'De Helden van Arnout' in de voetsporen van Nicolaes Cleynaerts

zondag 10 september 2017

In de derde aflevering van 'De Helden van Arnout' trekken Arnout Hauben en cameraman Jasper Stoefs door het desolate, onherbergzame Rifgebergte van Marokko. Met als leidraad het dagboek van Nicolaes Cleynaerts, de zoon van een leerlooier uit Diest, proberen ze uiteindelijk de stad Fez te bereiken.

In 1540 ondernam Nicolaes de gevaarlijke tocht naar Fez, op dat moment het kloppende hart van de islamitische cultuur.


Arnout Hauben: 'Nicolaes wilde als theoloog het Arabische alfabet ontcijferen: in die tijd een verboden taal. Op die manier wilde hij christenen en moslims dichter bij elkaar brengen. Het maakt van hem een van de oudste helden, met misschien wel het meest actuele thema van de hele reeks.'

Stenen naar camera
Arnout en Jasper reizen Nicolaes achterna door het indrukwekkende Rifgebergte, maar achter de deuren van de islamitische cultuur kijken, is niet altijd gemakkelijk.

Arnout: 'Bij het binnenstappen van het eerste dorp werden we bedreigd door een oude vrouw die een steen op de camera wilde gooien. Ze vertrouwde die rare snuiters niet. Gelukkig werden we gered door een vriendelijke, jonge kapper.'

Leuvens standbeeld
Nicolaes was een echte talenknobbel die aan de Leuvense universiteit lesgaf. 500 jaar later waakt hij nog steeds over Leuven. Hij is vereeuwigd als een van de vele standbeeldjes op het stadhuis van Leuven. Arnout vraagt zich af of mensen hem vandaag nog kennen.

Arnout: 'Bij de opening van het academiejaar in Leuven trok ik mijn stoute schoenen aan en vroeg aan de professoren of zij Nicolaes kenden. Deze onverwachte vraag leverde veel verwonderde en bedenkelijke gezichten op.'

Stem dagboekfragmenten: Johan Leysen

'De Helden van Arnout', maandag 11 september om 20.40 uur op Eén.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Logo Play Fictie

Arbeiderszoon Oliver Quick uit Liverpool is een sociaal onhandige buitenstaander in het gepolijste milieu van de universiteit van Oxford. Wanneer hij op een dag dan toch bevriend geraakt met de knappe aristocraat Felix Catton, nodigt die hem uit bij zijn familie in Saltburn. Wat volgt is een onvergetelijke zomer op het uitgestrekte landgoed van Felix' excentrieke familie.

'Saltburn', film uit 2023 met oa. Barry Keoghan, om 20.35 uur op Play Fictie.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 19:45
    Switch
    06:00
    In bed met Olly
  • 20:00
    Terzake
    06:00
    Radio 2 op VRT Canvas: sta op met Radio 2
  • 20:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 20:05
    Familie
    07:00
    Jokie
  • 19:40
    Blind Getrouwd UK
    01:10
    Geen uitzending
  • 19:50
    The Big Bang Theory
    06:00
    Qmusic
  • 19:40
    Police Interceptors
    07:00
    Willy
  • 18:55
    'Tis the Season to Be Irish
  • 19:55
    'Allo 'Allo!
  • 20:00
    De Tafel van Gert
    06:00
    Radio Nostalgie
  • 19:45
    NCIS: Hawaii
    01:10
    Neighbours: A New Chapter
  • 20:05
    Cops
    05:00
    Geen uitzending
  • 19:45
    Chateau Meiland
    06:55
    The Block Australia
  • 19:30
    Snapped
    06:25
    Cold Case
  • 20:00
    Z-Nieuws
    06:00
    Herhalingslus
  • 19:59
    Publireportage
    05:55
    Sixties To Six
  • 19:30
    De Eregast
    06:55
    Puur Oosters - Japans
  • 20:00
    Father Brown
    01:10
    Smother
  • 19:45
    Station 19
    07:00
    Storage Wars
  • 20:00
    NOS Journaal 20.00 uur
    07:00
    NOS Nederland Kiest: De Uitslagen
  • 19:50
    Per Seconde Wijzer
    06:30
    NOS Nederland Kiest: De Uitslagen
  • 19:25
    First Dates
    06:55
    Pop Papierstad