'Pano' onderzoekt de asbesterfenis

dinsdag 25 maart 2025
Foto: © VRT NWS 2023

Ieder jaar vernemen in ons land zo'n driehonderd mensen dat ze mesothelioom of longvlieskanker hebben. En dus terminaal ziek zijn. De oorzaak is zo goed als altijd het inademen van asbestvezels.

De asbestindustrie in ons land speelt hierin een cruciale rol. Slachtoffers zijn vaak (ex)-werknemers, maar ook hun familieleden en omwonenden van de fabrieken.


De centrale speler in dit verhaal is bouwbedrijf Eternit, uit Kapelle-op-den-bos. Wordt dit bedrijf na gedurende bijna een eeuw asbesthoudende materialen te hebben geproduceerd voor haar verantwoordelijkheid geplaatst? En zal het mee(r) moeten opdraaien voor de schade die is aangericht? Als het van toekomstig N-VA voorzitter Valerie Van Peel afhangt wel. Ze beschuldigt het bedrijf onomwonden van moord, omdat het decennialang is verder blijven werken met asbest, terwijl de kankerverwekkende eigenschappen perfect gekend waren. Eternit ontkent dat evenwel.

'Pano' gaat op onderzoek in Kapelle-op-den-Bos, en stelt vast dat asbest er nog overvloedig in de omgeving aanwezig is. Op wandelpaden, onder opritten van privéwoningen. Een perceel landbouwgrond, waar aardappelen worden geteeld, is bezaaid met asbestpuin.

'Pano' praat tot slot ook met de slachtoffers: Eric, Wilfried en Martine, en merken hun verslagenheid wanneer ze met hun eigen doodsvonnis worden geconfronteerd.

Reportage: Ilse van Lysebeth en Wim Van den Eynde
Eindredactie: Pascal Seynhaeve en Wim Van Waesberghe

'Pano', woensdag 26 maart om 20.50 uur op VRT 1, VRT MAX en via de VRT NWS-app.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play Crime logo

In de zomer van 1976 zit de NYPD een man achterna die op koppels in geparkeerde auto's schiet. Hij tart de stad met angstaanjagende brieven totdat de politie een tip krijgt over een verdachte die de hond van een buurman heeft doodgeschoten.

'The Mark of a Serial Killer', om 20.30 uur op Play Crime.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 20:20
    Thuis
    13:00
    VRT NWS journaal 13u
  • 20:35
    Sporza: UEFA Europa League
    13:00
    Winterbeelden
  • 20:15
    VRT NWS journaal met VGT
    12:55
    Mega Mindy
  • 20:40
    Winter Vol Liefde
    19:00
    VTM Nieuws
  • 20:00
    Darts
    12:30
    Ambulance
  • 20:35
    The Wolf of Wall Street
    18:35
    Animal Control
  • 20:35
    Gods of Egypt
    10:00
    Geen uitzending
  • 20:35
    Law & Order Toronto: Criminal Intent
    09:05
    Geen uitzending
  • 20:35
    The X-Files
    10:00
    Joe
  • 20:00
    De Tafel van Gert
    13:40
    Komen eten
  • 20:35
    Doc
    12:25
    NCIS
  • 20:35
    UEFA Europa League
    12:30
    See
  • 20:35
    Bake Off Vlaanderen
    12:35
    Body Shockers
  • 20:30
    Mark of a Serial Killer
    11:45
    Amish Affair
  • 20:24
    Trends Doc
    10:00
    Wordt aangekondigd
  • 20:32
    Jong geleerd
    10:00
    Wordt aangekondigd
  • 20:40
    Loïc: Zot van Koken
    12:50
    Bon Appetit
  • 19:55
    The Doctor Blake Mysteries
    12:10
    Darby and Joan
  • 20:35
    The Kardashians
    12:40
    Storage Wars
  • 20:35
    Als IK het zing
    13:00
    NOS Journaal
  • 20:25
    Wakker in Paraguay
    13:00
    NOS Journaal
  • 20:25
    Kamp Waes
    13:00
    Saïd & Anna