De wereld is een dorp stelt de nieuwe aflevering van 'Besmet'

zondag 6 december 2020

'We staan aan het begin van een invasie in België', aldus Isra Deblauwe, entomoloog ITG, over de tijgermug in onze streken in 'Besmet' op Canvas.

Vandaag lijken bepaalde ziektes op plaatsen op te duiken waar ze vroeger nooit voorkwamen. Dat komt vooral door onze manier van leven: We willen 'alles', zo snel mogelijk en met een minimum aan moeite. Vandaag kunnen we de wereld rondreizen alsof het niets is. De wereld is een dorp geworden. Maar die globalisering zorgt er ook voor dat ziektes makkelijk verspreid raken over heel de wereld.


In deze aflevering ontdekken we de gevolgen van globalisering en klimaatopwarming aan de hand van het voorbeeld van de tijgermug. Dat is een exotische muggensoort die tot voor kort enkel in de tropen leefde, maar vandaag ook in Europa voorkomt. De mug is door de geschiedenis heen de grootste verspreider van dodelijke ziektes gebleken, zoals Zika en Dengue. De schade die zo’n mug kan aanrichten, is niet te overzien.

'De opwarming van de aarde laat insecten vandaag toe om op plekken te komen waar ze nooit eerder geweest zijn', zegt Jean-Claude Dujardin, parasitoloog, ITG.

'Besmet' trekt ook met Adam Hendy, een pas afgestudeerde entomoloog aan het ITG, naar Manaus in Brazilie, een miljoenenstad middenin het Amazone-woud. Met onderzoekers van het ITG gaan we ook op zoek naar de tijgermug in onze eigen achtertuin om de verspreiding in kaart brengen en indien mogelijk te bestrijden. De dreiging dat dit beestje bij ons ziektes kan verspreiden die hier nooit eerder voet aan grond kregen, lijkt reëler dan ooit.

'Besmet', maandag 7 december om 21.20 uur op Canvas.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Restaurant Misverstand' (VRT 1)

Dieter en Sigrid zijn al vroeg op pad om de asperges voor het voorgerecht vers uit het veld te steken bij de aspergeboer. Intussen leren de andere medewerkers elkaar beter kennen in het vakantiehuis. In het restaurant is het vandaag de officiële opening en boer Olivier krijgt de eer om het lint door te knippen. Sigrid en Christine hebben het moeilijk met de tafelnummering.

'Restaurant Misverstand', om 20.45 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:45
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 00:55
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 21:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 01:10
    Geen uitzending
    01:10
    Gooische Vrouwen
  • 02:15
    Geen uitzending
    00:40
    Border Security: Australia's Front Line
  • 01:30
    Geen uitzending
    22:55
    U.S. Marshals
  • 01:25
    Geen uitzending
    00:55
    Xena: Warrior Princess
  • 00:50
    Geen uitzending
    15:30
    Baywatch
  • 00:50
    Geen uitzending
    06:00
    Joe
  • 01:20
    De Tafel van Gert
    03:05
    Geen uitzending
  • 01:50
    FBI
    02:25
    Neighbours: A New Chapter
  • 02:05
    Pawn Stars
    01:25
    MIDMID
  • 01:45
    Botched
    02:35
    Geen uitzending
  • 01:35
    Geen uitzending
    01:15
    Murder suspect
  • 01:05
    Z-accelerate
    04:42
    Herhalingslus
  • 02:26
    Zelf gedaan, goed gedaan
    05:55
    Sixties To Six
  • 02:25
    Sarah's Sweet Table
  • 02:20
    Agatha Raisin
    01:20
    Marie Antoinette
  • 02:05
    Grey's Anatomy
  • 02:25
    NOS Journaal met gebarentaal
    01:00
    Pauw & De Wit
  • 01:45
    Nieuwsuur
    01:10
    Ongehoord Nieuws
  • 01:45
    Eva
    01:30
    Taboes