Woensdag in 'Pano': Integratie op zijn Deens

woensdag 11 september 2019

'Er zijn gaten op de map van Denemarken. Gettowijken met parallelle samenlevingen. Waar werken niet de gewoonte is, maar wel uitkeringen incasseren. Of criminele activiteiten organiseren.'

'Waar vrouwen minder waard zijn dan mannen. Waar jongeren moeten trouwen met iemand waar ze niet van houden. Waar de schoolcarrière van verwaarloosde kinderen van bij de start mislukt.'


Met deze woorden legde de Deense premier Lars Løkke Rasmussen (Venstre, de Deense liberalen) vorig jaar in zijn nieuwjaarsspeech de vinger op de wonde. En hij gaf meteen ook een verantwoording voor zijn forse beleidskeuzes: Denemarken wil zo weinig mogelijk nieuwe vluchtelingen, en diegenen die er toch nog bij komen moeten zo snel mogelijk weer vertrekken. De burgers met allochtone roots die al in Denemarken wonen, moeten gedwongen worden om zich te integreren. Wie niet meewil, verliest zijn uitkering.

Het 'Deense model' wordt dat wel eens genoemd: no nonsense, rechttoe rechtaan, doortastend.  Mensen met allochtone roots moeten meer inspanningen doen om actieve burgers te worden die helemaal aan de Deense samenleving deelnemen. En Denemarken kijkt vooral naar Aarhus, de tweede grootste stad van het land, die tien jaar geleden al begonnen is met het openbreken van de grootste probleemwijk in Denemarken. De criminaliteit is er alvast substantieel afgenomen. Het 'Deense model' wordt door de nieuwe, linkse premier van Denemarken Mette Frederiksen nagenoeg ongewijzigd doorgezet. Er lijkt een consensus over de politieke fracties heen over de te volgen richting.

'Pano(rama)' is in het verleden al vaak gaan filmen hoe Denemarken, Zweden, Finland en Noorwegen bepaalde belangrijke maatschappelijke uitdagingen aanpakken. Over langer werken bijvoorbeeld, maar ook over onderwijs, voeding en  psychosociaal welzijn. 'Pano' heeft dat nu opnieuw gedaan in Denemarken, met open vizier, want asiel, migratie én integratie blijven thema’s die ook hier erg leven. Het Deense model inspireert blijkbaar ook onze Vlaamse politici. Zowel Bart De Wever, Jan Jambon, Tom Van Grieken maar ook John Crombez kijken met veel interesse naar de Denen, die een aantal taboes over asiel, migratie én integratie achter zich lijken te hebben gelaten. 'Pano' brengt nu de beruchte gaten in de map van Denemarken in kaart. Zullen de 'gettowijken' er over 10 jaar zijn verdwenen?

Een reportage van Wim Van den Eynde, Greet Nagels en Emilie Légère. Eindredactie door Sara Van Boxstael en Pascal Seynhaeve

'Pano: integratie op zijn Deens', woensdag 11/9 om 21.25 uur op Eén.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Ontdek de programma's van vandaag in onze tv-gids.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 07:25
    Jenny
    07:00
    Karrewiet met VGT
  • 06:00
    Radio 2 op VRT Canvas: Goeiemorgen Morgen!
    09:00
    Herfstbeelden
  • 07:30
    Sintervraagje
    07:00
    Kaatje zingt
  • 07:20
    Hallo K3
    13:00
    VTM Nieuws (13 uur)
  • 07:15
    Dirty Home Rescue
    02:40
    Geen uitzending
  • 06:00
    Qmusic
    11:50
    Geen uitzending
  • 07:00
    Willy
    10:00
    Geen uitzending
  • 01:00
    JOE XMAS
    05:35
    Christmas On The River
  • 06:00
    Joe
    09:30
    Geen uitzending
  • 06:00
    Radio Nostalgie
    09:00
    Geen uitzending
  • 07:25
    New Girl
    06:40
    New Amsterdam
  • 06:55
    Evil
    06:35
    Blue Bloods
  • 07:20
    Het feestmenu van ..
    11:45
    Snowkissed
  • 07:30
    Cold Case
    12:15
    Butchers of the Bayou
  • 06:00
    Herhalingslus
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:30
    Publireportage
    07:00
    Good Morning Sunshine
  • 06:50
    De Chalet, Hollandse Maatjes
    06:40
    Het feestmenu van ..
  • 06:55
    Death in Paradise
    06:55
    Ghosts
  • 07:30
    Real Girlfriends in Paris
    12:00
    First Dates Australia
  • 07:30
    NOS Journaal
    07:00
    NOS Journaal 07.00 uur
  • 07:15
    Tijd voor Max
    10:45
    NPO Cultuur
  • 07:20
    Trippel Trappel
    12:55
    Kindertijd