De laatste aflevering van 'Besmet': Babel

zondag 20 december 2020

Bij elke wereldwijde ziekte-uitbraak zorgt de wetenschap vroeg of laat voor een adequaat antwoord. Dat zal bij corona niet anders zijn. Maar de weg ernaartoe is bezaaid met vele hindernissen, die altijd dezelfde oorzaak blijken te hebben: de menselijke natuur.

'Ik probeer te begrijpen wat hen tegenhoudt om zich te laten verzorgen wanneer ze zich ziek voelen', aldus Temmy Sunyoto, epidemioloog ITG.


Het Instituut voor Tropische Geneeskunde realiseerde zich met zijn lange en rijke expertise al vroeg dat een medische remedie niet werkt als ze niet aangepast is aan het menselijk gedrag. De menselijke gewoontes en gebruiken zijn even belangrijk als het juiste medicijn of de correcte epidemiologische aanpak. Ook dat merken we vandaag in eigen land.

In deze laatste aflevering trekt 'Besmet' met Koen Peeters, medisch antropoloog aan het ITG, en zijn team naar Vietnam om na te gaan hoe het land erin geslaagd is om malaria  zo goed als volledig uit te roeien.

'Om mensen echt te begrijpen, moet je met hen werken, van hen willen leren en met hen leven. Dat is wat ik doe', zegt Thuan Thi Nguyen, antropologe NIMPE, ITG-doctoranda.

In de sesamlandbouwgebieden rond de stad Gondar in Ethiopië onderzoeken de ITG-wetenschappers dan weer waarom de haast vergeten en goed behandelbare ziekte Leishmaniasis er zo welig tiert bij de seizoenarbeiders.

'Bij ons onderzoek moet je van onzekerheid houden. Niks van wat je ziet of hoort is zeker', aldus Koen Peeters, medisch antropoloog ITG, over zijn discipline.

Tenslotte gaan we in eigen land na waarom wij zoveel moeite hebben om de inmiddels beruchte coronacurves omlaag te krijgen, ondanks de duidelijke regels daarover. Waarom werkt de contact tracing niet optimaal? En zullen we wel massaal het vaccin nemen wanneer het uiteindelijk beschikbaar is?

'Besmet', maandag 21 december om 21.20 uur op Canvas.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Kamp Fly' (VRT 1)

Acht schoolverlaters belanden op het eiland Corsica voor het avontuur van hun leven. Tom Waes verrast hen met een kamp geleid door drie ex-Special Forces-operatoren. Vanuit hun opleiding bij de Special Forces hopen Fly, Ralph en Bush de acht jongens en meisjes te inspireren. Maar dan moeten ze eerst wel de weg vinden naar het kampterrein. En nog belangrijker: ziet iedereen van de groep het eigenlijk wel zitten om mee te doen aan dit kamp?

'Kamp Fly', om 20.05 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 19:25
    Sportweekend
    20:00
    Het weer
  • 19:05
    Dalgliesh
    19:55
    Het weer
  • 19:40
    Prank Squad
    19:50
    Shaun het schaap
  • 19:45
    Het Weer
    19:55
    De Verraders: De Ronde Tafel - voorbeschouwing
  • 18:55
    Steenrijk, Straatarm
    19:55
    Honest Thief
  • 19:40
    The Big Bang Theory
    20:35
    Don't Breathe 2
  • 19:40
    Police Interceptors
    22:30
    The Untouchables
  • 19:05
    The Christmas Quest
    20:35
    The Christmas Promise
  • 19:25
    Drie mannen onder een dak
    20:30
    SUPER 50
  • 18:45
    De Slimste Mens Ter Wereld
    20:00
    Over De Oceaan
  • 19:30
    Criminal Minds
    20:25
    NCIS: Sydney
  • 19:35
    The Neighborhood
    20:35
    It: Chapter Two
  • 19:45
    Komen Eten
    20:35
    Blind Gekocht NL
  • 19:30
    24 Hours in Police Custody
    20:30
    My Name Is Reeva
  • 19:41
    Z- Work different
    19:52
    Z-Defensie
  • 19:32
    Kan ik het ook?
    20:00
    Sunset Boulevard
  • 19:20
    De Chalet, Hollandse Maatjes
    20:10
    Vanavond bij ons
  • 19:05
    The Good Ship Murder
    20:00
    A Taste For Murder
  • 19:00
    Chucky
    20:00
    American Dad
  • 19:00
    NOS Studio Sport Voetbal
    19:59
    Vooruitblik Nationale lichtjesavond
  • 19:25
    Vroege Vogels
    20:15
    Dwars door de Pyreneeën
  • 19:45
    3 Op Reis
    20:25
    Draadstaal