Speelplein Gaza: zondag in 'Panorama'

zaterdag 15 mei 2010

Ibrahim (11), Omsyatte (12) en broer en zus Mamoud (12) en Amal (9) zijn kinderen van Gaza. Toen Israël dik anderhalf jaar geleden de Gazastrook binnenviel, zagen zij wat oorlog betekent: ze verloren hun huis, hun broer of zus, en misschien zelfs hun dromen. 'Panorama' vroeg zich af hoe het is op speelplein Gaza en wat de oorlog met die kinderen doet.

In december 2008 startte het Israëlische leger een campagne in de Gazastrook om te verhinderen dat Hamas nog raketten zou kunnen afvuren op Israël. Succesvol vonden ze zelf. De gevechten maakten 1300 Palestijnse doden, onder wie 300 kinderen. En ze lieten de Gazastrook achter in puin. 'Waarom vallen ze Gaza aan? Hebben we hen iets misdaan? Hebben we ze pijn gedaan? Hebben we hen gedood?', vraagt Ibrahim, de zoon van een visser.


Tussen het puin van Gaza spelen de kinderen. Ze spelen ‘Boten’, waarbij de Palestijnse vissers – hun vaders – onder vuur worden genomen door Israëlische sloepen. Het is gewoon de plaatselijke variant van 'cowboy en indiaan'.

'Ik speel graag Joden tegen Arabieren, dat is gewoon leuk. Ik met mijn neefjes', zegt Ibrahim. De oorlog en het conflict met Israël heeft veel kapot gemaakt. Er raakt ook niets Gaza binnen om de inwoners toe te laten hun land en hun leven herop te bouwen. De kinderen zoeken hun weg en worden heen en weer geslingerd tussen wrok en hoop.

'Mamoud. Hij zal mij beschermen. Hij zal de joden doden die mijn vader hebben vermoord en op ons schoten. Dat zou goed zijn' , meent Amal, het zusje van Mahmoud. 'Ik ben heel triest en het doet steeds meer pijn. Ik haat iedereen. Vroeger hield ik van iedereen', zegt Mahmoud, de grote broer van Amal.

'Mijn droom is dat de zee terug open is en de grenzen ook. En dat wij naar het buitenland kunnen om eten te halen. En dat zij hierheen komen en wij naar hun land. Zodat er geen verschil meer is tussen ons’, zo hoopt Ibrahim.

(Children of Gaza – Channel 4, 2010)

'Panorama', zondag 16 mei om 20.10 uur op Canvas.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Alles in orde!' (VRT 1)

Bij de familie Brantegem uit Aalst hebben de spullen, en dan vooral het speelgoed, het huis overgenomen. Omdat elk gezinslid een 'labeltje' heeft, slagen ze er zelf niet in om de orde en het overzicht in huis te bewaren. De confrontatie met de spullen in de loods zorgt voor een rollercoaster aan emoties, terwijl in huis alles in het werk wordt gesteld om het gezin de juiste handvatten te bieden om de uitdagingen die leven met een label met zich meebrengt, zo verteerbaar mogelijk te maken.

'Alles In Orde!', om 20.50 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 11:00
    Winterbeelden
    00:45
    Journaallus
  • 09:00
    Winterbeelden
    00:40
    90 minutes
  • 11:25
    Slaapwel
    21:00
    Geen uitzending
  • 09:45
    Geen uitzending
    06:00
    Vegesauriërs
  • 10:45
    Geen uitzending
    00:15
    Mr. Frank Visser doet uitspraak
  • 11:25
    Animal Control
    00:50
    The Big Bang Theory
  • 10:00
    Geen uitzending
    00:10
    60 Days In
  • 08:35
    Geen uitzending
    00:10
    Buffy the Vampire Slayer
  • 10:00
    Joe
    01:00
    The Golden Girls
  • 11:10
    Family Matters
    00:20
    De Tafel van Gert
  • 10:40
    Family Law
    01:00
    Wordt aangekondigd
  • 10:55
    Bar Rescue
    01:35
    Running Wild With Bear Grylls
  • 11:10
    Retour Masters
    00:35
    The Real Housewives of Amsterdam
  • 11:10
    Mark of a Serial Killer
    00:15
    Family Law
  • 10:00
    Herhalingslus
    22:00
    Wordt aangekondigd
  • 11:20
    Jong geleerd
    00:00
    Oh What A Night
  • 11:15
    Chris Cooks Cymru
    00:05
    Guten Appetit
  • 11:00
    Death in Paradise
    00:40
    Marie Antoinette
  • 11:10
    Shipping Wars
    00:15
    The Resident
  • 11:15
    Tijd voor Max
    00:45
    NOS Journaal Laat
  • 10:35
    Buitenhof
    00:25
    Nieuwsuur
  • 11:25
    Ziggy en de Zootram
    00:40
    Rundfunk: Schwalbe