De fakenews-maffia: 'Telefacts' legt oplichting met valse BV-advertenties bloot

dinsdag 10 september 2019

Na een onderzoek van maanden legt 'Telefacts' het systeem en het netwerk bloot achter BV-fraude met nepberichten. Journalisten Kenneth Dee en Rik Van Humbeeck volgen het spoor van de vennootschappen en schimmige websites en zoeken met verborgen camera de vermoedelijke spilfiguren op.

Met de regelmaat van de klok verschijnen op Facebook en populaire websites nieuwsberichten waarin BV’s zogezegd worden ontslagen of hun job opgeven omdat ze kiezen voor schoonheidsproducten of financiële constructies die indruisen tegen de keuze van hun werkgevers. Het overkwam onder andere An Lemmens eerder dit jaar.


'Ik was op weekend, ik stond mijn koffer uit te pakken en opeens kreeg ik een bericht van mijn zus. Ze zeggen dat je ontslagen bent bij de 'The Voice', is dat waar? Ik was daar wel van aangedaan. Je naam wordt misbruikt om mensen te misleiden. Ik ben eigenlijk de hele dag bezig geweest met die verdomde Facebookberichten te rapporteren', vertelt An.

Een gelijkaardig verhaal bij Evi Hanssen en Natalia: 'Oké, het zoveelste fake nieuws, ik ga daar niet van wakker liggen. Maar ik wist niet dat er effectief ook een instantie aan was verbonden die mensen hun geld aftroggelde. Daar was ik wel van verschoten, want dat is dan ook wel een brug te ver', vertelt Natalia.

'Het verspreiden van fake news is op zich niet strafbaar. Maar er is vaak ook een inbreuk op de consumentenwetgeving mee gemoeid en dat is gewoon regelrecht strafbaar', weet Matthias Dobbelaere, jurist internetrecht.

De bedoeling van de oplichters is simpel: via de advertenties met BV’s mensen schoonheidsproducten aansmeren die ogenschijnlijk maar een paar euro’s kosten. Maar in 'de kleine letters' van de algemene voorwaarden staat vaak een ander - veel hoger - bedrag vermeld dat dan na een paar dagen van de rekening gaat.

Evi Hanssen kreeg via haar eigen sociale mediakanalen zelfs boze reacties. 'Hoi Evi, ik heb juist de producten gekocht die jij aanprijst en nu lees ik juist dat dit vals is. Ik hoop dat dit niet waar is. En dan, twee dagen later: 'Ok, ik weet genoeg. Ge bent ne geldwolf!' Schandaal.'

In het afgelopen jaar dienden 148 mensen een klacht in bij de Economische Inspectie voor dit soort praktijken. Vera is één van hen: 'Ik bestelde zo'n rimpelcrème voor 6 euro zoals aangegeven in de advertentie met An Lemmens als uithangbord. Ik kreeg het product aan en gebruikte het. Een paar dagen later ging er bijna 150 euro van mijn rekening, tot tweemaal toe.'

Wie zijn de mensen en bedrijven die ons oplichten? Wie zijn degenen die de valse nieuwsberichten schrijven? Waarom en hoe kiezen ze voor Bekende Vlamingen, ook al zijn de initiatiefnemers meestal geen Belgen? En valt er iets tegen te beginnen?

'Telefacts', woensdag 11 september om 22.55 uur bij VTM.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Got Talent' (VTM)

Alle acts die de jury door heeft gelaten strijden voor een plek in de halve finale. De lat ligt hoog, want de jury moet unaniem akkoord gaan. Alleen acts die vijf keer een 'ja' krijgen, stoten door naar de halve finale.

'Got Talent', om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 21:25
    Vincent
    23:25
    VRT NWS laat
  • 21:30
    Midsomer Murders
    23:00
    Line of Duty
  • 21:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 22:50
    Happy Hour
    23:45
    Mijn Restaurant
  • 20:35
    Ambulance
    23:15
    The Last Witch Hunter
  • 20:35
    Babylon
    00:00
    Asking for It
  • 22:25
    Dumb and Dumber To
    00:30
    Police Interceptors
  • 22:20
    The Santa Squad
    00:00
    Destination Christmas
  • 22:40
    Slisse & Cesar
    23:10
    'Allo 'Allo!
  • 22:45
    Nonkels
    23:25
    De Zussen Coorevits
  • 22:50
    NCIS: Sydney
    00:45
    Superman & Lois
  • 22:35
    RoboCop 2
    00:50
    World's Most Dangerous Prisoners
  • 21:55
    Kopen Of Slopen?
    00:45
    Love It or List It
  • 22:30
    Murder At The Post Office
    23:30
    Without a Trace
  • 22:56
    Z-Beurs
    23:06
    Trends Talk
  • 22:46
    Kan ik het ook?
    23:00
    Sorry Night
  • 22:20
    Indian Summer
    23:00
    Winterse Kost
  • 22:00
    McDonald and Dodds
    23:45
    Vienna Blood
  • 22:25
    NCIS
    00:10
    NCIS: Los Angeles
  • 22:50
    NOS Studio Sport Voetbal
    23:25
    NOS Journaal Laat
  • 22:35
    Stand van Nederland: Wereld op Scherp
    23:05
    Crime: Grace
  • 22:40
    Amy Winehouse in Nederland
    23:50
    De slimste mens