Speelplein Gaza: zondag in 'Panorama'

Ibrahim (11), Omsyatte (12) en broer en zus Mamoud (12) en Amal (9) zijn kinderen van Gaza. Toen Israël dik anderhalf jaar geleden de Gazastrook binnenviel, zagen zij wat oorlog betekent: ze verloren hun huis, hun broer of zus, en misschien zelfs hun dromen. 'Panorama' vroeg zich af hoe het is op speelplein Gaza en wat de oorlog met die kinderen doet.
In december 2008 startte het Israëlische leger een campagne in de Gazastrook om te verhinderen dat Hamas nog raketten zou kunnen afvuren op Israël. Succesvol vonden ze zelf. De gevechten maakten 1300 Palestijnse doden, onder wie 300 kinderen. En ze lieten de Gazastrook achter in puin. 'Waarom vallen ze Gaza aan? Hebben we hen iets misdaan? Hebben we ze pijn gedaan? Hebben we hen gedood?', vraagt Ibrahim, de zoon van een visser.
Tussen het puin van Gaza spelen de kinderen. Ze spelen ‘Boten’, waarbij de Palestijnse vissers – hun vaders – onder vuur worden genomen door Israëlische sloepen. Het is gewoon de plaatselijke variant van 'cowboy en indiaan'.
'Ik speel graag Joden tegen Arabieren, dat is gewoon leuk. Ik met mijn neefjes', zegt Ibrahim. De oorlog en het conflict met Israël heeft veel kapot gemaakt. Er raakt ook niets Gaza binnen om de inwoners toe te laten hun land en hun leven herop te bouwen. De kinderen zoeken hun weg en worden heen en weer geslingerd tussen wrok en hoop.
'Mamoud. Hij zal mij beschermen. Hij zal de joden doden die mijn vader hebben vermoord en op ons schoten. Dat zou goed zijn' , meent Amal, het zusje van Mahmoud. 'Ik ben heel triest en het doet steeds meer pijn. Ik haat iedereen. Vroeger hield ik van iedereen', zegt Mahmoud, de grote broer van Amal.
'Mijn droom is dat de zee terug open is en de grenzen ook. En dat wij naar het buitenland kunnen om eten te halen. En dat zij hierheen komen en wij naar hun land. Zodat er geen verschil meer is tussen ons’, zo hoopt Ibrahim.
(Children of Gaza – Channel 4, 2010)
'Panorama', zondag 16 mei om 20.10 uur op Canvas.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Bekende namen trappen nieuwe SBS6-show 'Pokerface' af
- Play blijft teasen voor het nieuwe seizoen van 'De Mol'
- Uniek moment in 'The Voice van Vlaanderen': Zita Wauters verrast papa Koen met een Blind Audition
- Kijkcijfers: 9, 10, 11 en 12 maart 2026
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Vlaanderen
- Volg de 98ste Academy Awards op Pickx+
- FilmBox, Film1 en CANAL+ Action pakken uit tijdens Oscars
- Documentaires over Sigmund Freud en Kristallnacht te zien bij EO's Joodse wereld
- 'Je Zal Het Maar Hebben Junior' volgt Meike & Tijn
- CDA-leider Henri Bontenbal bij Rick Nieman in 'WNL Op Zondag'
Multimedia SPOTLIGHT
-
'De Mol': Tweedracht maakt macht. -
Kijk de trailer van 'Máxima', seizoen 2 -
Zita Wauters verrast papa Koen in 'The Voice' -
Niels Destadsbader sluit bijzondere deal in 'Stukken van Mensen' -
Mathieu Terryn en Laura Tesoro aan het zingen in 'The Voice' -
De Goorissen zijn onder de indruk in Athene -
Wordt Ward Lemmelijn wereldkampioen HYROX? -
'So You Think You Can Dance' is terug! -
'The Secret Lives Of Mormon Wives' op Disney+ -
'The Real Housewives of Antwerp' zijn terug! -
Kijk Pieter Verelsts absurdistische comedyshow 'Ten Aarzel' op Streamz -
Mutti Dina Tersago gaat op 'Koffieklets' bij ouders met een bijzonder verhaal -
Netflix deelt trailer van derde en laatste seizoen 'Knokke Off' -
Frakke en Jempie keren terug op Streamz -
'A-Typisch' op Streamz: zonder taboe BV's interviewen -
'Lalalady' maakt een comeback in 'The Voice van Vlaanderen' -
Bizar interieurplan verbaast Dina Tersago in 'Huis Gemaakt' -
Kandidaten zetten blijvende herinnering aan 'Bestemming X' -
Kostelijke fout zondag in 'Konvooi' -
Netflix deelt trailer van 'Harry Styles. One Night in Manchester.' -
Q-dj's zeiden nog nooit zo vaak 'Het Verboden Woord' -
Yaro ontmoet zijn celebrity crush in 'The Voice van Vlaanderen' -
Sam Gooris zijn droom komt uit in 'Expeditie Gooris' -
Netflix deelt officiële teaser van 'Pride and Prejudice'
-
Deelnemers begeven zich op glad ijs in 'De Box' -
'Harry Styles. One Night in Manchester.' op Netflix
-
Kijk de nieuwe Blind Auditions van 'The Voice' -
De Camper van Sven & Anke is vertrokken! -
De kleren maken 'De Mol'… Dan start het nieuwe seizoen! -
'Huis Gemaakt' gaat meteen hard van start
Kijktip van de dag

Bea en Ben lijken de perfecte match. Na een geweldige eerste date gebeurt er echter iets waardoor hun vurige aantrekkingskracht afkoelt tot het vriespunt. Dat verandert wanneer hun paden weer kruisen op een bruiloft in Australië en ze besluiten zich voor te doen als een koppel.
'Anyone But You', film uit 2023 met oa. Sydney Sweeney en Glen Powell, om 20.35 uur op VTM.




































