De 'Monumentenstrijd' in Oost-Vlaanderen

donderdag 25 januari 2007

Op maandag 29 januari gaat Monumentenstrijd zijn derde week in. De Antwerpse finalist is ondertussen bekend (Cinema Plaza in Duffel) en voor de Limburgse finalist wordt deze week gestemd, maar volgende week is het de beurt aan Oost-Vlaanderen. De drie genomineerde monumenten in Oost-Vlaanderen liggen in Gent en in Geraardsbergen.

G


ent heeft er twee: de Boekentoren én Campo Santo, het oude kerkhof in Sint-Amandsberg. De derde deelnemer is geen gebouw maar een monumentale berg in de Vlaamse Ardennen: de Oudenberg. Op maandag 29 januari worden ze uitgebreid voorgesteld op Radio 1 en Canvas. Bij Nicky Aerts in Neon op Radio 1 geven historica Sofie De Caigny en architect Stijn Peeters hun deskundige kijk op de Oost-Vlaamse genomineerde monumenten. 's Avonds op Canvas bezoeken ze de drie locaties. Stemmen kan opnieuw via telefoon, sms, digitale tv of de website www.monumentenstrijd.be , maar wel slechts vanaf maandag 29 januari om 20.45 u. tot zondag 4 februari om 20.00 u.

1. De Boekentoren in Gent
De Boekentoren is hét ijkpunt van Gent, In 1935 ontworpen door Henry van de Velde en gezegend met 'de perfecte verhoudingen'. Een voorbeeld van Belgisch modernisme van één van onze bekendste bouwheren: Henry van de Velde. Op meer dan 20 verdiepingen liggen hier een paar miljoen boeken, voor iedereen die op het internet zijn gading niet vindt. En op de hoogste verdieping kom je in de Belvédère, die ze met de hulp van Monumentenstrijd willen restaureren. Van op dit "schoon verdiep" hebben Stijn en Sofie een panoramisch zicht op Gent en omstreken. Maar het unieke interieur is verknoeid, door waterschade en nonchalant oplapwerk. Stijn Peeters: "De boekentoren is ook belangrijk omdat het een van de eerste gebouwen in ons land is, dat helemaal is opgetrokken uit gewapend beton." Als de boekentoren de grote monumentenprijs van 1 miljoen euro wint, wordt de adembenemende bovenverdieping - een penthouse op de 20ste verdieping - gerenoveerd. Ooit was deze ruimte voorzien van de prachtigste materialen, zoals marmer, glas en hout. Die zullen weer in ere hersteld worden als Vlaanderen massaal op de Boekentoren stemt. Bel 0905 56 3 07 of SMS STEM 07 naar 3470 of stem via digitale tv of www.monumentenstrijd.be

2. Campo Santo in Gent
Even trots zijn de Gentenaars op Campo Santo, een melancholisch kerkhof op een heuvel, dat gerust de vergelijking met Père Lachaise kan doorstaan. Zowel katholieken als niet-katholieken liggen hier begraven, maar ook Rosalie Loveling, belangrijke figuren uit de Vlaamse beweging, zoals Jan-Frans Willems, en industriëlen, wetenschappers en kunstenaars uit de 19de eeuw. Maar net zoals gebouwen zijn ook kerkhoven niet immuun voor verval. Wegzakkende zerken, verweerde of verdwenen ornamenten, niet onderhouden paden en groen… Met hun deelname aan Monumentenstrijd willen ze het kerkhof behoeden voor verdere aftakeling. Sofie De Caigny: "De grafzerken zijn verzakt en er ligt mos op. Maar net dat lichte verval maakt Campo Santo zo intiem, bijzonder en romantisch." Sophie en Stijn pleiten in dit geval dan ook niet voor restauratie, maar voor consolidatie. Bel 0905 56 3 08 of SMS STEM 08 naar 3470 of stem via digitale tv of www.monumentenstrijd.be

