Speelplein Gaza: zondag in 'Panorama'

zaterdag 15 mei 2010

Ibrahim (11), Omsyatte (12) en broer en zus Mamoud (12) en Amal (9) zijn kinderen van Gaza. Toen Israël dik anderhalf jaar geleden de Gazastrook binnenviel, zagen zij wat oorlog betekent: ze verloren hun huis, hun broer of zus, en misschien zelfs hun dromen. 'Panorama' vroeg zich af hoe het is op speelplein Gaza en wat de oorlog met die kinderen doet.

In december 2008 startte het Israëlische leger een campagne in de Gazastrook om te verhinderen dat Hamas nog raketten zou kunnen afvuren op Israël. Succesvol vonden ze zelf. De gevechten maakten 1300 Palestijnse doden, onder wie 300 kinderen. En ze lieten de Gazastrook achter in puin. 'Waarom vallen ze Gaza aan? Hebben we hen iets misdaan? Hebben we ze pijn gedaan? Hebben we hen gedood?', vraagt Ibrahim, de zoon van een visser.


Tussen het puin van Gaza spelen de kinderen. Ze spelen ‘Boten’, waarbij de Palestijnse vissers – hun vaders – onder vuur worden genomen door Israëlische sloepen. Het is gewoon de plaatselijke variant van 'cowboy en indiaan'.

'Ik speel graag Joden tegen Arabieren, dat is gewoon leuk. Ik met mijn neefjes', zegt Ibrahim. De oorlog en het conflict met Israël heeft veel kapot gemaakt. Er raakt ook niets Gaza binnen om de inwoners toe te laten hun land en hun leven herop te bouwen. De kinderen zoeken hun weg en worden heen en weer geslingerd tussen wrok en hoop.

'Mamoud. Hij zal mij beschermen. Hij zal de joden doden die mijn vader hebben vermoord en op ons schoten. Dat zou goed zijn' , meent Amal, het zusje van Mahmoud. 'Ik ben heel triest en het doet steeds meer pijn. Ik haat iedereen. Vroeger hield ik van iedereen', zegt Mahmoud, de grote broer van Amal.

'Mijn droom is dat de zee terug open is en de grenzen ook. En dat wij naar het buitenland kunnen om eten te halen. En dat zij hierheen komen en wij naar hun land. Zodat er geen verschil meer is tussen ons’, zo hoopt Ibrahim.

(Children of Gaza – Channel 4, 2010)

'Panorama', zondag 16 mei om 20.10 uur op Canvas.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Telefacts Zomer' - Birgit Van Mol (VTM)

Een vader en zoon uit de UK, Andrew en Macauly Dodd, willen veel geld verdienen. Ze rollen de business van de illegale steroïden in: importeren grondstoffen, bouwen een lab en een dsitributienetwerk op. Heel lang gaat het goed, tot ze opgepakt worden en de cel in vliegen. Ze vertellen uitgebreid hoe ze te werk zijn gegaan en welke mensen ze allemaal gebruikt hebben om hun doel te bereiken.

'Telefacts Zomer', om 21.55 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 12:30
    Blokken
    13:00
    VRT NWS journaal 13u
  • 12:00
    Radio 1: Nieuwe Feiten
    13:00
    Lentebeelden
  • 12:55
    Mega Mindy
    13:20
    Geitenmeid
  • 12:20
    Sara
    13:00
    VTM Nieuws
  • 12:50
    Urk!
    13:40
    Project Runway
  • 09:20
    Geen uitzending
    15:20
    The Goldbergs
  • 10:00
    Geen uitzending
    14:40
    Ultimate Police Interceptors
  • 08:45
    Geen uitzending
    16:05
    Matlock
  • 10:00
    Joe
    15:10
    Geen uitzending
  • 11:00
    Geen uitzending
    13:15
    Huizenjagers
  • 12:30
    NCIS
    13:20
    CSI: Crime Scene Investigation
  • 12:45
    Blue Bloods
    13:40
    The First 48
  • 12:10
    Chateau Meiland: En Route
    13:00
    Botched
  • 12:55
    The Beauty Queen and the Catfish
    13:45
    Killer at the Crime Scene
  • 10:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 12:57
    Zo doe je het!
    13:00
    Geen Nieuws - Goed Nieuws
  • 12:50
    Peppe's Toscane
  • 12:05
    The Good Ship Murder
    13:00
    The Doctor Blake Mysteries
  • 12:45
    Grey's Anatomy
  • 12:40
    NOS Journaal
    13:20
    Kook mee met MAX
  • 12:40
    Andere Tijden Kort
    13:00
    NOS Journaal
  • 12:55
    Maya de Bij
    13:06
    Zin in Zappelin