'De Helden van Arnout' in de voetsporen van Nicolaes Cleynaerts

zondag 10 september 2017

In de derde aflevering van 'De Helden van Arnout' trekken Arnout Hauben en cameraman Jasper Stoefs door het desolate, onherbergzame Rifgebergte van Marokko. Met als leidraad het dagboek van Nicolaes Cleynaerts, de zoon van een leerlooier uit Diest, proberen ze uiteindelijk de stad Fez te bereiken.

In 1540 ondernam Nicolaes de gevaarlijke tocht naar Fez, op dat moment het kloppende hart van de islamitische cultuur.


Arnout Hauben: 'Nicolaes wilde als theoloog het Arabische alfabet ontcijferen: in die tijd een verboden taal. Op die manier wilde hij christenen en moslims dichter bij elkaar brengen. Het maakt van hem een van de oudste helden, met misschien wel het meest actuele thema van de hele reeks.'

Stenen naar camera
Arnout en Jasper reizen Nicolaes achterna door het indrukwekkende Rifgebergte, maar achter de deuren van de islamitische cultuur kijken, is niet altijd gemakkelijk.

Arnout: 'Bij het binnenstappen van het eerste dorp werden we bedreigd door een oude vrouw die een steen op de camera wilde gooien. Ze vertrouwde die rare snuiters niet. Gelukkig werden we gered door een vriendelijke, jonge kapper.'

Leuvens standbeeld
Nicolaes was een echte talenknobbel die aan de Leuvense universiteit lesgaf. 500 jaar later waakt hij nog steeds over Leuven. Hij is vereeuwigd als een van de vele standbeeldjes op het stadhuis van Leuven. Arnout vraagt zich af of mensen hem vandaag nog kennen.

Arnout: 'Bij de opening van het academiejaar in Leuven trok ik mijn stoute schoenen aan en vroeg aan de professoren of zij Nicolaes kenden. Deze onverwachte vraag leverde veel verwonderde en bedenkelijke gezichten op.'

Stem dagboekfragmenten: Johan Leysen

'De Helden van Arnout', maandag 11 september om 20.40 uur op Eén.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo VRT 1 logo

Emma en Gerard komen elkaar na meer dan vijftig jaar weer tegen. Ooit waren ze geliefden, maar het leven liep anders. Zij trouwde met zijn beste vriend. Vijftig jaar later vinden ze elkaar terug en worden opnieuw verliefd. Kan je aanknopen met wat je vijftig jaar eerder achterliet?

'Achter de Wolken', film uit 2016 met oa. Chris Lomme en Jo De Meyere, om 20.45 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 02:10
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 23:55
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 21:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 02:50
    Geen uitzending
    01:30
    Gooische Vrouwen
  • 02:40
    Geen uitzending
    00:50
    Border Security: Australia's Front Line
  • 02:00
    Geen uitzending
    00:55
    The Big Bang Theory
  • 01:45
    Geen uitzending
    00:10
    Xena: Warrior Princess
  • 00:55
    Geen uitzending
    15:30
    Baywatch
  • 01:30
    Geen uitzending
    01:05
    The Golden Girls
  • 03:00
    Geen uitzending
    01:55
    De Tafel van Gert
  • 02:50
    Geen uitzending
    01:05
    FBI
  • 02:55
    Geen uitzending
    01:15
    Fear Factor USA.
  • 02:20
    Geen uitzending
    01:30
    Botched
  • 02:55
    Geen uitzending
    01:10
    Big Sky
  • 00:57
    Herhalingslus
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 03:21
    Het appartement
    00:00
    Oh What A Night
  • 03:10
    Guten Appetit
    01:05
    Winterse Kost
  • 02:20
    Signora Volpe
    01:00
    Devil's Peak
  • 03:20
    Scrubs
    01:10
    Below Deck Down Under
  • 03:05
    NOS Journaal
    01:05
    NOS Journaal Laat
  • 01:40
    Nieuwsuur
    01:25
    Ongehoord Nieuws
  • 03:15
    Eva
    01:15
    Je Zal Het Maar Hebben