Canvas brengt nieuwe reeks reportages in 'Striptease'

Dit voorjaar brengt Canvas opnieuw een bloemlezing van de beste reportages uit het legendarische RTBF-magazine 'Striptease'. Zestien afleveringen van één of meerdere minidocumentaires vormen een dwarsdoorsnede uit 17 jaar spraakmakende reportages over de meest uiteenlopende onderwerpen: tranches de vie uit Wallonië, Brussel én Vlaanderen, op een vernieuwende en gedurfde manier in beeld gebracht door mensen met ondertussen klinkende namen als Benoit Mariage, Manu Bonmariage, Yves Hinant, Peter Boeckx en Lucas Vander Taelen.
Onze gids door de wonderlijke wereld van 'Striptease' is Dimitri Verhulst: schrijver en ervaringsdeskundige van la Flandre profonde die diep in het landelijke Wallonië een vast stek heeft gevonden en dus perfect geplaatst is om ons deze spiegel van onszelf voor te houden.
Aflevering 1 op donderdag 12 januari
Bewakingsfirma (Peter Boeckx, 1995)
In deze eerste reportage maken we kennis met een dynamische Vlaamse onderneming die zich onvoorwaardelijk engageert en gerund wordt door een gedreven CEO. En dat in de bewakingssector. Wie jong, sportief en politiek correct is, kan er meteen aan de slag. Maar wie zich niet gedraagt, vliegt eruit.
Madame est servie (André François) (1991)
Zij is de eigenares van het hotel, hij de enige bediende. Aangezien zij bijna de enige gaste is, staat hij bijna helemaal tot haar beschikking. Tussendoor en met een goed humeur vertelt hij dat zij soms een beetje moppert. Zij speelt haar rol, die van eigenares, uitstekend. Hij zweert dat hij zal vertrekken, maar het is sterker dan hijzelf : hij blijft toch. Het lijkt bijna een liefdesverhaal.
Over 'Striptease'
'Striptease' werd in 1985 opgestart door Jean Libon en Marco Lamensch. Ze wilden af van het klassieke documentaire format met zijn belerende commentaar en talking heads. Wat zij voor oog hadden, waren korte reportages die volop gebruik maakten van de kracht van de beeldtaal, zonder commentaar, duiding of inleiding. De beelden moesten voor zichzelf spreken. Elke aflevering van 'Striptease' bevatte vier reportages van 12 à 15 minuten. Dat hield de aandacht van de kijkers op scherp en wekte nieuwsgierigheid naar het vervolg van het programma.
Ook wat de onderwerpen betreft, werden duidelijke keuzes gemaakt. 'Striptease' ging het niet zoeken in het verre buitenland, maar in de buurt, bij mensen en toestanden die we kennen, die we herkennen. Alledaagse dingen als relaties, familieverbanden, werk en werkloosheid, mensen met dromen en ambities. In de stad, op het platteland, in Wallonië en Brussel, maar opmerkelijk vaak ook in Vlaanderen. Daarvoor deden Libon en Lamentsch onder meer een beroep op een aantal jonge Vlaamse reporters, zoals Peter Boeckx, Luckas Vander Taelen en Karl Martens. Manu Riche was de perfect tweetalige Brusselaar en bij de Franstalige reporters waren mensen als Manu Bonmariage, Yves Hinant en André François.
'Striptease' werd een geweldig succes en groeide uit tot een echt cultprogramma. Het werd door La Une uitgezonden na 'Het Journaal' en haalde vaak hogere kijkcijfers dan het nieuws. Het programma liep tot 2002 bij RTBF en wordt door dezelfde producers ook nu nog gemaakt voor France 3. 'Striptease' was in de jaren ’80 en ’90 wat 'Man Bijt Hond' nu is, maar de toon was radicaler en rauwer.
