:45
    Geen uitzending
  • 08:20
    De Smaaktoerist
    02:35
    Op Een Ander
  • 07:45
    Snapped
    02:30
    Geen uitzending
  • 04:10
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 08:29
    Publireportage
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 08:00
    Winterse Kost
    02:00
    Chris Cooks Cymru
  • 07:45
    All Creatures Great and Small
    02:05
    Death Valley
  • 08:20
    The Kardashians
    02:25
    Blowing LA
  • 08:30
    NOS Journaal
    05:50
    Nederland in Beweging
  • 08:00
    BinnensteBuiten
    02:25
    Nieuwsuur
  • 08:20
    Calimero
    02:00
    NOS Studio Sport