De laatste aflevering van 'Besmet': Babel

zondag 20 december 2020

Bij elke wereldwijde ziekte-uitbraak zorgt de wetenschap vroeg of laat voor een adequaat antwoord. Dat zal bij corona niet anders zijn. Maar de weg ernaartoe is bezaaid met vele hindernissen, die altijd dezelfde oorzaak blijken te hebben: de menselijke natuur.

'Ik probeer te begrijpen wat hen tegenhoudt om zich te laten verzorgen wanneer ze zich ziek voelen', aldus Temmy Sunyoto, epidemioloog ITG.


Het Instituut voor Tropische Geneeskunde realiseerde zich met zijn lange en rijke expertise al vroeg dat een medische remedie niet werkt als ze niet aangepast is aan het menselijk gedrag. De menselijke gewoontes en gebruiken zijn even belangrijk als het juiste medicijn of de correcte epidemiologische aanpak. Ook dat merken we vandaag in eigen land.

In deze laatste aflevering trekt 'Besmet' met Koen Peeters, medisch antropoloog aan het ITG, en zijn team naar Vietnam om na te gaan hoe het land erin geslaagd is om malaria  zo goed als volledig uit te roeien.

'Om mensen echt te begrijpen, moet je met hen werken, van hen willen leren en met hen leven. Dat is wat ik doe', zegt Thuan Thi Nguyen, antropologe NIMPE, ITG-doctoranda.

In de sesamlandbouwgebieden rond de stad Gondar in Ethiopië onderzoeken de ITG-wetenschappers dan weer waarom de haast vergeten en goed behandelbare ziekte Leishmaniasis er zo welig tiert bij de seizoenarbeiders.

'Bij ons onderzoek moet je van onzekerheid houden. Niks van wat je ziet of hoort is zeker', aldus Koen Peeters, medisch antropoloog ITG, over zijn discipline.

Tenslotte gaan we in eigen land na waarom wij zoveel moeite hebben om de inmiddels beruchte coronacurves omlaag te krijgen, ondanks de duidelijke regels daarover. Waarom werkt de contact tracing niet optimaal? En zullen we wel massaal het vaccin nemen wanneer het uiteindelijk beschikbaar is?

'Besmet', maandag 21 december om 21.20 uur op Canvas.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Lichtpuntjes tegen Kanker' (VRT)

Met uitzicht op het Grootste Lichtpunt tegen Kanker in De Schorre in Boom luistert Siska Schoeters naar verhalen van bekende en onbekende mensen die met kanker kampen. We ontdekken hoe lama’s helpen om kanker te bestrijden, dj Vincent Fierens en de leden van de dansende lotgenotengroep Esperanza doorbreken het taboe op kanker in de schaamstreek, en Goedele Wachters en Geert De Vlieger zijn klaar om 1.000 kilometer te fietsen voor Kom op tegen Kanker.

'Lichtpuntjes tegen Kanker', om 21.35 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 06:45
    Dodo
    06:00
    Mr. Magoo
  • 06:00
    Sta op met Radio 2
    01:00
    Nachtlus
  • 06:50
    Bing
    05:00
    Geen uitzending
  • 06:50
    Vegesauriërs
    01:20
    Geen uitzending
  • 02:25
    Geen uitzending
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:00
    Qmusic
    23:05
    A Day to Die
  • 01:40
    Geen uitzending
    00:55
    24
  • 01:20
    Geen uitzending
    15:30
    Baywatch
  • 06:00
    Joe
    01:05
    The Golden Girls
  • 06:00
    Nostalgie: The Warming-up Show & Sta Op! met Véronique De Kock
    02:10
    De Tafel van Gert
  • 06:30
    Grey's Anatomy
  • 06:50
    Family Matters
    01:10
    Bar Rescue
  • 06:20
    The Block Australia
    01:45
    Botched
  • 05:00
    Geen uitzending
    01:05
    Big Sky
  • 04:29
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:49
    Hobbyklus
    00:00
    Oh What A Night
  • 06:30
    De Chalet aan de Semois
    01:20
    Winterse Kost
  • 06:00
    Miss Fisher's Murder Mysteries
  • 06:00
    First Dates Australia
    02:10
    Grey's Anatomy
  • 06:50
    NOS Journaal
    01:15
    Pauw & De Wit
  • 06:45
    Kook mee met MAX
    01:05
    Nieuwsuur
  • 06:50
    Olivia
    01:45
    Eva