Speelplein Gaza: zondag in 'Panorama'

zaterdag 15 mei 2010

Ibrahim (11), Omsyatte (12) en broer en zus Mamoud (12) en Amal (9) zijn kinderen van Gaza. Toen Israël dik anderhalf jaar geleden de Gazastrook binnenviel, zagen zij wat oorlog betekent: ze verloren hun huis, hun broer of zus, en misschien zelfs hun dromen. 'Panorama' vroeg zich af hoe het is op speelplein Gaza en wat de oorlog met die kinderen doet.

In december 2008 startte het Israëlische leger een campagne in de Gazastrook om te verhinderen dat Hamas nog raketten zou kunnen afvuren op Israël. Succesvol vonden ze zelf. De gevechten maakten 1300 Palestijnse doden, onder wie 300 kinderen. En ze lieten de Gazastrook achter in puin. 'Waarom vallen ze Gaza aan? Hebben we hen iets misdaan? Hebben we ze pijn gedaan? Hebben we hen gedood?', vraagt Ibrahim, de zoon van een visser.


Tussen het puin van Gaza spelen de kinderen. Ze spelen ‘Boten’, waarbij de Palestijnse vissers – hun vaders – onder vuur worden genomen door Israëlische sloepen. Het is gewoon de plaatselijke variant van 'cowboy en indiaan'.

'Ik speel graag Joden tegen Arabieren, dat is gewoon leuk. Ik met mijn neefjes', zegt Ibrahim. De oorlog en het conflict met Israël heeft veel kapot gemaakt. Er raakt ook niets Gaza binnen om de inwoners toe te laten hun land en hun leven herop te bouwen. De kinderen zoeken hun weg en worden heen en weer geslingerd tussen wrok en hoop.

'Mamoud. Hij zal mij beschermen. Hij zal de joden doden die mijn vader hebben vermoord en op ons schoten. Dat zou goed zijn' , meent Amal, het zusje van Mahmoud. 'Ik ben heel triest en het doet steeds meer pijn. Ik haat iedereen. Vroeger hield ik van iedereen', zegt Mahmoud, de grote broer van Amal.

'Mijn droom is dat de zee terug open is en de grenzen ook. En dat wij naar het buitenland kunnen om eten te halen. En dat zij hierheen komen en wij naar hun land. Zodat er geen verschil meer is tussen ons’, zo hoopt Ibrahim.

(Children of Gaza – Channel 4, 2010)

'Panorama', zondag 16 mei om 20.10 uur op Canvas.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Máxima' - seizoen 2 (Videoland)

In de aanloop naar haar huwelijk merkt Máxima dat het leven aan het hof zwaarder weegt dan ze had voorzien. Haar verlangen naar zelfstandigheid botst met de strenge koninklijke regels. Terwijl de gebeurtenissen van 11 september de wereld op zijn kop zetten, groeit haar band met de schoonfamilie. Op de dag van de indrukwekkende bruiloft voelt ze echter het gemis van haar eigen familie, een gemis dat haar een traan doet laten.

'Máxima', om 21.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 17:05
    Witse
    18:04
    VRT NWS Update
  • 17:20
    The Office
    17:40
    Pano
  • 17:25
    GameKeepers
    17:55
    Karrewiet
  • 17:05
    Huis Gemaakt
    18:20
    Florentina
  • 17:00
    De Pfaffs
    17:45
    MasterChef Australië - Back to Win
  • 17:25
    9-1-1
    18:15
    The Goldbergs
  • 17:15
    Police Interceptors
    20:00
    Premier League Darts
  • 17:35
    ER
    19:05
    Allegiance
  • 17:10
    SOS Piet
    17:40
    Nonkel Jef
  • 17:10
    Huizenjagers
    18:05
    Brieven aan Samson
  • 17:00
    Sullivan's Crossing
  • 17:25
    3rd Rock From the Sun
    18:30
    Pawn Stars
  • 16:50
    Love Island UK
    18:10
    Million Dollar Listing Los Angeles
  • 16:50
    The Prison Confessions of Gypsy Rose Blanchard
    18:35
    Fear Thy Roommate
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 17:29
    Zo doe je het!
    17:55
    Sixties To Six
  • 17:30
    Loïc: Zot van Koken
    17:45
    Steffi's healthy pleasures
  • 17:10
    Death in Paradise
    19:15
    Hope Street
  • 16:55
    Below Deck Mediterranean
    18:50
    Grey's Anatomy
  • 17:10
    Tijd voor Max
    17:57
    Politieke Partijen
  • 17:05
    Natuur op 2: Seven Worlds, One Planet
    18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
  • 17:25
    Silverpoint
    17:50
    Glow