Dinsdag bij 'Vranckx en de Nomaden': DJ's zonder papieren

vrijdag 22 mei 2020

In 2015 raakte Nomade Johannes Decat hopeloos verdwaald in de historische volkswijk Sayeda Zeinab in Caïro. Op een zanderig plein stuitte hij op een groepje vrienden. Uit hun aftandse luidsprekers schalde oorverdovende muziek. 'Mahragaan,' riepen ze over het lawaai heen.

'Mahragaan' is dé klank van de populaire Egyptische wijken. Het is een mix van traditionele muziek voor huwelijksfeesten met elektronische dansmuziek, en floreerde in de nadagen van de Egyptische revolutie. De teksten gaan over het leven in de wijken, over vriendschap, liefde en opgroeien.


Vier jaar later besluit Johannes samen met vriend en documentairemaker Ruben Depauw en een Egyptische filmcrew terug te gaan naar dat pleintje in Sayeda Zeineb. Wat is er gebeurd met de DJ-dromen van de vrienden? Wat blijft er nog over van de euforie van Tahrir?

Het wordt een harde confrontatie. De sfeer is grimmig. Generaal el-Sisi heeft het land in een houdgreep. De angst voor de geheime dienst is overal voelbaar. Om als DJ te werken in Caïro is een vergunning nodig, en die hebben de vier vrienden niet. Daarbij boksen ze op tegen de jeugdwerkloosheidgraad van wel dertig procent in hun land. Toch blijven ze voluit gaan voor hun muziekdromen. Overal waar ze komen leven de wijken op. De vrienden toveren donkere steegjes om tot bruisende feestjes. Muziek draaiend, zingend, dansend houden ze elk op hun eigen manier het hoofd boven water. En wie weet komt ooit ook die andere grote droom uit: genoeg geld bijeen sparen om te kunnen trouwen.

DJ’s zonder papieren is een portret van vier Egyptische vrienden: evenementenplanner Body, DJ Afriet, DJ Taksi en de jonge danser Shadi. Samen toeren ze met hun feestkaravaan langs de volksbuurten van Caïro, om dan in de vroege ochtend steeds weer terug te keren naar hun eigen wijk: Sayeda Zeineb, een plek die ook voor de filmcrew al snel als een thuis aanvoelt.

Een reportage van Johannes Decat en Ruben Depauw © 2020

'Vranckx en de Nomaden', zaterdag 23 mei om 20.10 uur op Canvas.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Celebrity MasterChef Vlaanderen' - Ruben Van Gucht (Play)

Opnieuw staat er een MasterClass op het menu. Dit keer krijgen de chefs een spoedcursus Libanese keuken van Ghina Bazzi. Spoed, chaos en tijdsgebrek zijn deel van het geheel. Door zijn blessure greep Ruben Van Gucht naast de immuniteitspin en bovendien leverde de snijwonde hem zes draadjes op. Niet bepaald ideaal om te koken in het heetst van de strijd en de jury heeft geen medelijden.

'Celebrity MasterChef Vlaanderen', om 21.15 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:55
    Thuis
    14:20
    Clips
  • 13:00
    Lentebeelden
    16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
  • 14:05
    Bumba
    14:10
    Timbalo
  • 13:40
    Familie
    14:10
    Wittekerke
  • 13:15
    MasterChef Australië - Back to Win
    14:10
    Urk!
  • 11:50
    Geen uitzending
    14:25
    Bel-Air
  • 13:00
    Geen uitzending
    14:40
    Police Interceptors
  • 08:40
    Geen uitzending
    16:05
    Baywatch
  • 10:00
    Joe
    15:00
    Geen uitzending
  • 14:05
    Komen Eten
    14:50
    Junior Bake Off Vlaanderen
  • 13:30
    Alaska Daily
    14:25
    FBI: International
  • 13:50
    The First 48
    14:40
    Seal Team
  • 13:25
    Botched
    14:10
    Puur Oosters
  • 14:05
    Snapped
    14:55
    Killer Couples
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 14:00
    PUUR Schlager
    14:55
    Dit Zijn De Classics van MENTpop-radio
  • 14:05
    Het Weekmenu
    14:40
    De Sterrenkaart
  • 14:05
    Whitstable Pearl
    15:00
    Murdoch Mysteries
  • 14:05
    NCIS
    15:05
    Law & Order: Special Victims Unit
  • 14:00
    NOS Journaal
    16:05
    Pauw & De Wit
  • 13:20
    De Joodse wereld: Freud, de buitenstaander
    14:20
    Opsporing Verzocht
  • 14:05
    Bob de Bouwer
    14:15
    Agent Binky