3. De Oudenberg in Geraardsbergen
Bij het grote publiek is de Oudenberg vooral bekend als een belangrijk onderdeel van de Ronde van Vlaanderen. Maar duizenden jaren geleden kwamen er al mensen naar deze plek, op zoek naar iets hogers. Door haar unieke ligging heeft deze berg door de eeuwen heen een mythische betekenis gekregen. De oude Kelten kwamen hier voor hun lenterituelen, de katholieken maakten er een bedevaartsoord van, en op de Oudenberg zie je dus ook elk jaar opnieuw wie de sterkste is in de Ronde van Vlaanderen, de mooiste koers van het voorjaar. De stad Geraardsbergen is ambitieus: hier restaureren ze geen gebouw, maar een hele berg. Want die ligt er de laatste jaren verloederd bij, ondanks de mythische status van de plaats. Stijn Peeters: "Architectuur is meer dan een huis bouwen. Sterker nog: architectuur is vooral de plek die je niet bebouwt. Dan kom je automatisch bij landschappen, bergen en infrastructuur." Bel 0905 56 3 09 of SMS STEM 09 naar 3470 of stem via digitale tv of www.monumentenstrijd.be

Naast de reportages over de genomineerde Oost-Vlaamse monumenten, bevat de uitzending op Canvas ook nog twee kortere reportages over architectuur in Oost-Vlaanderen. Presentator Bruno Wyndaele bezoekt het kasteel van Mesen, een heel duidelijk voorbeeld van een monument dat spijtig  genoeg niet meer te redden valt. En in de aflevering over Oost-Vlaanderen zit ook nog een bijdrage over het Hooghuis in Doel, dat al dan niet zal moeten wijken voor de uitbreiding van de Antwerpse haven.

'Monumentenstrijd', maandag 29 januari om 20.50 uur op Canvas.

Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



DOSSIER: Monumentenstrijd (Canvas)

volledig dossier

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'So You Think You Can Dance' - finalisten (VTM)

Na weken vol audities, callbacks en studioshows is het zover: de grote finale van 'So You Think You Can Dance'. Zes dansers strijden in solo's, duo's en voor het eerst ook trio's om de titel én een unieke danskans in Los Angeles. Wie wint 'So You Think You Can Dance 2026'?

'So You Think You Can Dance', om 19.55 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:30
    Sporza: Giro d'Italia Vrouwen 2026
  • 13:40
    Lentebeelden
    16:45
    The Canary Islands
  • 14:30
    Kaatje en de emoties
    14:35
    Bing
  • 14:25
    Florentina
    15:30
    Wie zoekt die wint
  • 13:50
    The Lost Husband
    15:50
    De slechtste chauffeur van Nederland
  • 13:50
    Law & Order Toronto: Criminal Intent
    14:45
    Spy
  • 13:00
    Geen uitzending
    14:55
    Airwolf
  • 09:15
    Geen uitzending
    15:40
    La Brea
  • 09:55
    Joe
    15:20
    Geen uitzending
  • 14:05
    Friends
    15:30
    De Container Cup
  • 14:10
    CSI: Crime Scene Investigation
    16:50
    Criminal Minds
  • 14:20
    Lost Car Rescue
    15:10
    3rd Rock From the Sun
  • 14:15
    Next Level Chef
    17:30
    Komen Eten
  • 13:50
    Snapped: Killer Couples
    16:20
    Killer at the Crime Scene
  • 14:00
    Z-Weekoverzicht
    14:33
    Trends Talk
  • 14:21
    Lifestyle en wonen
    15:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 14:00
    Open Vuur
    14:40
    Het Weekmenu
  • 14:15
    Midsomer Murders
    15:15
    Murder in Provence
  • 14:15
    American Housewife
    14:45
    NCIS: Los Angeles
  • 13:10
    NOS Studio Sport Live
    15:15
    NOS Studio Sport
  • 13:50
    Over Leven
    14:35
    BinnensteBuiten
  • 14:25
    Theodosia
    14:50
    WHO'S NXT