'Striptease', vanaf donderdag 12 januari om 22.20 uur op Canvas.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Excuses van premier Bart De Wever aan Erik Van Looy in 'JAMES & co'
- BNNVARA brengt documentaire over België’s grootste hiphopartiest Zwangere Guy
- Nieuw seizoen van 'Fixer To Fabulous' op HGTV
- Nieuw seizoen van 'Blowing Up History' op Discovery
- Nieuwe TLC-show '6000-lb Diaries' volgt mensen van meer dan 270 kg: kan Dr. Now het verschil maken?
- 'Focus' onderzoekt lithiumvervuiling van de Rijn: een vloek of een zegen?
- Dit zie je dinsdag in 'Geheimen van het Museum'
- Seizoen 15 van 'Death in Paradise' te zien op BBC First
- Over deze onderwerpen heeft 'Radar' het maandag
- Maandag in 'Close Up': Zet 'm op, Isabella!
- Roxy Dekker, Sef en Bente grootste kanshebbers '3FM Awards'
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' live uit vanuit café Donkerbroek in Ooststellingwerf
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Radio Veronica lanceert (S)Top 520 met War Child
- Sky Radio Valentijn Top 50 te horen tijdens Valentijnsdag
Multimedia SPOTLIGHT
-
Kijk naar het leven van Tanja Dexters op Streamz -
Ruzie bij de Badi’s in 'Konvooi' -
Vanaf dan zie je 'Rooster' op HBO Max -
Verrassing van formaat in 'Stukken Van Mensen' -
Nieuw seizoen van 'Komen Eten' op Play! -
Planckendael ontwaakt in 'Het Echte Leven in de ZOO' -
Hilarisch! Familie Gooris waagt zich aan de doedelzak. -
De coaches trappen 'The Voice' zélf zingend op gang -
Kijk het tweede seizoen van 'Cross' bij Prime Video -
Siska Schoeters overmand door emoties in 'Een Echte Job' -
Tinneke trekt ten strijde in 'Bestemming X' -
Konvooi-families op proef gesteld met 'schimmelteenwijn' van Bockie -
'Paul McCartney: Man on the Run' binnenkort te zien op Prime Video -
Kijk de trailer van Guy Ritchie's 'Young Sherlock' -
Netflix toont eerste beelden van tweede deel van 'Bridgerton' seizoen 4 -
De tijd dringt voor Lisa in 'Help, Mijn Man is Klusser' -
Stijn uit Oosterzele verdubbelde zijn jaarloon -
Zon, luxe en totale chaos in 'All In' op Streamz -
'Potverdikke, wie smijten ze hier binnen?' -
'Becoming Meewis' vanaf 1 februari nieuw op njam! -
Eerste bommetje in 'Konvooi' -
Dit is de jury van 'So You Think You Can Dance' -
Het nieuwe seizoen van 'The Voice van Vlaanderen' komt eraan! -
'Help, Mijn Man Is Klusser' nieuw op VTM 2 -
Maakt Kurt Rogiers de overstap naar Play? -
De Jordy kaapt wekelijks de Q-Foute Radio -
Kijk naar het leven van Tanja Dexters op Streamz -
Kijk nu de trailer van 'The Wrecking Crew' -
Komt 'grapje' van 'Bestemming X'-kandidaat hem duur te staan? -
Koen Wauters en Wesley Sonck presenteren 'De Box'
Kijktip van de dag

Advocate Kate McQuean krijgt doodsbedreigingen. Ze stapt naar de politie waar ze kan rekenen op de steun van detective Max Kirkpatrick. Hij besluit haar in veiligheid te brengen in een afgelegen motel, maar ook daar weten haar belagers haar te vinden. Zelfs de hulp van zijn collega-agenten en de FBI mag niet baten. Max vertrouwt niemand meer en neemt zelf de touwtjes in handen om Kate te redden.
'Fair Game', film uit 1995 met oa. Cindy Crawford, om 20.35 uur op VTM 4.





































