Speelplein Gaza: zondag in 'Panorama'

zaterdag 15 mei 2010

Ibrahim (11), Omsyatte (12) en broer en zus Mamoud (12) en Amal (9) zijn kinderen van Gaza. Toen Israël dik anderhalf jaar geleden de Gazastrook binnenviel, zagen zij wat oorlog betekent: ze verloren hun huis, hun broer of zus, en misschien zelfs hun dromen. 'Panorama' vroeg zich af hoe het is op speelplein Gaza en wat de oorlog met die kinderen doet.

In december 2008 startte het Israëlische leger een campagne in de Gazastrook om te verhinderen dat Hamas nog raketten zou kunnen afvuren op Israël. Succesvol vonden ze zelf. De gevechten maakten 1300 Palestijnse doden, onder wie 300 kinderen. En ze lieten de Gazastrook achter in puin. 'Waarom vallen ze Gaza aan? Hebben we hen iets misdaan? Hebben we ze pijn gedaan? Hebben we hen gedood?', vraagt Ibrahim, de zoon van een visser.


Tussen het puin van Gaza spelen de kinderen. Ze spelen ‘Boten’, waarbij de Palestijnse vissers – hun vaders – onder vuur worden genomen door Israëlische sloepen. Het is gewoon de plaatselijke variant van 'cowboy en indiaan'.

'Ik speel graag Joden tegen Arabieren, dat is gewoon leuk. Ik met mijn neefjes', zegt Ibrahim. De oorlog en het conflict met Israël heeft veel kapot gemaakt. Er raakt ook niets Gaza binnen om de inwoners toe te laten hun land en hun leven herop te bouwen. De kinderen zoeken hun weg en worden heen en weer geslingerd tussen wrok en hoop.

'Mamoud. Hij zal mij beschermen. Hij zal de joden doden die mijn vader hebben vermoord en op ons schoten. Dat zou goed zijn' , meent Amal, het zusje van Mahmoud. 'Ik ben heel triest en het doet steeds meer pijn. Ik haat iedereen. Vroeger hield ik van iedereen', zegt Mahmoud, de grote broer van Amal.

'Mijn droom is dat de zee terug open is en de grenzen ook. En dat wij naar het buitenland kunnen om eten te halen. En dat zij hierheen komen en wij naar hun land. Zodat er geen verschil meer is tussen ons’, zo hoopt Ibrahim.

(Children of Gaza – Channel 4, 2010)

'Panorama', zondag 16 mei om 20.10 uur op Canvas.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo VRT Canvas logo

Rechercheur Aníta keert na vijftien jaar terug naar haar geboorteplaats. Ze heeft geen zin in het weerzien met de mensen die ze al die tijd heeft ontweken, onder wie haar eigen moeder. Onderweg naar daar wordt ze opgeroepen omdat er een lichaam is gevonden in Glerarsandar. Daar ontmoet ze een oude vriend, nieuwe collega en ex-geliefde.

'Blacks Sands', om 23.05 uur op VRT Canvas.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 14:35
    De Ridder
    15:25
    Flikken Maastricht
  • 13:00
    Lentebeelden
    16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
  • 15:15
    Sarah danst
    15:20
    Mojo Wisseltop
  • 13:35
    E3 Saxo Classic
    18:25
    Wat Als?
  • 15:00
    Dream Home Australië
    16:30
    Achter gesloten deuren
  • 15:05
    The Goldbergs
    15:30
    Coming to America
  • 14:30
    All New Traffic Cops
    16:15
    Cheers
  • 08:50
    Geen uitzending
    16:05
    Baywatch
  • 14:55
    Geen uitzending
    15:25
    Joe
  • 14:30
    Bake Off Vlaanderen
    15:35
    De Tafel van Gert
  • 15:05
    Brilliant Minds
    16:00
    This Is Us
  • 14:25
    Seal Team
    15:20
    Doom Patrol
  • 14:20
    The Block Australia
    16:30
    Love Island UK
  • 15:05
    Killer Couples
    16:00
    World's Most Evil Killers
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 15:16
    De ambachter
    15:55
    Sorry Music Classics
  • 14:55
    Vlaamse Klassiekers
    15:45
    De Sterrenkaart
  • 15:05
    Murdoch Mysteries
    16:00
    Call the Midwife
  • 14:35
    Rivals
    15:45
    Prison Break
  • 15:00
    NOS Journaal
    15:35
    Ivo op zondag
  • 15:00
    Jongstof
    15:30
    VPRO Tegenlicht
  • 15:15
    Machtige Mike
    15:25
    Interstellar Ella