'Z-Water': hoe Vlaanderen vandaag een klimaatrobuuste toekomst voorbereidt

maandag 2 september 2024
kanaal z

We beleefden het natste voorjaar ooit. En toch blijft er een structureel tekort aan water in de ondergrond. Het klinkt tegenstrijdig, maar het is de realiteit.

Het dichtbebouwde Vlaanderen is nu eenmaal gevoelig voor klimaatverandering. Net daarom investeren rioolbeheerders, watermaatschappijen, bedrijven en lokale overheden in een beter waterbeheer, duurzame herinrichting van de openbare ruimte, circulair watergebruik en aangepaste infrastructuur. Die inspanningen voor een klimaatrobuuste toekomst brengt Kanaal Z de komende weken voor het voetlicht in een nieuwe reeks 'Z-Water', in samenwerking met het kenniscentrum VLARIO.


We beseffen het vaak niet, maar water is een schaars goed. Voor een optimale waterhuishouding is het nodig dat regenwater volop kan insijpelen in de bodem en lokaal kan worden bijgehouden in buffer- en spaarbekkens. Wendy Francken, directeur van het kenniscentrum VLARIO, zegt: 'net daar knelt het schoentje. In de laatste 50 jaar is in Vlaanderen drie keer zoveel oppervlakte verhard en bebouwd. Daardoor wordt water versneld afgevoerd naar beken, rivieren en de zee. Die trend moeten we omkeren door massaal te ontharden en meer water lokaal te bufferen. Die maatregelen zullen trouwens ook helpen om wateroverlast in de toekomst te vermijden.'

Hoe lokale overheden, rioolbeheerders, watermaatschappijen en bedrijven aan zo’n klimaatrobuuste toekomst werken, vormt de rode draad in de nieuwe en zevende reeks 'Z-Water', die Kanaal Z vanaf september 10 weken lang uitzendt op dinsdagavond.

De reeks toont tal van projecten uit de riool- en afvalwaterzuiveringssector die bijdragen aan duurzamer waterbeheer, zoals de strijd tegen lekverlies, rioolinspecties en -onderhoud en specifieke waterrecuperatietechnieken. Voorts komen de aanleg van waterbuffers en duurzame herinrichtingsprojecten van de openbare ruimte aan bod. 'Z-Water' laat ook experts uit de academische wereld, de publieke en privésector aan het woord over hoe we de impact van klimaatverandering kunnen beperken.

'Z-Water', vanaf 3 september elke dinsdagavond op Kanaal Z. Deze reeks loopt in samenwerking met het overlegplatform en kenniscentrum VLARIO.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play logo

De woning van Joost en Cleo uit Landsmeer is door veroudering flink in verval geraakt, waardoor zij er niet meer prettig wonen met hun twee kindjes. Veel zaken zijn kapot en er zijn te weinig geschikte slaapkamers, waardoor het hele gezin gedwongen is samen op één slaapkamer te slapen. Joost wil graag verhuizen, terwijl Cleo liever de woning sloopt en heropbouwt.

'Kopen of Slopen?', om 21.20 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 20:50
    VRT Zomerhit
    21:50
    Eigen kweek
  • 20:25
    Sporza: WK Hockey Mannen 2026
    23:00
    Tori et Lokita
  • 20:45
    Sporza: EK Atletiek 2026
    22:45
    VRT NWS journaal met VGT
  • 21:35
    Fast X
    00:00
    Magnum Force
  • 20:30
    Borderlands
    22:20
    Gods of Egypt
  • 20:30
    Dolittle
    22:15
    Dirty Grandpa
  • 21:35
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 21:25
    24
    00:35
    Departure
  • 21:20
    Chez Bompa Lawijt
    22:45
    Tegen de Sterren Op
  • 21:20
    Kopen Of Slopen?
    22:40
    De douane in actie
  • 21:10
    NCIS
    22:55
    Criminal Minds
  • 20:35
    Tenet
    23:20
    Spiders 3D
  • 21:35
    De weddingplanners: van chaos naar champagne
    22:35
    Virgin Island
  • 21:20
    The Suitcase Murders
    22:15
    She Made Them Do It
  • 21:25
    CEO van mijn leven
    21:52
    Alle Zaken op een Rijtje
  • 21:31
    Het zelfbouwhuis
    22:00
    Classics 55
  • 21:30
    Becoming Meewis
    22:10
    De Smaaktoerist
  • 21:00
    Luther
    22:05
    The Doctor Blake Mysteries
  • 20:00
    Night at the Museum
    22:05
    A Murder at the End of the World
  • 20:30
    Harrie Jekkers: In mijn liedjes kan ik wonen
    22:00
    KvWeetjes
  • 21:25
    Zinzoekers
    22:00
    Nieuwsuur
  • 20:30
    NOS Sport: EK Atletiek 2026
    23:15
    De matchmaker