'Belga Sport': Sean Kelly. De laatste Flandrien.

Eind jaren zeventig, toen het wielrennen gedomineerd werd door Italianen, Belgen en Fransen, trok een jonge Ierse boerenzoon naar het vasteland om er zijn geluk te beproeven als profrenner.
Sean Kelly vond onderdak bij de Belgische Flandria ploeg van Briek Schotte, waar hij moest knechten voor Freddy Maertens en Michel Pollentier. De stille ingetogen jongeman met het rode haar leerde al snel hoe zwaar het leven van een wielerprof kon zijn, maar klagen deed hij nooit. Kelly deed zelden zijn mond open aan de ontbijttafel of tijdens de tactische bespreking. Sean sprak liever met de pedalen. Onder de vleugels van oer-Flandrien Briek Schotte ontbolsterde het jonge Ierse wielertalent. Daarna volgde Kelly Michel Pollentier naar Splendor. En hoewel hij daarna nooit meer voor een Belgische ploeg zou rijden, toch bleven Belgen de rode draad vormen doorheen de rest van zijn carrière.
Hij vond een warm nest in Vilvoorde bij de familie Nys. Herman en Elise namen de wat stuurse Ier in huis en zagen hem uitgroeien tot één van de beste klassieke renners aller tijden. Zijn eerste klassieke zege behaalde hij in 1983. Kelly won een beklijvende Ronde van Lombardije, dankzij een 'vriendendienst' van Claude Criquelion. Een jaar later was hij de laatste renner die Parijs - Roubaix én Luik - Bastenaken - Luik in hetzelfde jaar kon winnen.
Toen hij in 1977 de deur van de familieboerderij in Curraghduff achter zich dicht trok, droomde hij van een bescheiden wielercarrière. Wanneer hij 15 jaar later, in 1992, zijn fiets aan de haak hing stonden er naast ontelbare ereplaatsen, een zege in de Vuelta, zeven overwinningen in Parijs – Nice én negen klassieke monumenten op zijn palmares. Toch gaapte er een gat in zijn erelijst. Kelly strandde drie keer op de tweede plaats in de Ronde van Vlaanderen (1984, 1986, en 1987).
'Belga Sport' ging op zoek naar de ziel van de laatste Flandrien en waarom het hem toch niet lukte om 'Vlaanderens mooiste' te winnen. Want drie maal was hij de beste man in koers en toch glipte de zege in de Ronde van zijn tweede vaderland hem door de vingers. Een wonde die vandaag nog steeds niet geheeld is.
Getuigen: Sean Kelly, Michel Pollentier, Adrie Van der Poel, Pat McQuaid, Eddy Planckaert, Eric Vanderaerden, Gustave Nys (vriend).
Reporter: Dirk Van Nijverseel / Regie: Kristof Van Den Bergh
'Belga Sport', maandag 23 september om 21.20 uur op Canvas.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Dan keert 'Sturm der Liebe' terug op VTM GOLD
- Axelle Red ontvangt Lifetime Achievement Award en treedt op tijdens de MIA's
- Ziggo en Ajax verbinden fans en clubiconen in nieuwe uitvoering van 'Dit is mijn club'
- Dit weekend écht de laatste kans: stem nu voor jouw favoriet bij de Kastaars!
- VRT moet boven op 16 miljoen euro nóg eens extra besparen: 'Woordbreuk van de Vlaamse Regering'
- Dit zie je zondag in 'Tussen Kunst en Kitsch Extra'
- '3 Op Reis' trekt verder door Zweden
- Buitenlandminister David van Weel bij Rick Nieman in 'WNL Op Zondag'
- Dit zie je deze week in 'Florentina' - PREVIEW
- Dit zie je deze week in 'Thuis' - PREVIEW
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag live vanuit Leeuwarden
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Q-dj’s Maarten & Dorothee verdubbelen het netto jaarloon van een Q-luisteraar in slechts 60 seconden
- Joris van den Berg wint Theo Koomen Award 2025
- 'De Lach van JOE' is terug!
Multimedia SPOTLIGHT
-
Verdubbel je jaarloon in 60 seconden! -
Zijn Q-gezichten Gerben Tuerlinckx en Clémentine Caron 'Twins?!' -
Disney+ onthult teaser voor tweede seizoen van 'Paradise' -
Derde seizoen van 'Euphoria' binnenkort op HBO Max -
Eric Goens laat professionele huurmoordenaar aan het woord -
Exclusieve kijk achter de schermen van BK-winst Thibau Nys -
'De Tafel van Gert' is terug vanaf 19 januari -
Aster Nzeyimana bekent: 'Bestemming X' blijft in België -
Kijk dit voorjaar naar het laatste seizoen van 'The Boys' op Prime Video -
Kijk het nieuwe seizoen van 'Industry' op HBO Max -
Frustraties steken de kop op in 'Bestemming X' -
Kijk de eerste beelden van 'De Twaalf: De Botoxmoorden' -
Tante Rita keert terug in de midseizoensfinale van 'Familie' -
Dit zie je in 2026 op Netflix
-
Kijk de eerste beelden van de nieuwe fictiereeks 'All in' -
Netflix deelt de officiële trailer van 'Agatha Christie’s Seven Dials' -
Ontdek de eerste beelden van 'Juliet' seizoen 2 -
'Welkom Aan Boord' vliegt weer uit! -
Netflix kondigt zesde seizoen 'Emily in Paris' aan -
Netflix lost trailer van 'The Rip' met Ben Affleck en Matt Damon
-
Ode aan Circus Camillein 'JAMES & Co' -
'De Rechtbank' opent opnieuw de deuren -
Benjamin maakt geen goede beurt in 'Winter Vol Liefde' -
Het verboden woord is terug! -
Maarten & Dorothee verdubbelen jaarloon in 60 seconden -
Ontdek de officiële trailer van 'Megan', seizoen 2 -
Dit is de eerste afvaller van 'Bestemming X' -
Elodie Gabias leert het vakjargon van urologie in 'Een Echte Job' -
Vanaf maandag is 'Florentina' je nieuwe afspraak bij VTM -
Aster in 'Bestemming X': 'Dit zijn mijn twee finalisten'
Kijktip van de dag

De vijftienjarige Lara werd geboren in een mannelijk lichaam, maar wil als meisje door het leven gaan. Haar dagelijkse leven bestaat uit het innemen van hormoonremmers en wachten op vrouwelijke hormoontherapie en de operatie die uiteindelijk haar geslacht zal afstemmen op haar identiteit. Ondertussen streeft ze haar droom na: ballerina worden.
'Girl', film uit 2018 van Lukas Dhont met oa. Victor Polster, om 20.30 uur op Play.




































