Woensdag in 'Pano': Integratie op zijn Deens

woensdag 11 september 2019

'Er zijn gaten op de map van Denemarken. Gettowijken met parallelle samenlevingen. Waar werken niet de gewoonte is, maar wel uitkeringen incasseren. Of criminele activiteiten organiseren.'

'Waar vrouwen minder waard zijn dan mannen. Waar jongeren moeten trouwen met iemand waar ze niet van houden. Waar de schoolcarrière van verwaarloosde kinderen van bij de start mislukt.'


Met deze woorden legde de Deense premier Lars Løkke Rasmussen (Venstre, de Deense liberalen) vorig jaar in zijn nieuwjaarsspeech de vinger op de wonde. En hij gaf meteen ook een verantwoording voor zijn forse beleidskeuzes: Denemarken wil zo weinig mogelijk nieuwe vluchtelingen, en diegenen die er toch nog bij komen moeten zo snel mogelijk weer vertrekken. De burgers met allochtone roots die al in Denemarken wonen, moeten gedwongen worden om zich te integreren. Wie niet meewil, verliest zijn uitkering.

Het 'Deense model' wordt dat wel eens genoemd: no nonsense, rechttoe rechtaan, doortastend.  Mensen met allochtone roots moeten meer inspanningen doen om actieve burgers te worden die helemaal aan de Deense samenleving deelnemen. En Denemarken kijkt vooral naar Aarhus, de tweede grootste stad van het land, die tien jaar geleden al begonnen is met het openbreken van de grootste probleemwijk in Denemarken. De criminaliteit is er alvast substantieel afgenomen. Het 'Deense model' wordt door de nieuwe, linkse premier van Denemarken Mette Frederiksen nagenoeg ongewijzigd doorgezet. Er lijkt een consensus over de politieke fracties heen over de te volgen richting.

'Pano(rama)' is in het verleden al vaak gaan filmen hoe Denemarken, Zweden, Finland en Noorwegen bepaalde belangrijke maatschappelijke uitdagingen aanpakken. Over langer werken bijvoorbeeld, maar ook over onderwijs, voeding en  psychosociaal welzijn. 'Pano' heeft dat nu opnieuw gedaan in Denemarken, met open vizier, want asiel, migratie én integratie blijven thema’s die ook hier erg leven. Het Deense model inspireert blijkbaar ook onze Vlaamse politici. Zowel Bart De Wever, Jan Jambon, Tom Van Grieken maar ook John Crombez kijken met veel interesse naar de Denen, die een aantal taboes over asiel, migratie én integratie achter zich lijken te hebben gelaten. 'Pano' brengt nu de beruchte gaten in de map van Denemarken in kaart. Zullen de 'gettowijken' er over 10 jaar zijn verdwenen?

Een reportage van Wim Van den Eynde, Greet Nagels en Emilie Légère. Eindredactie door Sara Van Boxstael en Pascal Seynhaeve

'Pano: integratie op zijn Deens', woensdag 11/9 om 21.25 uur op Eén.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Erasmus MC 24/7' (RTL 5)

We maken kennis met kinderarts Patrycja, die zich inzet voor slachtoffers van kindermisbruik. De altijd positieve doktersassistent Irma werkt al haar hele leven in het Erasmus MC. Zij heeft voor iedere situatie een passende diadeem waarmee ze haar kleine patiënten op hun gemak stelt. De patiënt van hersenchirurg Victor is zelf ook werkzaam in het ziekenhuis. Victor moet bij hem een tumor verwijderen.

'Erasmus MC 24/7', om 21.35 uur op VTM 2.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 20:55
    De jaren 00 voor tieners
    07:00
    Karrewiet met VGT
  • 20:35
    Sporza: UEFA Conference League
    06:00
    Radio 2 op VRT Canvas: Goeiemorgen Morgen!
  • 21:00
    Roomies
    06:15
    Ellie de olifant
  • 20:35
    Mijn Restaurant
    06:55
    Jabaloe
  • 20:35
    Ik Vertrek
    02:55
    Geen uitzending
  • 20:35
    Baby Driver
    06:00
    Qmusic
  • 20:35
    Sniper: Assassin's End
  • 20:35
    Ghosts of Christmas Always
    05:40
    Christmas in Notting Hill
  • 20:35
    The X-Files
    01:20
    Geen uitzending
  • 21:15
    De Slimste Mens Ter Wereld
    06:00
    Radio Nostalgie
  • 20:35
    Fire Country
    05:00
    Geen uitzending
  • 20:25
    UEFA Europa League
    06:55
    Evil
  • 20:35
    The Sky is the Limit
    06:20
    The Block Australia
  • 20:30
    Buried in the Backyard
    07:00
    Cold Case
  • 21:16
    Z-Nieuws
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 21:07
    De ambachter
    05:55
    Sixties To Six
  • 21:20
    Bon Appetit
    06:40
    Het feestmenu van ..
  • 21:00
    The Madame Blanc Mysteries
    02:20
    Time
  • 20:35
    The Kardashians
    07:00
    Zombie House Flipping
  • 20:35
    Onvergetelijke Liedjes
    07:00
    NOS Journaal 07.00 uur
  • 21:10
    Nu te Zien!
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 21:20
    AI Love
    07:00
    Ta-daaa!