Woensdag in 'Sabena': Mayday Mayday Mayday

dinsdag 23 november 2021

Op 8 mei 1972 luidt de kaping van Sabena-vlucht 571 een nieuw tijdperk in de luchtvaart in. Het terrorisme doet zijn intrede. In deze aflevering keren we terug naar de gebeurtenissen in Tel Aviv met co-piloot van dienst Jean-Pierre Herinckx.

'De twee vrouwelijke kapers hadden gezegd dat ze zwanger waren, terwijl ze in werkelijkheid elk 5 kg explosieven om hun middel hadden', zo herinenrt co-piloot Jean-Pierre Herinckx zich nog levendig.


Na afloop stuurt Sabena de veiligheidsmaatregelen in Zaventem drastisch bij. Wat ooit een veilige thuishaven leek, wordt hoe langer hoe meer een versterkte burcht.

Het 'Sabena-gevoel'
In de jaren '80 is de luchthaven uitgegroeid tot een kleine stad. Het grondpersoneel in Zaventem is belangrijker dan ooit. Van bagage-afhandelaar tot veiligheidsagent en receptioniste. Een job bij Sabena staat voor werkzekerheid in tijden van torenhoge werkloosheid. Het grondpersoneel blikt terug op het befaamde Sabena-gevoel en de bedrijfscultuur, waarin gratis vliegtuigtickets een belangrijke rol speelden. Maar er bestond ook een 'profitariaat' en een aantal Sabéniens ging duidelijk over de schreef.

Stillekes Aan Beginnen En Niet Afjagen
In 1985 wordt de luchthaven van Zaventem uitgebreid en krijgt Sabena af te rekenen met de opkomst van budgetmaatschappijen. Haar thuismarkt wordt langzaam maar zeker ingepalmd. En de verliezen stapelen zich jaar na jaar op. Minister van Verkeer Herman Decroo laat de overheidssteun voortaan afhangen van een verregaande sanering van de maatschappij. 'Sommige afdelingen waren inderdaad overbemand. Een veelgebruikte zinspeling op de afkorting van Sabena was: stillekes aan beginnen en niet afhaasten', stelt station-manager Carl Bogaert. In zijn functie kwam hij geregeld met andere maatschappijen in contact en hij ziet bijvoorbeeld veel verschil tussen de bedrijfscultuur bij Sabena en die bij KLM.

De besparingsplannen eind jaren ’80 leiden tot hevig vakbondsprotest en massale betogingen. De passagier is de dupe en begint Sabena te wantrouwen. De weg naar beneden lijkt definitief ingezet terwijl iedereen elkaar met de vinger wijst.

'Sabena', woensdag 24 november om 21.20 uur op Canvas en VRT NU.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Eenmaal Andermaal' (VTM)

Op de grote rommelmarkt van het Zand in Brugge vormt Jacques een team met actrice Liesa Naert, in haar geboortestad. Axel krijgt acteur Manou Kersting aan zijn zijde voor een speurtocht met een Nederlandse tongval en een Antwerps accent.

'Eenmaal andermaal', om 20.35 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 08:35
    De Hoppers
    06:00
    Mr. Magoo
  • 06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
    09:00
    Lentebeelden
  • 08:35
    Mr. Magoo
    05:00
    Geen uitzending
  • 08:35
    Move On
    01:20
    Geen uitzending
  • 08:00
    Geen uitzending
    07:20
    Urk!
  • 06:00
    Qmusic
    01:30
    Geen uitzending
  • 07:00
    Willy
    01:15
    Geen uitzending
  • 01:05
    Geen uitzending
    15:30
    Baywatch
  • 06:00
    Joe
    09:30
    Geen uitzending
  • 06:00
    Nostalgie: Sta Op! met Véronique De Kock
    02:15
    De Tafel van Tine
  • 08:15
    Fuller House
    02:05
    Fire Country
  • 08:40
    3rd Rock From the Sun
    02:45
    Bar Rescue
  • 08:25
    De wereld op je bord
    02:20
    Geen uitzending
  • 08:25
    Fear Thy Neighbour
    02:15
    Geen uitzending
  • 00:18
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 08:36
    Tooldokter
    00:00
    Oh What A Night
  • 08:35
    Meat Timon
    02:10
    Taste of Australia met Hayden Quinn
  • 07:55
    All Creatures Great and Small
    03:05
    Father Brown
  • 08:10
    The Kardashians
    02:15
    Cougar Town
  • 08:40
    Goedemorgen Nederland
    02:05
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 08:40
    MAX Geheugentrainer
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 08:40
    DORA
    02:15
    NPO Doc: Alles moet beter