'De Helden van Arnout' in de voetsporen van Nicolaes Cleynaerts

zondag 10 september 2017

In de derde aflevering van 'De Helden van Arnout' trekken Arnout Hauben en cameraman Jasper Stoefs door het desolate, onherbergzame Rifgebergte van Marokko. Met als leidraad het dagboek van Nicolaes Cleynaerts, de zoon van een leerlooier uit Diest, proberen ze uiteindelijk de stad Fez te bereiken.

In 1540 ondernam Nicolaes de gevaarlijke tocht naar Fez, op dat moment het kloppende hart van de islamitische cultuur.


Arnout Hauben: 'Nicolaes wilde als theoloog het Arabische alfabet ontcijferen: in die tijd een verboden taal. Op die manier wilde hij christenen en moslims dichter bij elkaar brengen. Het maakt van hem een van de oudste helden, met misschien wel het meest actuele thema van de hele reeks.'

Stenen naar camera
Arnout en Jasper reizen Nicolaes achterna door het indrukwekkende Rifgebergte, maar achter de deuren van de islamitische cultuur kijken, is niet altijd gemakkelijk.

Arnout: 'Bij het binnenstappen van het eerste dorp werden we bedreigd door een oude vrouw die een steen op de camera wilde gooien. Ze vertrouwde die rare snuiters niet. Gelukkig werden we gered door een vriendelijke, jonge kapper.'

Leuvens standbeeld
Nicolaes was een echte talenknobbel die aan de Leuvense universiteit lesgaf. 500 jaar later waakt hij nog steeds over Leuven. Hij is vereeuwigd als een van de vele standbeeldjes op het stadhuis van Leuven. Arnout vraagt zich af of mensen hem vandaag nog kennen.

Arnout: 'Bij de opening van het academiejaar in Leuven trok ik mijn stoute schoenen aan en vroeg aan de professoren of zij Nicolaes kenden. Deze onverwachte vraag leverde veel verwonderde en bedenkelijke gezichten op.'

Stem dagboekfragmenten: Johan Leysen

'De Helden van Arnout', maandag 11 september om 20.40 uur op Eén.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Lili en Marleen' (VTM)

Terwijl moeder Lisa herstelt van een maagzweer, proberen Jef en Ida vergeefs sfeer te brengen in het café. De klanten blijven weg uit 'De Lichttoren' en Rik stelt voor te verkopen. Dan duikt onverwacht Kostas Papadopoulos op.

'Lili en Marleen', om 20.00 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 03:50
    Sporza: FIFA WK Voetbal 2026
    02:00
    VRT NWS laat
  • 06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
    09:00
    Zomerbeelden
  • 06:00
    Tik Tak
    05:15
    Geen uitzending
  • 06:00
    Kabouter Plop
    01:10
    Geen uitzending
  • 00:50
    Geen uitzending
    10:25
    Rich Kids Go Skint
  • 06:00
    Qmusic
    09:00
    The Goldbergs
  • 02:10
    Geen uitzending
    01:35
    Ozark Law
  • 00:55
    Geen uitzending
    15:25
    Matlock
  • 06:00
    Joe
    01:10
    Geen uitzending
  • 06:00
    Nostalgie: Sta Op! met Véronique De Kock
    04:50
    Geen uitzending
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:00
    This Is Us
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:10
    Two and a Half Men
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:40
    The Real Housewives of Amsterdam
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:35
    CSI: Crime Scene Investigation
  • 04:07
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 04:59
    De ambachter
    05:55
    Sixties To Six
  • 05:30
    Hidden Gems
    02:20
    Open Vuur
  • 06:00
    Death in Paradise
    02:00
    Agatha Christie's Marple
  • 06:00
    Blowing LA
    02:20
    Grey's Anatomy
  • 05:50
    Nederland in Beweging
    02:10
    NOS WK Avond
  • 01:50
    Nieuwsuur
    02:45
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 06:00
    Olly, het kleine witte busje
    02:15
    De Grannies van Amsterdam