Speelplein Gaza: zondag in 'Panorama'

zaterdag 15 mei 2010

Ibrahim (11), Omsyatte (12) en broer en zus Mamoud (12) en Amal (9) zijn kinderen van Gaza. Toen Israël dik anderhalf jaar geleden de Gazastrook binnenviel, zagen zij wat oorlog betekent: ze verloren hun huis, hun broer of zus, en misschien zelfs hun dromen. 'Panorama' vroeg zich af hoe het is op speelplein Gaza en wat de oorlog met die kinderen doet.

In december 2008 startte het Israëlische leger een campagne in de Gazastrook om te verhinderen dat Hamas nog raketten zou kunnen afvuren op Israël. Succesvol vonden ze zelf. De gevechten maakten 1300 Palestijnse doden, onder wie 300 kinderen. En ze lieten de Gazastrook achter in puin. 'Waarom vallen ze Gaza aan? Hebben we hen iets misdaan? Hebben we ze pijn gedaan? Hebben we hen gedood?', vraagt Ibrahim, de zoon van een visser.


Tussen het puin van Gaza spelen de kinderen. Ze spelen ‘Boten’, waarbij de Palestijnse vissers – hun vaders – onder vuur worden genomen door Israëlische sloepen. Het is gewoon de plaatselijke variant van 'cowboy en indiaan'.

'Ik speel graag Joden tegen Arabieren, dat is gewoon leuk. Ik met mijn neefjes', zegt Ibrahim. De oorlog en het conflict met Israël heeft veel kapot gemaakt. Er raakt ook niets Gaza binnen om de inwoners toe te laten hun land en hun leven herop te bouwen. De kinderen zoeken hun weg en worden heen en weer geslingerd tussen wrok en hoop.

'Mamoud. Hij zal mij beschermen. Hij zal de joden doden die mijn vader hebben vermoord en op ons schoten. Dat zou goed zijn' , meent Amal, het zusje van Mahmoud. 'Ik ben heel triest en het doet steeds meer pijn. Ik haat iedereen. Vroeger hield ik van iedereen', zegt Mahmoud, de grote broer van Amal.

'Mijn droom is dat de zee terug open is en de grenzen ook. En dat wij naar het buitenland kunnen om eten te halen. En dat zij hierheen komen en wij naar hun land. Zodat er geen verschil meer is tussen ons’, zo hoopt Ibrahim.

(Children of Gaza – Channel 4, 2010)

'Panorama', zondag 16 mei om 20.10 uur op Canvas.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm3 logo

CIA-agenten FDR en Tuck zijn onafscheidelijke partners en de beste vrienden. Tot ze allebei vallen voor de charmes van dezelfde vrouw: Lauren. Wat begint als een onschuldig verleidingsspelletje, verandert al gauw in een meedogenloze oorlog. De twee spionnen gooien al hun vaardigheden en technologische snufjes in de strijd om hun doelwit te verleiden en de ander buitenspel te zetten.

'This Means War', film uit 2012 met oa. Reese Witherspoon, om 20.35 uur op VTM 3.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 10:00
    Radio 2 op VRT 1: ann&daan
    11:00
    Winterbeelden
  • 09:00
    Winterbeelden
    12:00
    Radio 1: Nieuwe Feiten
  • 10:55
    Vos en Haas
    11:05
    Kaatjes Kameraadjes
  • 09:45
    Geen uitzending
    11:50
    Familie
  • 10:45
    Geen uitzending
    13:40
    Helicopter ER
  • 09:00
    Geen uitzending
    11:25
    The Goldbergs
  • 10:00
    Geen uitzending
    14:35
    Xena: Warrior Princess
  • 09:15
    Geen uitzending
    15:55
    Baywatch
  • 10:00
    Joe
    15:10
    Geen uitzending
  • 09:00
    Geen uitzending
    11:45
    Huizenjagers
  • 10:20
    Family Law
    11:10
    FBI
  • 10:10
    Borderforce USA: The Bridges
    11:10
    Pawn Stars
  • 10:30
    A Place in the Sun
    11:20
    Retour Masters
  • 10:25
    The Murderous Scissor Sisters
    13:00
    Cold Case Killers
  • 10:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 10:54
    Het appartement
    11:00
    Vitamine 55
  • 10:20
    Vlaamse Klassiekers
    11:00
    Becoming Meewis
  • 10:45
    Death in Paradise
    11:45
    Bookish
  • 10:45
    Storage Wars
    11:15
    First Dates Australia
  • 10:45
    NOS Journaal
    11:15
    Tijd voor Max
  • 10:40
    Noord-Zuid-Oost-West
    11:20
    BinnensteBuiten
  • 10:50
    Sesamstraat: 10 voor...
    11:01
    Timmy tijd