'Climate Change - met Ade Adepitan': Scandinavië

Ade begint aan de laatste etappe van zijn reis in het Noordpoolgebied: in Svalbard of Spitsbergen, halverwege tussen de top van het Europese vasteland en de Noordpool.
Het Noordpoolgebied is de snelst opwarmende plek op aarde, en de wintertemperaturen op Svalbard zijn in nauwelijks 50 jaar met een verbazingwekkende 6 graden Celsius gestegen.
Vervolgens reist Ade naar Kopenhagen, de hoofdstad van Denemarken. Deze stad heeft beloofd om tegen 2025 koolstofneutraal te zijn en de wereld te tonen hoe we als rijke westerlingen op een klimaatvriendelijke manier kunnen leven. Hoe gaan ze dat doen? Skiën in een elektriciteitscentrale, insecten eten en fietsen in de stad: stilaan krijgt Ade een van de manier waarop de stad zo groen kan zijn. Maar hij realiseert zich ook dat Kopenhagens idee van koolstofneutraliteit lang niet genoeg zal zijn om al onze klimaatproblemen te verhelpen
Dat is genoeg om de jongere generatie doodsbang te maken voor de toekomst. In Stockholm ontmoet Ade de jonge klimaatactiviste Greta Thunberg en ontdekt hij hoe jongeren vastbesloten zijn om de dingen te veranderen. Want er zijn echt wel veel mogelijkheden om de planeet te redden. Ade vergezelt wetenschappers in een veenmoeras en ontdekt hoe waardevol deze modderachtige substantie is in onze strijd tegen klimaatverandering. Hoewel veen slechts een fractie van het aardoppervlak beslaat, slaan veenmoerassen meer koolstof op dan alle bossen ter wereld samen. Het probleem is dat zodra je deze venen drooglegt - om het veen te gebruiken als brandstof (turf) of meststof - je die koolstof weer vrijgeeft. Dat kan schadelijker zijn voor het klimaat dan het verbranden van het Amazonewoud. Gedraineerde veengebieden zijn momenteel verantwoordelijk voor 25% van de Zweedse uitstoot - evenveel als alle binnenlandse auto's van het land.
Ade's laatste stop is een woonhuis in de buitenwijken van Göteborg. Maar dit is een huis als geen ander. Het is geïnstalleerd met een waterstofbrandstofsysteem, wat betekent dat het de onvoorspelbaarheid van hernieuwbare energie elimineert. Huizen als dit kunnen een grote rol spelen in een koolstofvrije toekomst.
'Climate Change. Ade on the Frontline', vrijdag 27 augustus om 20.30 uur op Canvas en VRT NU.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Muziekformat 'Play that Song' trekt deze zomer opnieuw door Vlaanderen
- Kijkcijfers: dinsdag 5 mei 2026
- Noraly Beyer onthult maandag winnaar Libris Literatuur Prijs
- Nieuw seizoen '22 Kids and Counting' op TLC
- Kijkcijfers: maandag 4 mei 2026
- Isabelle Beernaert zet de puntjes op de i in 'So You Think You Can Dance'
- Wining & dining met 'slechte urinestraal' en 'ammoniakgeur' in 'Celebrity MasterChef Vlaanderen'
- Viktor keert terug naar zijn favoriete kapsalon waar 30 jaar lang niets veranderde
- Lief gebaar of vergiftigd geschenk? 'Ze Zeggen Dat' fileert bloemen
- NPO Doc 'Verweesd Eigendom' te zien bij MAX
- Luistercijfers: Beste aprilmaand ooit voor radio van DPG Media
- JOE-dj's Coen & Sander gaan de strijd aan met de swipe-verslaving en introduceren 'Mei Smartphonevrij'
- Qmusic-luisteraars geven Finn het allerlaatste ticket voor de liveshows van 'The Voice' in team Maarten & Dorothee
- Beleef mee de Koningin Elisabethwedstrijd Cello 2026
- Qmusic lanceert 'Mattie versus Marieke': de spannendste strijd dwars door Nederland
Multimedia SPOTLIGHT
-
Er zijn nieuwe verleidsters op 'Temptation Island' -
Thomas Smith en Begijn le Bleu blikken terug op auditie 'SYTYCD' -
Bart De Wever ongewoon in 'A-typisch' -
'Heel Mijn Hart': Verliefdheid na verlies? -
Check nu de teaser van 'House of the Dragon' -
Annelies viert haar 25ste cosmetische ingreep met een Plastic is Fantastic-feest -
Deze talenten stoten door naar de liveshows van 'The Voice' -
Ward Lemmelijn toont geheim mentaal wapen -
Heeft Alex Callier een nieuwe zangeres voor Hooverphonic gevonden? -
Camilia Blereau doet Hugo Sigal schrikken in 'Familie' -
Bloeit er iets moois in 'So You Think You Can Dance'? -
Andy Peelman confronteert jonge ondernemer in 'Ze Zeggen Dat' -
Nieuw seizoen 'Alloo bij de Wegpolitie' bij VTM GO+ -
Cross Battles beloven vuurwerk in 'The Voice van Vlaanderen' -
Dit is de afvaller na de vijfde aflevering van 'De Mol' -
Nicky zoekt noodgedwongen grotere woning in 'Blind Gekocht' -
Repetitie loopt mis in 'So You Think You Can Dance' -
Dit is de releasedatum van 'Heartstopper Forever' -
Kijk vrijdag eerste studioshow van 'So You Think You Can Dance' -
Kijk nu de hilarische trailer van 'STRIKE!' op Streamz -
Aster Nzeyimana over zijn mediatransfer in 'Achter de Schermen' -
Cerina wijst Marthe en Matthias terecht in 'Huis Gemaakt' -
Kijk nu de trailer van het nieuwe seizoen 'Temptation Island' -
'Flashback' duikt in de wilde jaren van JIM -
Dit is de afvaller na aflevering 4 van De Mol -
'De Container Cup' is back baby! -
Fehmy wordt opvallend stil in nieuwe woning -
Kijk binnenkort het nieuwe seizoen van 'Amsterdam Centraal 24/7' -
Het verjaardagsfeest van Kiki loopt volledig uit de hand -
Ex-coaches grijpen de macht in 'The Voice'
Kijktip van de dag

De boulderhype is volop bezig, en op die golf heeft Bram gesurft: hij investeerde twee jaar geleden zwaar in een grote klimzaal in Vilvoorde. Hij hoopte op een toevloed aan klanten, want de site waar Hall9 ligt, moet de nieuwe hotspot worden van Vilvoorde. De klanten blijven echter weg, maar de gigantische leningen (in totaal een miljoen euro!) blijven wel lopen. Daar komt bij dat Bram iedereen aan het klimmen wil brengen, dus ook jongeren en gezinnen met minder kansen. Maar aan die doelgroepen kan je niet veel geld vragen.
'Andermans Zaken', om 20.45 uur op VRT 1.



































