De vloedgolf van N-VA maandag in 'Wissel van de Macht'

zondag 8 december 2019

In de tweede reeks van 'Wissel van de Macht' op Canvas reconstrueert Marc Van de Looverbosch opnieuw een aantal ingrijpende politieke evoluties van de afgelopen 20 jaar.

Deze aflevering vertelt het verhaal van N-VA, in het begin van de eeuw een partijtje waar niemand een sikkepit om geeft. Om te overleven zoekt ze aansluiting bij CD&V om daarna op eigen kracht als een vloedgolf het land te overspoelen. Met een voorzitter die uitgroeide van nobele onbekende tot de populairste politicus van Vlaanderen.


Na het einde van de Volksunie richt Geert Bourgeois in 2001 de N-VA op. Bij de federale verkiezingen van 2003 is hij de enige verkozene voor zijn partij en daarop besluit de N-VA kartel te vormen met CD&V.  Na een glansrijke overwinning bij de Vlaamse verkiezingen in 2004 belandt het kartel in de Vlaamse regering. Bart De Wever wordt de nieuwe N-VA-voorzitter. Zijn partij legt harde communautaire eisen op tafel die geregeld tot een crisis leiden. De eerste wrijvingen in het kartel worden voelbaar bij de mislukte overstap van Jean-Marie Dedecker naar N-VA. Bij de federale verkiezingen van 2007 boekt het kartel een eclatante overwinning maar wanneer Leterme communautair niets binnenhaalt, zegt N-VA het vertrouwen in het kartel op en staan ze er alleen voor.

Bij de Vlaamse verkiezingen in 2009 realiseert de N-VA de eerste doorbraak op eigen houtje en de partij krijgt opnieuw een plaats in de Vlaamse regering. De eerste gele vloedgolf volgt een jaar later: met 27,8% is N-VA bij de federale verkiezingen van 2010 de grootste partij van het land. Maar in de langste regeringscrisis ooit wordt de partij buitenspel gezet.

De Wever heeft er dan ook alles voor over om Antwerpen te veroveren bij de gemeenteraadsverkiezingen van 2012. Zijn centrumrechtse stadscoalitie wordt de voorafspiegeling van wat er nationaal zal gebeuren. In de aanloop naar de verkiezingen  van 2014 gaat N-VA voluit voor confederalisme en ligt de nadruk sociaal-economisch op besparingen. Het wordt een tweede politieke aardverschuiving: 32% Vlaams en federaal. 'Founding father' Geert Bourgeois krijgt de eer om  Vlaams minister-president te worden. Waar Kris Peeters dan naar toe moet, wordt plots heel onzeker.

Met getuigenissen van Liesbeth Homans, Jan Jambon, Theo Francken, Jan Peumans, Bart De Wever, Freya Van den Bossche, John Crombez en Kris Peeters.

'Wissel van de Macht', maandag 9 december om 21.20 uur op Canvas.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Heel Mijn Hart' (VTM GO+)

Tom, Isabelle, Jozefien, Elke en Gilles starten hun verblijf in het Zuid-Afrikaanse vakantiehuis met een gezellig aperitief om elkaar beter te leren kennen. Gilles gaat vervolgens suppen met Kaat en Isabelle gaat op een date vol avontuur met Bart.

'Heel Mijn Hart', om 19.55 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 11:00
    Hoogtepunten Koningin Elisabethwedstrijd cello 2026
    12:00
    De Zevende Dag
  • 08:00
    Lentebeelden
    15:20
    Sporza: Giro d'Italia Vrouwen 2026
  • 11:45
    Casper en Emma
    11:55
    Samson en Marie
  • 10:00
    Geen uitzending
    12:00
    Chicago Fire
  • 11:35
    Achter gesloten deuren
    12:25
    Meiden die rijden
  • 06:50
    Geen uitzending
    13:45
    Departure
  • 10:00
    Geen uitzending
    14:55
    Airwolf
  • 09:10
    Geen uitzending
    15:45
    La Brea
  • 10:00
    Joe
    15:15
    Geen uitzending
  • 11:20
    Achter de schermen
    12:45
    Friends
  • 11:45
    FBI: International
    12:30
    CSI: Crime Scene Investigation
  • 11:20
    Geen uitzending
    12:20
    Highway Thru Hell
  • 11:30
    Vlaanderen Kookt
    11:50
    A la carte
  • 10:40
    Garage Sale Mystery: The Wedding Dress
    12:10
    Snapped: Killer Couples
  • 11:43
    Trends Talk
    12:17
    CEO van mijn leven
  • 11:36
    Kan ik het ook?
    12:00
    De Vlaamse Top 10
  • 11:35
    Becoming Meewis
    12:20
    Vlaamse Klassiekers
  • 11:10
    Bookish
    12:10
    Agatha Christie: Murder is Easy
  • 11:45
    Law & Order: Special Victims Unit
    19:00
    The Resident
  • 11:05
    Ik Vertrek
    12:00
    NOS Journaal
  • 11:40
    De Verandering
    11:58
    Wilde Ganzen
  • 11:45
    Mojo Fliptop
    12:00
    Peter Pan