De fakenews-maffia: 'Telefacts' legt oplichting met valse BV-advertenties bloot

dinsdag 10 september 2019

Na een onderzoek van maanden legt 'Telefacts' het systeem en het netwerk bloot achter BV-fraude met nepberichten. Journalisten Kenneth Dee en Rik Van Humbeeck volgen het spoor van de vennootschappen en schimmige websites en zoeken met verborgen camera de vermoedelijke spilfiguren op.

Met de regelmaat van de klok verschijnen op Facebook en populaire websites nieuwsberichten waarin BV’s zogezegd worden ontslagen of hun job opgeven omdat ze kiezen voor schoonheidsproducten of financiële constructies die indruisen tegen de keuze van hun werkgevers. Het overkwam onder andere An Lemmens eerder dit jaar.


'Ik was op weekend, ik stond mijn koffer uit te pakken en opeens kreeg ik een bericht van mijn zus. Ze zeggen dat je ontslagen bent bij de 'The Voice', is dat waar? Ik was daar wel van aangedaan. Je naam wordt misbruikt om mensen te misleiden. Ik ben eigenlijk de hele dag bezig geweest met die verdomde Facebookberichten te rapporteren', vertelt An.

Een gelijkaardig verhaal bij Evi Hanssen en Natalia: 'Oké, het zoveelste fake nieuws, ik ga daar niet van wakker liggen. Maar ik wist niet dat er effectief ook een instantie aan was verbonden die mensen hun geld aftroggelde. Daar was ik wel van verschoten, want dat is dan ook wel een brug te ver', vertelt Natalia.

'Het verspreiden van fake news is op zich niet strafbaar. Maar er is vaak ook een inbreuk op de consumentenwetgeving mee gemoeid en dat is gewoon regelrecht strafbaar', weet Matthias Dobbelaere, jurist internetrecht.

De bedoeling van de oplichters is simpel: via de advertenties met BV’s mensen schoonheidsproducten aansmeren die ogenschijnlijk maar een paar euro’s kosten. Maar in 'de kleine letters' van de algemene voorwaarden staat vaak een ander - veel hoger - bedrag vermeld dat dan na een paar dagen van de rekening gaat.

Evi Hanssen kreeg via haar eigen sociale mediakanalen zelfs boze reacties. 'Hoi Evi, ik heb juist de producten gekocht die jij aanprijst en nu lees ik juist dat dit vals is. Ik hoop dat dit niet waar is. En dan, twee dagen later: 'Ok, ik weet genoeg. Ge bent ne geldwolf!' Schandaal.'

In het afgelopen jaar dienden 148 mensen een klacht in bij de Economische Inspectie voor dit soort praktijken. Vera is één van hen: 'Ik bestelde zo'n rimpelcrème voor 6 euro zoals aangegeven in de advertentie met An Lemmens als uithangbord. Ik kreeg het product aan en gebruikte het. Een paar dagen later ging er bijna 150 euro van mijn rekening, tot tweemaal toe.'

Wie zijn de mensen en bedrijven die ons oplichten? Wie zijn degenen die de valse nieuwsberichten schrijven? Waarom en hoe kiezen ze voor Bekende Vlamingen, ook al zijn de initiatiefnemers meestal geen Belgen? En valt er iets tegen te beginnen?

'Telefacts', woensdag 11 september om 22.55 uur bij VTM.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Ontdek de programma's van vandaag in onze tv-gids.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:00
    Erediensten
    07:00
    Karrewiet met VGT
  • 23:40
    The Last Journey
    01:02
    Het weer (laat)
  • 20:55
    Geen uitzending
    06:35
    Dropje
  • 23:00
    Jingle All the Way
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 22:20
    Regi in het Sportpaleis: The Return
    03:05
    Geen uitzending
  • 22:55
    Violent Night
    06:00
    Qmusic
  • 23:00
    La grande vadrouille
    02:05
    Geen uitzending
  • 23:30
    Good Morning Christmas!
    05:20
    Once Upon a Main Street
  • 00:00
    Home Improvement
    01:30
    Geen uitzending
  • 23:50
    De Verhulstjes Kerstspecial
    06:00
    Radio Nostalgie
  • 00:15
    New Girl
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 00:15
    60 Days In
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 00:10
    Unwrapping Christmas: Lily's Destiny
  • 00:15
    Coroner
    05:00
    Play kerst haardvuur 2025
  • 00:17
    CEO van mijn leven
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 00:18
    Hallo Roger
    05:55
    Sixties To Six
  • 23:30
    Bon Appetit
    06:55
    De Chalet, Hollandse Maatjes
  • 23:55
    London Kills
    01:30
    Granite Harbour
  • 00:05
    Grey's Anatomy
  • 00:05
    Van onschatbare waarde
    06:45
    Vacant
  • 23:00
    Eucharistieviering/Eurovisie
    07:00
    Kook mee met MAX
  • 00:00
    NPO Radio 2 Top 2000
    06:50
    Ezel Chiel