Woensdag in 'Pano': Integratie op zijn Deens

woensdag 11 september 2019

'Er zijn gaten op de map van Denemarken. Gettowijken met parallelle samenlevingen. Waar werken niet de gewoonte is, maar wel uitkeringen incasseren. Of criminele activiteiten organiseren.'

'Waar vrouwen minder waard zijn dan mannen. Waar jongeren moeten trouwen met iemand waar ze niet van houden. Waar de schoolcarrière van verwaarloosde kinderen van bij de start mislukt.'


Met deze woorden legde de Deense premier Lars Løkke Rasmussen (Venstre, de Deense liberalen) vorig jaar in zijn nieuwjaarsspeech de vinger op de wonde. En hij gaf meteen ook een verantwoording voor zijn forse beleidskeuzes: Denemarken wil zo weinig mogelijk nieuwe vluchtelingen, en diegenen die er toch nog bij komen moeten zo snel mogelijk weer vertrekken. De burgers met allochtone roots die al in Denemarken wonen, moeten gedwongen worden om zich te integreren. Wie niet meewil, verliest zijn uitkering.

Het 'Deense model' wordt dat wel eens genoemd: no nonsense, rechttoe rechtaan, doortastend.  Mensen met allochtone roots moeten meer inspanningen doen om actieve burgers te worden die helemaal aan de Deense samenleving deelnemen. En Denemarken kijkt vooral naar Aarhus, de tweede grootste stad van het land, die tien jaar geleden al begonnen is met het openbreken van de grootste probleemwijk in Denemarken. De criminaliteit is er alvast substantieel afgenomen. Het 'Deense model' wordt door de nieuwe, linkse premier van Denemarken Mette Frederiksen nagenoeg ongewijzigd doorgezet. Er lijkt een consensus over de politieke fracties heen over de te volgen richting.

'Pano(rama)' is in het verleden al vaak gaan filmen hoe Denemarken, Zweden, Finland en Noorwegen bepaalde belangrijke maatschappelijke uitdagingen aanpakken. Over langer werken bijvoorbeeld, maar ook over onderwijs, voeding en  psychosociaal welzijn. 'Pano' heeft dat nu opnieuw gedaan in Denemarken, met open vizier, want asiel, migratie én integratie blijven thema’s die ook hier erg leven. Het Deense model inspireert blijkbaar ook onze Vlaamse politici. Zowel Bart De Wever, Jan Jambon, Tom Van Grieken maar ook John Crombez kijken met veel interesse naar de Denen, die een aantal taboes over asiel, migratie én integratie achter zich lijken te hebben gelaten. 'Pano' brengt nu de beruchte gaten in de map van Denemarken in kaart. Zullen de 'gettowijken' er over 10 jaar zijn verdwenen?

Een reportage van Wim Van den Eynde, Greet Nagels en Emilie Légère. Eindredactie door Sara Van Boxstael en Pascal Seynhaeve

'Pano: integratie op zijn Deens', woensdag 11/9 om 21.25 uur op Eén.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm4 vtm

Na een bizar ongeluk waarbij een jongen om het leven kwam, wordt de zeventienjarige Lucinda naar een kostschool gestuurd. Vanaf de allereerste schooldag trekt de mysterieuze en afstandelijke Daniël Grigori haar aandacht. Hij komt haar bekend voor en is de enige afleiding die ze heeft op een plek waar gsm's verboden zijn en camera's elke beweging registreren. Ze voelt zich als een magneet tot hem aangetrokken, maar ook medestudent Cam laat haar niet onberoerd.

'Fallen', film uit 2016 met oa. Jeremy Irvine, om 20.35 uur op VTM 4.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 01:00
    Villa Politica
    06:00
    Mr. Magoo
  • 23:35
    Nachtlus
    07:00
    Sta op met Radio 2
  • 22:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 01:35
    Geen uitzending
    06:10
    Kabouter Plop
  • 00:55
    Geen uitzending
    07:15
    The Motorway
  • 01:45
    Geen uitzending
    06:00
    Qmusic
  • 01:50
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 00:40
    Geen uitzending
    15:30
    Baywatch
  • 00:40
    Geen uitzending
    06:00
    Joe
  • 02:00
    De Tafel van Gert
    02:00
    De Tafel van de Week
  • 01:45
    Neighbours: A New Chapter
    02:00
    Geen uitzending
  • 01:55
    Geen uitzending
    07:00
    Brooklyn Nine-Nine
  • 01:35
    Botched
    02:40
    Op Een Ander
  • 01:30
    Geen uitzending
    07:10
    Shades of Blue
  • 00:52
    Herhalingslus
    09:00
    Z-Extra
  • 02:00
    Mijn tuin
    05:55
    Sixties To Six
  • 02:00
    Snel, Makkelijk & Lekker
    02:10
    Taste of Australia met Hayden Quinn
  • 01:35
    Signora Volpe
    02:05
    Death Valley
  • 02:05
    Cougar Town
    02:35
    Blowing LA
  • 01:10
    The Passion met gebarentaal
    06:35
    Nederland in Beweging
  • 01:50
    Nieuwsuur
    07:00
    Andere Tijden Kort
  • 01:40
    Eva
    02:50
    NOS Studio Sport Voetbal