De wereld is een dorp stelt de nieuwe aflevering van 'Besmet'

zondag 6 december 2020

'We staan aan het begin van een invasie in België', aldus Isra Deblauwe, entomoloog ITG, over de tijgermug in onze streken in 'Besmet' op Canvas.

Vandaag lijken bepaalde ziektes op plaatsen op te duiken waar ze vroeger nooit voorkwamen. Dat komt vooral door onze manier van leven: We willen 'alles', zo snel mogelijk en met een minimum aan moeite. Vandaag kunnen we de wereld rondreizen alsof het niets is. De wereld is een dorp geworden. Maar die globalisering zorgt er ook voor dat ziektes makkelijk verspreid raken over heel de wereld.


In deze aflevering ontdekken we de gevolgen van globalisering en klimaatopwarming aan de hand van het voorbeeld van de tijgermug. Dat is een exotische muggensoort die tot voor kort enkel in de tropen leefde, maar vandaag ook in Europa voorkomt. De mug is door de geschiedenis heen de grootste verspreider van dodelijke ziektes gebleken, zoals Zika en Dengue. De schade die zo’n mug kan aanrichten, is niet te overzien.

'De opwarming van de aarde laat insecten vandaag toe om op plekken te komen waar ze nooit eerder geweest zijn', zegt Jean-Claude Dujardin, parasitoloog, ITG.

'Besmet' trekt ook met Adam Hendy, een pas afgestudeerde entomoloog aan het ITG, naar Manaus in Brazilie, een miljoenenstad middenin het Amazone-woud. Met onderzoekers van het ITG gaan we ook op zoek naar de tijgermug in onze eigen achtertuin om de verspreiding in kaart brengen en indien mogelijk te bestrijden. De dreiging dat dit beestje bij ons ziektes kan verspreiden die hier nooit eerder voet aan grond kregen, lijkt reëler dan ooit.

'Besmet', maandag 7 december om 21.20 uur op Canvas.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play Actie logo

Wanneer een jongeman geëxecuteerd op straat wordt gevonden en een tweede slachtoffer in de buurt wordt neergeschoten, doen rechercheurs er alles aan om de gevaarlijke schutter op te sporen voordat hij opnieuw iemand doodt.

'The First 48', om 20.35 uur op Play Actie.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 20:15
    Sporza: FIFA WK Voetbal 2026
    23:30
    VRT NWS laat
  • 22:15
    Wakker in Paraguay
    23:00
    Het weer
  • 20:55
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 22:15
    Telefacts Zomer
    23:10
    Chicago Fire
  • 22:05
    Will Trent
    23:00
    9-1-1: Lone Star
  • 22:30
    Vindicta
    00:05
    How I Met Your Mother
  • 22:35
    Ozark Law
    23:25
    Night Coppers
  • 22:25
    ER
    23:55
    Suits
  • 22:25
    Airwolf
    23:20
    Nonkel Jef
  • 21:40
    Blind Gekocht NL
    23:00
    Lang Leve de Liefde
  • 22:50
    Friends
    23:55
    Modern Family
  • 22:10
    Leverage: Redemption
    23:05
    Blue Bloods
  • 22:55
    Komen Eten
    23:50
    Hello Goodbye NL
  • 22:10
    Without a Trace
    23:00
    CSI: Crime Scene Investigation
  • 22:56
    Z-Beurs
    23:09
    Trends@ Work Smarter
  • 22:52
    Tooldokter
    23:00
    Knuffel Pop
  • 22:25
    Foodies & The City
    23:00
    Loïc: Zot van Koken
  • 22:55
    Grantchester
    23:50
    Scott & Bailey
  • 22:35
    Law & Order: Special Victims Unit
    00:15
    Scrubs
  • 20:50
    NOS FIFA WK Voetbal 2026
    05:50
    Nederland in Beweging
  • 22:45
    Close Up: Kho Liang Ie - ontwerper van zijn tijd
    23:40
    NOS Journaal Laat
  • 22:50
    Dertigers
    23:25
    De slimste mens België